Zdenka Danková

17. 2. 2022

A když se všichni diváci dosmáli, začal se smát on. Pomalu rozjížděl svůj hurónský smích. Tomu také odpovídá jeho výrok Miroslavu Horníčkovi: „Když vypravuješ anekdotu, tak já se směju třikrát. Poprvé, když ji dokončíš, podruhé, když ji vysvětlíš, a potřetí, když ji doma konečně pochopím.“

Vladimír Svitáček (17. 2. 1921 – 23. 8. 2002) vynikal svým nakažlivým smíchem, nad kterým se podivoval ještě i Jan Werich v divadle ABC.

Zůstal nám po něm kultovní snímek, muzikál Kdyby tisíc klarinetů, nebo mikrokomedie USPOŘENÁ LIBRA (1963), které režíroval, a také celovečerní film KONEC JASNOVIDCE (1957). Snímek rozhodně nezapadal do socialistické koncepce filmové tvorby a v kinech byl uveden až o šest let později, když se situace v režimu ČSSR na pár let uvolnila.

Osudové pro něj bylo setkání s režisérem Jánem Roháčem, se kterým navázal spolupráci a utvořili tak tvůrčí dvojici.

Vladimír Svitáček (vlevo) vynikal svým nakažlivým smíchem, nad kterým se podivoval ještě i Jan Werich. (Se svolením Ondřeje Suchého)

Jeho jméno je tak spojováno s  legendárními začátky pražské Laterny magiky a neméně legendárního Kinoautomatu ze světové výstavy Expo ’67 v kanadském Montrealu. Spolutvůrcem legendárního Kinoautomatu byl i režisér Radúz Činčera.

Velmi známým a populárním bylo i jeho vystupování v televizních pořadech Miroslava Horníčka Hovory H,  V Hovorech H byl Svitáček nejen režisérem a scénáristou, ale také Horníčkovým diskuzním partnerem, kde právě Horníčkovi zdatně přizvukoval.

Jako herec se objevoval v drobných rolích, např. ve snímku Jára Cimrman ležící, spící (1983). Menší roli papeže si zahrál i v úspěšném Formanově snímku Amadeus.

Z té doby se dochovala pražská pověst: když se Zdeněk Mahler, představitel kardinála, a Vladimír Svitáček, který ztvárnil postavu papeže Klementa XIV., vraceli v kostýmech zpět na Barrandov, žehnali kolemjdoucím z okénka automobilu. Z toho je znát jeho smysl pro humor, který nevynechal ani jedinou příležitost.

Menší role ztvárnil i ve filmu Císařův pekař nebo ve snímku Hudba z Marzu.

Vladimír Svitáček pochází ze Střelic u Brna, k divadlu jej přivedl jeho otec, který jinak pracoval jako drážní úředník. Vystudoval brněnské gymnázium a poté stavební školu. Táhlo jej to však k amatérskému divadlu. Zažil i drama války, když byl totálně nasazený v pražské Avii v letech 1943-1944.

Mladý Vladimír Svitáček. (Se svolením Ondřeje Suchého)

Po válce se mu podařilo nastoupit na Barrandov, kde se měl to štěstí dělat asistenta Alfrédu Radokovi nebo Karlu Zemanovi. V letech 1951-1956 vystudoval dramaturgii a režii na FAMU. Záhy poté začal psát svoje vlastní scénáře. Významná byla také jeho spolupráce s Československou televizí a značně ovlivnil formu počínající televizní zábavy.

Jako spoluzakladatel inovačního divadla Laterna magiky, na jehož tvorbě se podílel i jako autor a režisér, cestoval se jeho vystoupeními po světě a navštívil tehdy jak Sovětský svaz, tak i Belgii a Rakousko.

Dnes náleží hudební videoklipy k úspěšnému mediálnímu žánru – počátkem 60. let to bylo zcela něco nového. Svitáček byl jedním z těch, kdo uvedli divadlo Semafor do televizního vysílání. Setkal se tak s mnoha tehdy začínajícími umělci, jako byli Karel Gott, Eva Pilarová nebo Hana Hegerová a další.

Po roce 1968 byl v důsledku probíhající normalizace, podobně jako další umělci té doby, umlčován a nemohl natáčet ani veřejně vystupovat. Do  Filmového studia Barrandov byl čtyřikrát přijat a čtyřikrát propuštěn. Mezinárodní úspěchy se v jeho životě střídaly s pády. Svitáček dával svými názory jasně najevo své protikomunistické přesvědčení a to se také odráželo v jeho tvorbě.

Rehabilitován byl dvakrát – v roce 1968 a poté roku 1990.

V nevelké roli se připomněl v televizním seriálu POMALÉ ŠÍPY (1993) a do TV se vrátil i v Hovorech H ještě po 20 letech. Vladimír Svitáček zemřel r. 2002 v Praze ve věku 81 let, pochován je  v rodných Střelicích, které mu krátce předtím udělily čestné občanství.

Přečtěte si také

Po víc než ročním válčení Izrael vyhlíží oživení ekonomiky

Nejdelší válka v historii Izraele tvrdě zasáhla jeho ekonomiku, ale analytici nacházejí důvod k optimismu, protože zahraniční investice se vrací a špičkové technologie se drží.

Podle agentury STEM by volby do Sněmovny vyhrálo ANO, těsně pod hranicí Stačilo! a Motoristé

Přes pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do dolní parlamentní komory by se dostaly ještě opoziční SPD a Piráti, těsně pod ní by zůstalo uskupení Stačilo! a Motoristé.

Čínský viceprezident se sešel k jednání s J.D. Vancem a s Muskem

Čínský viceprezident Chan Čeng se v neděli ve Washingtonu setkal s generálním ředitelem společnosti Tesla Elonem Muskem a dalšími členy americké podnikatelské komunity. Dnes o tom informovala státní tisková agentura Nová Čína.

Trump se vrací do Bílého domu, kvůli mrazu bude inaugurace uvnitř

Původně se slavnostní ceremoniál podle tradice měl konat venku před touto budovou Kongresu, akce se ale přesunula dovnitř kvůli silným mrazům.

Zvítězte nad nepořádkem: Základní pravidla organizace garáže pro kutily

Běžná garáž se může snadno stát džunglí nářadí, zahradního náčiní, sportovního vybavení a sváteční výzdoby. Je čas uklidit.

Fico obvinil opozici, že chystá státní převrat, Kyjevu hrozil vetem

Slovenský premiér Robert Fico obvinil opozici, že chystá státní převrat. Pohrozil Kyjevu, že bude vetovat finanční pomoc Evropské unie Ukrajině, která se skoro tři roky brání Rusku.

Skleněná zahrada, která nikdy neuvadne

Příběh Agnes Northropové a jejích mistrovských vitráží pro Tiffany Studios, které zdobí muzea a dosahují rekordních cen.

Trump chystá po inauguraci smršť nařízení, slíbil zahájení deportací i cla

Zastavit nelegální imigraci z Mexika, zahájit největší deportace v dějinách Spojených států nebo uvalit nová cla na Čínu i Kanadu.

Tři Hamásem propuštěné rukojmí jsou již zpět v Izraeli

Izraelská armáda převezla tři ženské rukojmí, které dnes v Pásmu Gazy propustil Hamás, na území Izraele.