Sportovní oslavy humanity a univerzálních etických principů. Alespoň takto o olympijských hrách uvažovali jejich zakladatelé. Před čínským velvyslanectvím v Praze se sešla skupinka lidí, kteří chtěli upozornit na to, že duch olympismu není naplňován. Akci pořádal spolek Lidská práva bez hranic. Tristní stav lidských práv v Číně, kde právě olympiáda probíhá, a násilné represe vedené Komunistickou stranou Číny jsou podle aktivistů projevem „genocidy“.
Již během olympiády v Číně v roce 2008 se hovořilo o rozsáhlém porušování lidských práv a násilných represích čínského režimu. Tehdy politici a pořadatelé prohlašovali, že jet do Číny má smysl, neboť „pořádáním olympijských her v Číně napomůžeme ke zlepšení situace“.
Při pohledu na vývoj událostí v Číně konstatují lidskoprávní organizace chybný předpoklad. Po 13 letech je situace ještě horší než v roce 2008.
Aktivisté před čínským velvyslanectvím v Pelléově ulici prostřednictvím improvizovaného hokejového zápasu poukázali na perzekuci několika skupin, které Komunistická strana Číny dlouhodobě pronásleduje – příznivce meditační praxe Falun Gong, Tibeťany, křesťany a Ujgury.
Jeden z figurantů na fotografii také upozorňuje na násilné represe a nedávné ukončení demokratického zřízení Hongkongu novým zákonem o „státní bezpečnosti“.
Letošní hry diplomaticky bojkotují Spojené státy, Kanada, Velká Británie, Nový Zéland, Austrálie a Japonsko, právě s ohledem na zprávy o pracovních táborech, zatýkání a věznění početných skupin obyvatel pro jejich víru a smýšlení odlišující se od oficiální politiky komunistické strany.
Český sinolog Martin Hála v rozhovoru pro Český rozhlas uvedl, že „od minulé olympiády v Pekingu se stav dodržování lidských práv v Číně dramaticky zhoršil“. Více zde…
V Číně vidíme vynucená přiznání v televizi, stát, který masově sleduje své občany, zabíjení stoupenců Falun Gongu pro orgány a to, co mnozí označují za genocidu ujgurského národa. 83 světových značek, včetně velkých amerických společností, je provázáno s nucenými pracemi v Číně, sdělil deníku Epoch Times spisovatel Benedict Rogers, zakladatel Hong Kong Watch a místopředseda komise pro lidská práva britské Konzervativní strany. Více zde…
Na lidskoprávní otázky a násilné represe čínského režimu upozorňuje snímek Unsilenced (Neumlčení), který má právě premiéru v USA.
Režisér snímku Leon Lee, který vyrůstal v Číně a dlouhodobě se věnuje filmové tvorbě o událostech v Číně, je držitelem řady filmových ocenění. O svém novém celovečerním filmu Unsilenced říká: „Film je založen na skutečných událostech o tom, jak se americký reportér a tým studentů v Číně spojili, aby odhalili jedno z největších zvěrstev v oblasti lidských práv v Číně.“ Více zde…
Snímek navštívil také bývalý ministr zahraničí USA Mike Pompeo.
Dle posledních zpráv od sportovců účastnících se olympiády je i jednání čínského režimu vůči sportovcům poněkud bezohledné. Zimní olympijští sportovci, kteří byli pozitivně testováni na covid-19, jsou nespokojeni s podmínkami v karanténních hotelech v Pekingu.
„Bolí mě břicho, jsem strašně bledá a mám obrovské černé kruhy pod očima. Chci, aby to všechno skončilo. Každý den brečím. Jsem moc unavená,“ uvedla na Instagramu z jednoho z hotelů ruská biatlonová závodnice Valeria Vasněcovová. Více zde…
Zahraniční novináři v Číně čelí obrovským překážkám od odepření víz a sledování až k cenzuře a zastrašování. Stále méně lidí může z Číny podávat zpravodajství. „FCCC je znepokojen závratným tempem, jakým v Číně klesá svoboda médií,“ uvedl Klubu zahraničních korespondentů. Více zde…
V roce 2008 napsal autor 15 anglických divadelních a rozhlasových her, Benjamin Kuras článek nazvaný Olympiáda v zemi koncentráků. (zde) „Kromě okupovaného Tibetu a zneužívání sportu k politickým účelům by se mohli (vrcholoví čeští politici) také zmínit o statisících vězněných, mučených a popravovaných členů hnutí Falun Gong, jejichž jediným trestným činem je výzva žít v pravdě a toleranci a jejichž hnutí už má více členů než čínská komunistická strana,“ napsal Kuras v roce 2008.
Aktivisté před čínským velvyslanectvím v den začátku letošních olympijských her upozornili na to, že situace v Číně se od olympiády v roce 2008 nezměnila k lepšímu, naopak by bylo možné za Kurasův článek dát pouze číslo II.