Daksha Devnani

26. 2. 2022

Následující článek je jedním z mnoha osobních příběhů lidí v Číně, kteří se střetli s „myšlenkovou policií“ tamní komunistické strany.

„Není to pronásledování mé osoby – je to potlačování univerzálních hodnot,“ říká bývalý policejní důstojník.

Vyznamenaný veterán čínské armády, který po odchodu z vojska sloužil 21 let u policie, byl známý tím, že dokázal rozlousknout složité případy týkající se vražd, loupeží a obchodu s drogami. Jeho vůle držet se své duchovní víry však byla považována za projev neloajality vůči komunistické straně, což vedlo k ukončení jeho úspěšné kariéry.

Ča Čuolin, 58letý policista z města Jü-čou v čínské provincii Che-nan, měl letos odejít do důchodu. Před téměř dvěma lety, v červnu 2020, však dostal příkaz odevzdat policejní vybavení a byl oficiálně postaven mimo službu. O dva měsíce později obdržel formální oznámení, že byl propuštěn.

Jako policista byl během své služby vyznamenán za schopnosti udržovat právo a pořádek v regionu, kterému velel, nyní je s ním zacházeno jako s nepřítelem státu, stejně jako s nesčetnými dalšími příznivci meditační praxe Falun Gong – starobylého systému kultivace mysli a těla, který se mimo Čínu svobodně praktikuje ve více než 100 zemích světa.

„Není to pronásledování mé osoby – je to potlačování univerzálních hodnot,“ řekl Ča podle stránky Minghui.org, která sleduje vývoj pronásledování Falun Gongu v Číně. „Pokud společnost nedokáže tolerovat hodnoty pravdivosti, soucitu a snášenlivosti, pak je to nebezpečná společnost,“ říká bývalý elitní policista.

„Většinu svého života jsem zasvětil naší zemi a jejímu lidu. Jsem hrdý na svou kariéru. Když se ohlédnu za svým životem, nestydím se postavit tváří v tvář Nebesům ani lidem,“ ohlíží se za svým životem Ča Čuolin.

Neustálé pronásledování ze strany čínského režimu v posledních dvou letech, finanční perzekuce a psychické strádání, kterým musel projít, protože komunistická strana neschvaluje jeho víru, podlomila jeho zdraví. Ztratil svoji obvyklou duševní pohodu a v současné době je závislý na druhých, neboť mu v důsledku pronásledování ochrnula jedna strana těla.

Úspěšná kariéra

Ča narukoval do čínské armády v 19 letech. Následujících 17 let zasvětil své mládí práci na obraně země, přičemž v různých obdobích sloužil jako voják, velitel čety, zástupce velitele a na několika dalších pozicích.

Jako přísný disciplinovaný voják s vynikajícími vůdčími schopnostmi získal během svého působení na všech úrovních, kde sloužil, řadu ocenění a čestný titul „vynikající instruktor“ armádní skupiny.

Během několika posledních let v armádě, v letech 1996-1998, byl oceněn jako vzorný pracovník a získal uznání za pomoc při boji se záplavami a při odstraňování následků katastrof ve Vnitřním Mongolsku, uvádí server Minghui.org podrobnosti o jeho životopisu.

V roce 1999 byl převelen na pomoc policejnímu sboru úřadu veřejné bezpečnosti v Jü-čou v provincii Che-nan. V následujících letech rozlouskl jako velitel oddílu protidrogové brigády rozsáhlý případ obchodu s drogami a poté působil jako zástupce ředitele města Chuhe.

Vzhledem k extrémním pracovním podmínkám a psychickém napětí, které jeho práce přinášela, začal mít potíže s vysokým krevním tlakem, migrénami, necitlivostí v rameni a bederní kýlou.

Vyzkoušel různé způsoby léčby, aby obnovil své zdraví, a v roce 2013 se dozvěděl o zdravotních přínosech meditační praxe Falun Gong.

Skupinové cvičení Falun Gong ve Wuhanu, Čína; 24. května 1996. (clearwisdom.net archiv)

V té době již vedla komunistická strana proti příznivcům duchovního systému násilné represe, přesto se Ča rozhodl vyzkoušet účinky pěti jemných energetických cvičení Falun Gongu. Stejně jako lidé, kteří mu cvičení doporučili, i Ča zaznamenal zlepšení zdravotního stavu, píše server Minghui.org.

Zájem vědecké a lékařské komunity o léčebné účinky Falun Gongu začal v Číně, kde byl Falun Gong v roce 1992 poprvé představen veřejnosti, a to v době, kdy byla praxe na vrcholu popularity a nedlouho před vydáním celostátního zákazu a pronásledování následovníků Falun Gongu komunistickou stranou Číny v létě roku 1999.

