Epoch Inspirace

21. 10. 2021

Mysteriózní mše pro osm hlasů

Mysteriózní mše pro osm hlasů nezní v Brně každý den. V úterý 26. října ale zazní a zaplní impozantní katedrálu v Brně na Petrově duchovní hudbou z benátského dómu sv. Marka v pojetí Monteverdiho žáka a následovníka Francesca Cavalliho. Rekviem Francesco Cavalli zkomponoval krátce před svou smrtí s cílem uvádět jej dvakrát ročně po jeho pohřbu – při vzpomínkových obřadech. Na 2. koncert 10. sezony oblíbeného brněnského cyklu Bacha na Mozarta! zve ansámbl Czech Ensemble Baroque.

Jubilejní 10. sezóna oblíbeného brněnského cyklu Bacha na Mozarta! byla v katedrále na Petrově úspěšně zahájena oratoriem Soudný den a v říjnu zde pokračuje druhým koncertem. Zazní na něm osmihlasé Requiem Francesca Cavalliho.

Osm vokálních hlasů doprovází pouze basso continuo a jedná se o jednu z nejzdařilejších sakrálních kompozic autora, který proslul především svou tvorbou operní.

„Tato zádušní mše je jednou z prvních, která na začátku každé části nevyužívá gregoriánský chorál, jak bylo dosud u renesančních mší zvykem, ale pouze krátkou harmonizovanou intonaci v Introitu, Te Decet a Agnus Dei,“ doplňuje pro zajímavost sbormistryně Tereza Válková, pod jejímž vedením bude rekviem provedeno.

Prvním učitelem Piera Francesca Caletti-Bruniho, jak znělo Cavalliho původní jméno, byl jeho otec Giovanni Battista Caletti, ředitel kůru a varhaník v Cremě. Talentu chlapce si povšiml benátský guvernér Cremy Federigo Cavalli, vzal ho k sobě do Benátek a stal se jeho patronem. Z vděčnosti pak Pier Francesco přijal jeho příjmení. V roce 1616 angažoval Claudio Monteverdi chlapce jako zpěváka do sboru baziliky svatého Marka v Benátkách, kde se o řadu let později, již jako mezinárodně uznávaný skladatel, stal Cavalli „maestro di cappella“. Tento prestižní post zastával až do své smrti.

A jak bude koncertní provedení requiem vypadat?

Baroque Petrov
Záběr z koncertu ansámblu. (PR Czech Ensemble Baroque)

„Nečekejte žádné morbidní obrazy, nečekejte děs a hrůzu. Renesanční a barokní člověk totiž nevnímá smrt jako ohavnost, o které se nemluví, na kterou se raději ani nemyslí. Vnímá ji jako součást a završení života,“ zve T. Válková.

Takové je i Requiem Francesca Cavalliho. Psal jej na samém sklonku života, psal jej s bezprostřední vyhlídkou na smrt a psal jej v naprostém osamění. A přesto v něm najdete hluboký klid ve smíření a přes občas znatelný strach z neznámého mnohdy prosvitne i obdivná radost.

10. sezóna cyklu Bacha na Mozarta! – 2. koncert sezóny

CAVALLI: REQUIEM

Mysteriózní mše pro osm hlasů

26. 10. | 19:00 | Katedrála na Petrově

Pier Francesco Cavalli: Missa pro defunctis per octo vocibus

Czech Ensemble Baroque Choir

PŘEDPRODEJ: on-line na www.smsticket.cz, osobně TIC BRNO, Panenská 1 a vstupenky v předprodeji.

Přečtěte si také

Nové pokuty za dopravní přestupky nepotěší řidiče, zato stát si přilepší
Nové pokuty za dopravní přestupky nepotěší řidiče, zato stát si přilepší

Navýšení pokut je výrazné, někdy až několikanásobné. Telefonování za volantem, jízda na oranžovou, překročení rychlosti a podobné nešvary tak nyní vytáhnou řidičům z peněženky větší obnosy peněz.

Kdysi ani v představách, dnes blízká realita. Co je chytrý prach?
Kdysi ani v představách, dnes blízká realita. Co je chytrý prach?

S rapidním rozvojem internetu nano-věcí a těl se vyvíjí různé moderní technologie. Jsou to různí nano-roboti a nano-senzory. Mezi vědci se uchytil i název chytrý prach.

Francie vydala zákon, který umožňuje stíhat kritiky covidových vakcín, říká opozice. Opravdu?
Francie vydala zákon, který umožňuje stíhat kritiky covidových vakcín, říká opozice. Opravdu?

Ve Francii proběhl neobvyklý parlamentní boj za legislativní dodatek týkající se léčby pacientů. Podle kritiků může být použit pro zastrašování kritiků schválených léčiv jakými jsou například mRNA vakcíny proti onemocnění covid-19.

Čína spojuje malé banky s většími jako dočasné řešení hrozící finanční krize
Čína spojuje malé banky s většími jako dočasné řešení hrozící finanční krize

Čínské úřady v současné době urychlují konsolidaci a fúze malých a středních finančních institucí ve snaze zmírnit dopady případné finanční krize.

Osmiletý šachový talent porazil na turnaji velmistra, jako nejmladší v historii
Osmiletý šachový talent porazil na turnaji velmistra, jako nejmladší v historii

Osmiletý chlapec původem z Indie Ašvat Kaušik se zapsal do historie, když se stal nejmladším hráčem, který kdy porazil šachového velmistra v klasické turnajové partii.