Lily Zhou

28. 12. 2021

Lékaři ve Velké Británii dostali instrukce, aby lidem, kteří trpí méně závažnými depresemi, nabízeli přednostně různé možnosti, než dostanou antidepresiva.

Podle navržených pokynů, které zveřejnil Národní institut pro zdraví a znamenitou péči (NICE) se uvádí, že terapie, svépomoc s podporou, skupinová cvičení, skupinová vnímavost nebo meditace patří mezi seznam možností, které si pacienti mohou vybrat a které jsou vhodnější než léky.

Nové instrukce, jejichž dodržování není pro lékaře závazné, nabádají zdravotnické pracovníky, aby „běžně nenabízeli antidepresiva jako první možnost léčby, jedině v případě, že si to daná osoba vysloveně žádá.“

Ve schématu 11 možností, které mají lékaři projít s pacienty, kteří nemají žádnou preferenci léčby, jsou antidepresiva umístěna až na devátém místě.

Doktoři jsou vybízeni, aby jako první možnost léčby nabízeli kognitivně-behaviorální skupinovou terapii (KBT), která se zaměřuje na to, jak se myšlenky, přesvědčení, postoje, pocity a chování vzájemně ovlivňují.

Další intervencí navrženou NICE je skupinová behaviorální aktivace (BA), která pomáhá člověku rozpoznat negativní vzorce chování a zaměřit se na chování, které je spojeno se zlepšením nálady.

Mezi další možnost patří například meditace, skupinová mindfulness nebo pomoc poradce. 

(Felipe Borges from Pexels)
Meditace v rozkvetlé zahradě. (Felipe Borges / Pexels)

Pokud však má pacient jasné preference nebo zkušenosti z předchozí léčby, lékaři mají jeho rozhodnutí podpořit, pokud se neobávají, že je preferovaná léčba pro danou epizodu vhodná.

Při předepisování léků k léčbě deprese budou muset lékaři vysvětlit důvody, proč léky nabízejí, a probrat s pacientem očekávané přínosy i možné vedlejší účinky a následky při vysazení.

Opačnou cestou se mají naopak dát lékaři při léčbě těžké deprese, kde se rovnou poskytují antidepresiva a individuální kognitivně-behaviorální terapie. Teprve poté se má nabízet poradenství, psychoterapie, svépomoc s podporou nebo skupinová cvičení.

Podle nejnovějších výsledků průzkumu Národního statistického úřadu (Office of National Statistics) se v létě 2021 ve Velké Británii potýkala s některou z forem příznaků deprese přibližně jedna šestina (17 procent) dospělých ve věku od 16 let. Před pandemií to bylo 10 procent dospělých.

Z údajů NHS Business Services Authority vyplývá, že v období od října do prosince 2020 bylo předepsáno více než 20 milionů antidepresiv. To je o 6 % více než ve stejných třech měsících roku 2019. Užívání antidepresiv ve Velké Británii se od roku 2015 neustále zvyšuje.

V článku byly použity některé údaje agentury PA. Článek byl redakčně zkrácen.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky
Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky

První možností je zkrátit pracovní týden na 35 hodin, druhou zavést volné pátky.

Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami
Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami

Divoké květiny jsou úžasným doplňkem každé zahrady, protože propojí i tu nejformálnější zahradu s přírodním prostředím.

Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci
Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci

Brzy zjistil, že věda, v niž pevně věřil, je chybná a chybí jí klíčové důkazy pro její teorie, přestože tyto teorie byly vydávány za fakta.

Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog
Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog

Účast ve volbách do Evropského parlamentu je obvykle v České republice i dalších unijních státech nižší než v případě hlasování do národních parlamentů.

Tajemství a kouzlo cremonských houslí
Tajemství a kouzlo cremonských houslí

Housle, nejcennější a nejprestižnější z rukodělných nástrojů, dominovaly hudbě po staletí. Mají dlouhou historii a jejich počátky zůstávají zahaleny tajemstvím.