Christian Euler

25. 1. 2022

Názory

Zatímco německá vláda předpovídá, že do poloviny února přibudou statisíce nových nakažených variantou omikron, muž, který vymyslel tezi o „zploštění křivky“, předpovídá konečný záchvěv světové pandemie. Největší nebezpečí vidí kalifornský „lockdownový guru“ v tom, že vlády nedokáží z epidemických opatření najít cestu ven.

Zatímco země jako Británie, Francie, Španělsko a dokonce i Izrael chtějí opatření proti šíření onemocnění covid-19 zmírnit, německý ministr zdravotnictví Karl Lauterbach (SPD) nedávno prohlásil: „Omikron není konec koronaviru.“

Jak se situace vyvíjí, zdá se, že Lauterbach by mohl brzy zůstat osamocen, spolu s rakouskou vládou, která nedávno nařídila povinné očkování.

Dokonce i jeden z amerických průkopníků obzvláště tvrdých opatření, která podle něho měla  omezit šíření onemocnění covid-19, nyní změnil názor. Tomáš Pueyo, některými označovaný jako „vynálezce lockdownu“, vyzývá k rychlému ukončení všech opatření. Čtyřicetiletý autor nazval svou nejnovější esej „Game over“.

„Vynálezce lockdownu“ mění směr

V březnu 2020 vydal Tomas Pueyo článek nazvaný „Coronavirus: Why we must act now“, který se stal virálním a od té doby byl přeložen do 37 jazyků. Během krátké doby si jej přečetlo 50 milionů lidí.

„Pokud by svět nenásledoval příkladu Wu-chanu a okamžitě nezavedl tvrdé lockdowny, zdravotní systémy by se všude zhroutily,“ zněla kvintesence jeho tezí, které většina zemí učinila základem svých balíčků tvrdých opatření.

Celá věc je poměrně kuriózní, neboť Pueyo je datový analytik a behaviorální psycholog, bez zdravotnického či epidemiologického vzdělání.

Pueyo již v polovině března 2020 opakovaně označil epidemii koronaviru za „pandemii“, v době, kdy WHO o této otázce přinejlepším teprve začínala diskutovat.

Nyní je naopak podle Pueya vše v pořádku. „Covid je nyní více než desetkrát méně smrtelný než běžná chřipka,“ bilancuje Pueyo, ale v poznámce pod čarou přiznává, že se jedná pouze o hrubé odhady. Konec pandemie by podle něho mohl nastat za méně než měsíc.

Pokud se varianta omikron objeví i v dalších zemích, například v Jihoafrické republice, mohla by současná vlna skončit „v polovině února“, předvídá Pueyo. „Poté bychom se měli všichni připravit na závěrečnou hru.“

„Nyní je čas na redukci státu“

Spolkový ministr zdravotnictví Karl Lauterbach. ( Carsten Koall / Getty Images)
Spolkový ministr zdravotnictví Karl Lauterbach. ( Carsten Koall / Getty Images)

Pueyo se domnívá, že po skončení omikronové vlny by většina lidí měla mít určitou formu imunity. Podle něj nadešel čas, aby politici opatření proti covid-19 zmírnili i proto, aby se zvýšila důvěra obyvatelstva vůči vládě.

Vlády by proto měly stanovit datum ukončení všech opatření v rámci koronavirových opatření. Lockdown by měl podle „lockdownového gurua“ přicházet v úvahu pouze ve velmi vážných situacích.

Mělo by také být zrušeno povinné nošení respirátorů a měly by být aktualizovány očkovací kampaně a strategie testování. „Před dvěma lety nastal čas jednat odvážně a rozšířit působnost státu. Nyní je čas je opět zúžit,“ píše Pueyo.

Tento absolvent Stanfordovy univerzity zatím vidí největší nebezpečí v tom, že si lidé neuvědomují, že hrozba koronaviru byla již překonána, a že vlády si až příliš zvykly na své „hračky“ a budou jednoduše pokračovat v zavádění dalších opatření.

Otázkou je, zda německá vláda a vlády v Evropě odzbrojí stejně rychle jako Pueyo, nebo jako země, které svá opatření stále více zmírňují.

Zatímco německý ministr zdravotnictví Karl Lauterbach pravděpodobně zůstane věrný svým stálým varováním, jiní rozpoznávají novou situaci.

I virolog Christian Drosten z berlínské univerzity Charité si dokáže představit, že stavu endemičnosti bude dosaženo do konce letošního roku. Jeho odborní kolegové Klaus Stöhr a Hendrik Streeck očekávají, že se situace zmírní již v létě.

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.

Související články

Přečtěte si také

Ceny potravin stále rostou. Proč? V novém originálním dokumentu Válka proti farmářům pátráme po příčinách
Ceny potravin stále rostou. Proč? V novém originálním dokumentu Válka proti farmářům pátráme po příčinách

A je to tady, konečně můžete sledovat českou premiéru dokumentárního filmu o válce proti farmářům vedené od Nizozemska přes Srí Lanku až po Kalifornii. Snímek deníku The Epoch Times s názvem Válka proti farmářům (No Farmers No Food) mapuje situaci cíleného ničení podnikání farmářů pod rouškou „snižování emisí CO2“.

Senátor Fischer vnímá návštěvu Tchaj-wanu jako „příležitost posílit hlavní směry spolupráce mezi našimi zeměmi“
Senátor Fischer vnímá návštěvu Tchaj-wanu jako „příležitost posílit hlavní směry spolupráce mezi našimi zeměmi“

Senátor Fischer vyzdvihuje možnosti spolupráce s Tchaj-wanem, kterým však mnohdy na mezinárodní scéně brání tlak Komunistické strany Číny. Od ministra zahraničí převzal ocenění.

Průzkum: S ukotvením manželství jako svazku muže a ženy do ústavy souhlasí většina Čechů
Průzkum: S ukotvením manželství jako svazku muže a ženy do ústavy souhlasí většina Čechů

Nový průzkum zjistil, že většina české společnosti souhlasí s tím, aby bylo manželství uzákoněno v Listině základních práv a svobod jako svazek muže a ženy.

ČR nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů, řekl Rakušan
ČR nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů, řekl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan dnes na jednání v Bruselu zopakoval, že Česká republika nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů.

NKÚ: Miliardy od státu a EU na pandemickou pomoc byly vyhozeny neúčelně
NKÚ: Miliardy od státu a EU na pandemickou pomoc byly vyhozeny neúčelně

Nejvyšší kontrolní úřad došel při kontrole programu Antivirus k šokujícím zjištěním. Stát se dopustil řady pochybení, která stála poplatníky miliardy korun.