Názory

Zatímco německá vláda předpovídá, že do poloviny února přibudou statisíce nových nakažených variantou omikron, muž, který vymyslel tezi o „zploštění křivky“, předpovídá konečný záchvěv světové pandemie. Největší nebezpečí vidí kalifornský „lockdownový guru“ v tom, že vlády nedokáží z epidemických opatření najít cestu ven.

Zatímco země jako Británie, Francie, Španělsko a dokonce i Izrael chtějí opatření proti šíření onemocnění covid-19 zmírnit, německý ministr zdravotnictví Karl Lauterbach (SPD) nedávno prohlásil: „Omikron není konec koronaviru.“

Jak se situace vyvíjí, zdá se, že Lauterbach by mohl brzy zůstat osamocen, spolu s rakouskou vládou, která nedávno nařídila povinné očkování.

Dokonce i jeden z amerických průkopníků obzvláště tvrdých opatření, která podle něho měla  omezit šíření onemocnění covid-19, nyní změnil názor. Tomáš Pueyo, některými označovaný jako „vynálezce lockdownu“, vyzývá k rychlému ukončení všech opatření. Čtyřicetiletý autor nazval svou nejnovější esej „Game over“.

„Vynálezce lockdownu“ mění směr

V březnu 2020 vydal Tomas Pueyo článek nazvaný „Coronavirus: Why we must act now“, který se stal virálním a od té doby byl přeložen do 37 jazyků. Během krátké doby si jej přečetlo 50 milionů lidí.

„Pokud by svět nenásledoval příkladu Wu-chanu a okamžitě nezavedl tvrdé lockdowny, zdravotní systémy by se všude zhroutily,“ zněla kvintesence jeho tezí, které většina zemí učinila základem svých balíčků tvrdých opatření.

Celá věc je poměrně kuriózní, neboť Pueyo je datový analytik a behaviorální psycholog, bez zdravotnického či epidemiologického vzdělání.

Pueyo již v polovině března 2020 opakovaně označil epidemii koronaviru za „pandemii“, v době, kdy WHO o této otázce přinejlepším teprve začínala diskutovat.

Nyní je naopak podle Pueya vše v pořádku. „Covid je nyní více než desetkrát méně smrtelný než běžná chřipka,“ bilancuje Pueyo, ale v poznámce pod čarou přiznává, že se jedná pouze o hrubé odhady. Konec pandemie by podle něho mohl nastat za méně než měsíc.

Pokud se varianta omikron objeví i v dalších zemích, například v Jihoafrické republice, mohla by současná vlna skončit „v polovině února“, předvídá Pueyo. „Poté bychom se měli všichni připravit na závěrečnou hru.“

„Nyní je čas na redukci státu“

Spolkový ministr zdravotnictví Karl Lauterbach. ( Carsten Koall / Getty Images)
Spolkový ministr zdravotnictví Karl Lauterbach. ( Carsten Koall / Getty Images)

Pueyo se domnívá, že po skončení omikronové vlny by většina lidí měla mít určitou formu imunity. Podle něj nadešel čas, aby politici opatření proti covid-19 zmírnili i proto, aby se zvýšila důvěra obyvatelstva vůči vládě.

Vlády by proto měly stanovit datum ukončení všech opatření v rámci koronavirových opatření. Lockdown by měl podle „lockdownového gurua“ přicházet v úvahu pouze ve velmi vážných situacích.

Mělo by také být zrušeno povinné nošení respirátorů a měly by být aktualizovány očkovací kampaně a strategie testování. „Před dvěma lety nastal čas jednat odvážně a rozšířit působnost státu. Nyní je čas je opět zúžit,“ píše Pueyo.

Tento absolvent Stanfordovy univerzity zatím vidí největší nebezpečí v tom, že si lidé neuvědomují, že hrozba koronaviru byla již překonána, a že vlády si až příliš zvykly na své „hračky“ a budou jednoduše pokračovat v zavádění dalších opatření.

Otázkou je, zda německá vláda a vlády v Evropě odzbrojí stejně rychle jako Pueyo, nebo jako země, které svá opatření stále více zmírňují.

Zatímco německý ministr zdravotnictví Karl Lauterbach pravděpodobně zůstane věrný svým stálým varováním, jiní rozpoznávají novou situaci.

I virolog Christian Drosten z berlínské univerzity Charité si dokáže představit, že stavu endemičnosti bude dosaženo do konce letošního roku. Jeho odborní kolegové Klaus Stöhr a Hendrik Streeck očekávají, že se situace zmírní již v létě.

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.