Nathan Worcester

20. 2. 2022

Tim Stewart, prezident Americké asociace pro ropu a zemní plyn (U.S. Oil & Gas Association), v exkluzivním komentáři pro The Epoch Times uvedl, že jeho odvětví čelí za Bidenovy vlády bezprecedentnímu nepřátelskému přístupu federálních úřadů.

„Za 30 let mé práce ve Washingtonu je tohle bezpochyby nejnepříznivější politické a právní prostředí pro náš průmysl, jaké jsem kdy zažil,“ řekl Stewart. „Začalo to hned první den [nástupu Joea Bidena do funkce prezidenta USA] a dále to pokračuje.“

Stewart zmínil slib prezidenta Bidena, který pronesl minulý pátek na tiskové konferenci. Biden tehdy prohlásil, že bude „pracovat jako ďábel“ na snížení cen pohonných hmot. Tim Stewart upozornil, že tento slib byl v rozporu s předchozími kroky administrativy v oblasti fosilních paliv, včetně zrušení výstavby ropovodu Keystone XL a omezení licenčních pronájmů pro těžbu ropy a plynu na federálních pozemcích a ve federálních vodách.

„Reagoval bych na to takto: ‚Do minulého pátku jste pracoval jako ďábel, abyste ceny zvýšil‘,“ řekl Stewart.

Stejného názoru je energetický analytik David Blackmon, redaktor časopisu Shale Magazine.

„Ve Spojených státech máme administrativu, která už rok podniká všechny dostupné kroky, aby omezila domácí těžbu ropy a zemního plynu… V obou komorách Kongresu drží většinu demokraté, kteří do svého návrhu infrastrukturního výdajového balíku vložili tvrdá antifosilní ustanovení, a ještě tvrdší se snažili prosadit v nepřijaté rozpočtové rezoluci Build Back Better,“ řekl Blackmon v e-mailovém rozhovoru pro The Epoch Times.

„Ropný a plynárenský průmysl ještě nikdy nečelil takové míře otevřeného nepřátelství ze strany politické komunity,“ dodal.

Blackmon a Stewart sdělili svůj názor pro The Epoch Times v době, kdy ceny energií prudce rostou.

Dle dat federálního Úřadu pro informace v energetice (EIA) vzrostla cena ropy z 64 dolarů za barel v roce 2019 na více než 96 dolarů ke 14. únoru 2022, informovala agentura Reuters. (1 barel = cca 115,6 litru, pozn. red.)

EIA 12. ledna predikoval, že cena ropy klesne ze 79 dolarů za barel ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021 na 75 dolarů za barel v roce 2022. V únoru predikci zrevidoval navýšením s průměrnou cenou pro rok 2022 na 82 dolarů za barel.

Dle agentury Bloomberg Investiční společnost Raymond James předpokládá, že by cena ropy mohla v polovině roku 2022 dosáhnout až na 125 dolarů za barel.

Odpovídajícím způsobem vzrostly i ceny benzínu. AAA uvádí, že průměrná celostátní cena galonu běžného benzínu činila 14. února 3,488 dolaru, což je více než před měsícem, kdy byla průměrná cena na 3,3064 dolaru před měsícem. A před rokem byla průměrná cena na 2,505 dolaru. (1 galon = cca 3,8 litru, pozn. red.)

Navzdory těmto signálům na straně poptávky začalo mnoho energetických společností prodávat své podíly na těžbě. V lednu společnost Exxon Mobil oznámila, že se zbavuje aktiv v appalačské těžařské oblasti. V prosinci 2021 společnost Shell dokončila prodej svých aktiv v Permské pánvi.

Stewart uvedl, že k současnému tlaku na břidlicové společnosti přispělo protlačování ESG (hodnocení environmentálních a sociálních faktorů firem) ve finančním sektoru. Deníku The Epoch Times řekl, že obavy z ESG brzdí investice do nových břidlicových těžeb.

„Po dobu dvou, tří let jsme svědky negativních dopadů velmi tichého úsilí na straně ESG, kdy dochází k neuvěřitelnému aktivismu zainteresovaných stran s cílem vyvinout tlak na Wall Street, aby tomuto odvětví působil finanční překážky,“ řekl Stewart.

Mluvčí EIA sdělil deníku The Epoch Times prostřednictvím e-mailu, že úřad předpokládá, že Permská pánev bude v příštích letech nadále hnací silou růstu domácí těžby, která bude v roce 2022 produkovat 5,3 milionu barelů denně a v roce 2023 5,7 milionu barelů denně.

Těžba ropy v Permské pánvi vzrostla z 4,4 milionu barelů denně v roce 2020 na 4,8 milionu barelů denně v roce 2021.

Mluvčí EIA poznamenal, že „některé průzkumné a těžební aktivity ve Spojených státech během roku 2021 nereagovaly na růst cen tak rychle jako v minulosti“.

Navzdory prognózám EIA došlo během ledna k poklesu celosvětových zásob ropy, což přispělo k růstu cen.

„Ceny ropy vzrostly také v důsledku zvýšených obav trhu z možnosti narušení dodávek ropy, obzvláště v souvislosti s napětím ohledně Ukrajiny, v kombinaci s ubývajícími obavami na trhu, že varianta omikron by mohla mít široký dopad na spotřebu ropy,“ dodal mluvčí.

Stewart uvedl, že dlouhodobé prognózy EIA jsou pravděpodobně přesné.

„V krátkodobém horizontu začínáme pozorovat, jak se počet ropných věží pomalu zvyšuje, a ceny stále zůstanou vysoké, dokud nedojde k dorovnání zásob,“ dodal.

Deník Epoch Times se obrátil také na skupinu bojující proti těžbě nerostných surovin s žádostí o komentář.

Překlad a redakční úprava původního článku J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven
Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven

Nová evropská legislativa si v rámci boje s emisemi hodlá tentokrát posvítit na nákladní vozy a autobusy. Evropský parlament schválil ve středu předběžný návrh zákona, který drasticky sníží počet nových těžkých vozidel jezdících na naftu.

Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix
Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix

Jedinou novou tváří v nejužším vedení strany tak je místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix.

Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD
Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová si neumí přestavit, že by hnutí po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s SPD.

Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi
Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi

S ohlédnutím se na preference voličů v prezidentských volbách 2020 současné průzkumy ukazují, že Joeu Bidenovi klesají u černošského etnika preference a Trumpovi naopak rostou.

Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu
Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu

Izraelský válečný kabinet dnes několik hodin jednal o reakci na noční íránský dronový a raketový útok na Izrael, na postupu se však zatím neshodl.