Jack Phillips

23. 7. 2021

Demokraté ve Sněmovně reprezentantů zablokovali projednávání zákona, který má nařídit řediteli amerických Národních zpravodajských služeb odtajnit informace a údaje týkající se původu pandemie nového koronaviru. Zejména potom informací, které objasňují, jakou roli v epidemii sehrál Wuchanský virologický institut.

V květnu byl zákon v Senátu USA jednomyslně schválen. Texaský republikán Michael Burgess a republikán Brad Wenstrup z Ohia následně přinesli senátní návrh zákona na půdu Sněmovny.

„Nejlepší dezinfekční prostředek je sluneční světlo a to dnes můžeme poskytnout,“ řekl o návrhu republikán Brad Wenstrup. „Návrh zákona nejprve stanovuje, že musíme přesně určit původ covidu-19, protože to je rozhodující pro prevenci podobné pandemie v budoucnosti.“

Wenstrup uvedl, že navrhované opatření „není v žádném případě kontroverzní“, a poznamenal, že „ani jeden senátor neměl námitky“ proti tomuto zákonu, když byl v květnu projednáván na půdě Senátu.

Podle textu návrhu zákona je identifikace původu nemoci covid-19, způsobované wuchanským koronavirem, klíčová pro zabránění výskytu podobné pandemie v budoucnosti.

V návrhu zákona se rovněž uvádí, že generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus v březnu 2021 dokonce připustil, že je opodstatněné další zkoumání teorie, že virus unikl z laboratoře v čínském Wu-chanu.

Kongresman Darin LaHood jako spolupředkladatel zákona uvedl, že účelem návrhu zákona je uložit úřadu ředitele Národní zpravodajské služby odtajnit „veškeré potenciální vazby mezi Wuchanským virologickým institutem“ a covidem-19. LaHood na Twitteru uvedl, že demokraté jejich žádost zablokovali.

V konečném hlasování o projednání zákona se 216 kongresmanů Sněmovny reprezentantů postavilo proti zákonu a pro bylo pouze 207. Demokraté ovládají ve sněmovně většinu.

Odmítavý postoj sněmovních demokratů přichází v době, kdy představitelé Komunistické strany Číny prohlásili, že nevyhoví žádosti WHO o realizaci druhé fáze vyšetřování původu pandemie.

Čínský režim již několik měsíců tvrdí, že virus byl poprvé přenesen ze zvířete na člověka na mokrém trhu ve Wu-chanu, a popírá, že by patogen pocházel z wuchanské laboratoře.

Náměstek šéfa čínské Národní zdravotnické komise Ceng I-sin ve čtvrtek prohlásil, že návrh WHO „nerespektuje zdravý rozum a porušuje vědu“, a dále poznamenal, že Peking „nemůže akceptovat tento druh plánu na vysledování původu [viru]“.

Tisková mluvčí Bílého domu Jen Psakiová na tiskové konferenci označila nedávné komentáře čínských představitelů odmítajících vyšetřování WHO za „nebezpečné“ a „nezodpovědné“.

„Zaznamenali jsme komentáře, které opět odmítají druhou fázi pozorování WHO. Jsme hluboce zklamáni,“ řekla Psakiová. „Jejich postoj je nezodpovědný, a upřímně řečeno, nebezpečný. Není čas na to, abychom se stavěli do pozice kamenné tváře.“

Deník Epoch Times se obrátil na kancelář šéfa sněmovní většiny (demokratů) Stenyho Hoyera s žádostí o komentář k hlasování proti tomuto opatření.

Překlad původního článku newyorské redakce.

Související články

Přečtěte si také

USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem
USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem

Evropa i Spojené státy musejí aktivně pomáhat Ukrajině a nemohou připustit, aby ruská agresivní politika zvítězila. Uvedl to český premiér Petr Fiala po dnešním setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem, které označil za velmi přátelské.

„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva
„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva

Švýcarská vláda dle evropského soudu porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na ochranu před klimatickými riziky. Jak vnímají toto, pro mnohé kontroverzní, rozhodnutí česká ministerstva a politici?

Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni
Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni

Dnes začínají jednotné přijímací zkoušky na šestiletá a osmiletá gymnázia, druhý termín je vypsaný na středu.

Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát
Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát

Ministerstvo vnitra předložilo novelu, která se podle kritiků snaží obejít omezení evropského aktu pro používání technologií s funkcí rozpoznávání obličejů. Biometrické kamery se běžně používají v autoritářských režimech.

Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka
Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka

Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s ministrem Marianem Jurečkou připravuje další novelu zákoníku práce. Novela by mimo jiné měla umožnit větší flexibilitu zaměstnanců na trhu práce.