Předseda texaské Sněmovny reprezentantů Dade Phelan v úterý podepsal zatykače na 52 demokratů, kteří se neúčastnili jednání zákonodárného sboru, aby zablokovali volební reformy vedené republikány. Informoval o tom deník Dallas Morning News.

Dříve během dne texaská Sněmovna reprezentantů odhlasovala v poměru 80:12, že se vzpurní demokraté mají vrátit zpět. Několik hodin před hlasováním texaský Nejvyšší soud rozhodl, že republikáni mají právo donutit své kolegy k návratu.

Phelan na žádost o komentář Epoch Times bezprostředně neodpověděl.

Jediný republikán, který hlasoval proti schválení zatykačů, Lyle Larson, tento krok kritizoval na Twitteru.

„Zatýkání členů, aby se dostavili na půdu sněmovny. Dostali jsme se do bodu, kdy věříme vlastním koninám natolik, že zatýkáme vlastní kolegy. Občanská diskuse dnes nabrala ošklivý směr,“ napsal Larson.

V úterním prohlášení po rozhodnutí Nejvyššího soudu se úřad texaského guvernéra Grega Abbotta přihlásil k vítězství a uvedl, že „Nejvyšší soud Texasu rychle odmítl tento nebezpečný pokus texaských demokratů podkopat naši ústavu a vyhnout se práci, pro kterou byli zvoleni“.

Texaský Nejvyšší soud rozhodl, že republikáni mají právo donutit své kolegy k návratu do sněmovny.

Demokraté v reakci na to uvedli, že se pokusí bojovat o dočasný soudní zákaz na úrovni oblastního federálního soudu.

„Není žádným překvapením, že republikánský guvernér Greg Abbott a předseda Sněmovny reprezentantů Dade Phelan chtějí zatknout své politické oponenty. Naštěstí jsme stále ve Spojených státech amerických. Budeme bránit svobodu volit a těšíme se na naše slyšení o dočasném soudním příkazu, které se uskuteční 20. srpna,“ uvedli ve společném prohlášení poslanci Trey Martinez Fischer, Gina Hinojosa a Jasmine Crockettová.

Nejméně dvě desítky demokratů uprchly do Washingtonu ve snaze zablokovat republikánský návrh volební reformy tím, že vyčerpají čas na mimořádném zasedání, které Abbott svolal.

Minulý týden Abbott oznámil, že na měsíc srpen nařídil další mimořádné zasedání zákonodárného sboru, které má mimo jiné schválit návrh zákona o volební reformě.

Na rozdíl od jiných států, které mají pravidla, podle nichž je k zahájení legislativního zasedání nutná pro usnášeníschopnost nadpoloviční většina, texaský zákonodárný sbor vyžaduje dvoutřetinovou kvalifikovanou většinu.

Na této zprávě se podílel Jack Phillips. Přeloženo z původního článku newyorské redakce The Epoch Times.