Francouzský prezident Emmanuel Macron poskytl počátkem července rozhovor pro časopis Elle, kde se mimo jiné kriticky vymezil vůči některým progresivistickým trendům ve společnosti. „Vidím, jak se společnost postupně ,rasizuje‘ (ke všem tématům se přidává rasový podtext),“ uvedl. Prohlásil také, že podle něj „intersekcionální logika vše rozbíjí“.

Intersekcionalita je teorie, která je nyní populární v USA a v západní Evropě. Tato teorie, vycházející z tzv. kritické rasové teorie, zkoumá různé formy diskriminace, útlaku a dominance a jak na sebe vzájemně působí. Samotná „kritická teorie“ je pojem marxistických teoretiků vzešlých z prostředí tzv. frankfurtské školy, která klasický třídní boj převedla do oblasti kultury.

„Jsem na straně univerzalistů. Neuznávám boj, ve kterém se každý odkazuje na svou identitu a odlišnost,“ dodává 43-letý Macron.

Podle něj „sociální problémy nejsou dány pouze pohlavím a barvou pleti, ale také sociální nerovností“.

„Mohl bych vám představit mladé bílé muže jménem Kévin, kteří žijí v Amiens nebo Saint-Quentin a kteří mají také z různých důvodů obrovské potíže najít práci.“ Prezident tím reagoval na nedávná slova francouzské režisérky Amandine Gayové o tom, jak je obtížné být ženou a zároveň černoškou.

Francouzská hlava státu se rovněž vyslovila proti prodloužení zákonné lhůty pro interrupci, která je v současnosti stanovena na 14 týdnů těhotenství. „Každý rok odjíždí do zahraničí 4 000 až 5 000 žen, aby to mohly udělat, ale to je především známka selhání naší péče,“ uvedl Emmanuel Macron s tím, že podle něj by potrat v 16. týdnu byl „traumatizující“.

Ženský časopis se prezidenta zeptal také na jeho postoj k nošení krátkých dívčích topů ve škole, které kritizoval ministr školství Jean-Michel Blanquer. „Ve škole jsem spíše pro ,slušné oblečení‘, a to jak pro dívky, tak pro chlapce. Cokoli, co má poukazovat na vaši identitu, touha šokovat nebo vyčnívat, nemá ve škole místo. Můžete zohlednit fantazii teenagera, a přitom se pevně držet určitých zásad,“ vyjádřil se k tématu Macron.

(jas)