Demokraté ve Sněmovně reprezentantů zablokovali projednávání zákona, který má nařídit řediteli amerických Národních zpravodajských služeb odtajnit informace a údaje týkající se původu pandemie nového koronaviru. Zejména potom informací, které objasňují, jakou roli v epidemii sehrál Wuchanský virologický institut.

V květnu byl zákon v Senátu USA jednomyslně schválen. Texaský republikán Michael Burgess a republikán Brad Wenstrup z Ohia následně přinesli senátní návrh zákona na půdu Sněmovny.

„Nejlepší dezinfekční prostředek je sluneční světlo a to dnes můžeme poskytnout,“ řekl o návrhu republikán Brad Wenstrup. „Návrh zákona nejprve stanovuje, že musíme přesně určit původ covidu-19, protože to je rozhodující pro prevenci podobné pandemie v budoucnosti.“

Wenstrup uvedl, že navrhované opatření „není v žádném případě kontroverzní“, a poznamenal, že „ani jeden senátor neměl námitky“ proti tomuto zákonu, když byl v květnu projednáván na půdě Senátu.

Podle textu návrhu zákona je identifikace původu nemoci covid-19, způsobované wuchanským koronavirem, klíčová pro zabránění výskytu podobné pandemie v budoucnosti.

V návrhu zákona se rovněž uvádí, že generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus v březnu 2021 dokonce připustil, že je opodstatněné další zkoumání teorie, že virus unikl z laboratoře v čínském Wu-chanu.

Kongresman Darin LaHood jako spolupředkladatel zákona uvedl, že účelem návrhu zákona je uložit úřadu ředitele Národní zpravodajské služby odtajnit „veškeré potenciální vazby mezi Wuchanským virologickým institutem“ a covidem-19. LaHood na Twitteru uvedl, že demokraté jejich žádost zablokovali.

V konečném hlasování o projednání zákona se 216 kongresmanů Sněmovny reprezentantů postavilo proti zákonu a pro bylo pouze 207. Demokraté ovládají ve sněmovně většinu.

Odmítavý postoj sněmovních demokratů přichází v době, kdy představitelé Komunistické strany Číny prohlásili, že nevyhoví žádosti WHO o realizaci druhé fáze vyšetřování původu pandemie.

Čínský režim již několik měsíců tvrdí, že virus byl poprvé přenesen ze zvířete na člověka na mokrém trhu ve Wu-chanu, a popírá, že by patogen pocházel z wuchanské laboratoře.

Náměstek šéfa čínské Národní zdravotnické komise Ceng I-sin ve čtvrtek prohlásil, že návrh WHO „nerespektuje zdravý rozum a porušuje vědu“, a dále poznamenal, že Peking „nemůže akceptovat tento druh plánu na vysledování původu [viru]“.

Tisková mluvčí Bílého domu Jen Psakiová na tiskové konferenci označila nedávné komentáře čínských představitelů odmítajících vyšetřování WHO za „nebezpečné“ a „nezodpovědné“.

„Zaznamenali jsme komentáře, které opět odmítají druhou fázi pozorování WHO. Jsme hluboce zklamáni,“ řekla Psakiová. „Jejich postoj je nezodpovědný, a upřímně řečeno, nebezpečný. Není čas na to, abychom se stavěli do pozice kamenné tváře.“

Deník Epoch Times se obrátil na kancelář šéfa sněmovní většiny (demokratů) Stenyho Hoyera s žádostí o komentář k hlasování proti tomuto opatření.

Překlad původního článku newyorské redakce.