Další fázi výzkumu představují studie provedené při univerzitách v Austrálii, Egyptě a ve Spojených státech. Benjamin Bendig z University of California se v roce 2013 zaměřil na kognitivní a psychologické účinky Falun Gongu. Zjistil, že praxe nejen zvyšuje energii a zlepšuje náladu těm, kdo ji praktikují, ale že cvičení má vliv i na jejich psychický stav. Více zde…

Jako člověk s ateistickým smýšlením po celoživotní indoktrinaci ze strany čínského režimu, začal studovat také morální učení Falun Gongu a jeho principy – pravdivosti, soucitu a snášenlivosti.

Upevňování víry

1. května 1996, skupinové cvičení ve Wuhanu, Čína. (clearwisdom.net archiv)

Navzdory masové popularitě této duchovní praxe zahájil v roce 1999 tehdejší vůdce komunistické strany Ťiang Ce-min systematickou kampaň pronásledování Falun Gongu s cílem tuto praxi na území Číny vyhladit.

Během uplynulých 21 let byly během násilných represí miliony lidí v Číně zadržovány, byly vystavovány nucené převýchově, praktikující byli mučeni a mnozí z nich přišli o život, jen protože se nechtěli vzdát principů pravdivosti, soucitu a snášenlivosti, kter´´e považují za podstatu lidské dobroty.

V roce 2015 se Ča již díky praktikování Falun Gongu zotavil a navíc také nabyl přesvědčení, že komunistická strana pronásleduje příznivce této metody neprávem. Jako muž, který v té době ještě stále pracoval u policie, se postavil na odpor vládnímu režimu a podpořil bezprecedentní vlnu žalob proti Ťiang Ce-minovi tím, že na něj osobně podal trestní oznámení za zahájení kampaně proti Falun Gongu, která stála mnoho lidských životů a strhla celý národ k fanatickému očerňování a pronásledování.

Brzy po podání žaloby se na Čaa začaly zaměřovat stranické orgány, musel čelit pronásledování a šikaně. Protože byl stále ve službě, místní policejní oddělení přistoupilo k jeho potrestání.

Byl oficiálně pokárán a varován, nikdy mu nebyly přiznány výkonnostní odměny, které by do roku 2020 činily více než 100 000 jüanů (přibližně 15 800 dolarů). Příslušníci Úřadu veřejné bezpečnosti a Brigády národní bezpečnosti podali proti Čaovi hlášení svým nadřízeným, zatímco jeho nadřízený se ho snažil donutit, aby se vzdal své víry.

Príznivci meditační praxe Falun Gong se 16. července 2021 ve Washingtonu účastní průvodu k uctění památky obětí represí v Číně u příležitosti 22. výročí začátku pronásledování Falun Gongu čínským režimem. (Samira Bouaou / The Epoch Times)

Ča byl nucen k sepsání písemného prohlášení, že se stydí za to, že praktikoval Falun Gong, a že ho již praktikovat nebude. Ča však odmítl nadřízeným vyhovět, protože jako člověk s vysoce vybudovaným smyslem pro morálku nechtěl sepisovat lživé prohlášení.

V červnu 2020 se na něj oddělení pokusilo vyvinout poslední nátlak. Podle zprávy stránky Minghui.org mu ředitel Úřadu pro vnitřní bezpečnost Wang Xiaowei řekl, že „prvním pravidlem pro policistu je být loajální komunistické straně“, a dodal, že mu záleží pouze na loajalitě jeho důstojníků ke straně: „Kdokoli by praktikoval Falun Gong, byl by považován za neloajálního.“

Ča se pokoušel argumentovat tím, že čínské zákony zaručují svobodu přesvědčení a že žádný zákon neříká, že praktikování Falun Gongu je zločin. O několik měsíců později byl Ča propuštěn ze zaměstnání.

Ča podal proti jejich rozhodnutí oficiální stížnost. V současné době čelí v jako další příznivci Falun Gongu v Číně pronásledování za to, že se odmítá vzdát své víry.

Zatýkání příznivců Falun Gong na náměstí Nebeského klidu v Pekingu po 20. červenci 1999. Zákaz Falun Gongu prosadil generální tajemník strany Ťiang Ce-min. Za účelem likvidace tohoto duchovního hnutí s kořeny v morálních principech buddhismu a taoismu zřídil takzvaný Úřad 610, kterému dal později čínský advokát Kao Č-šeng přezdívku „Čínské gestapo“. (Minghui.org)

Na této zprávě se podílel Arshdeep Sarao. Přeložil M. K. (Zdroj)

Související články

Přečtěte si také

„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost
„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost

Elon Musk, zakladatel firem SpaceX a Tesla a většinový vlastník sociální sítě X, se domnívá, že některé zprávy mohou být technicky přesné, ale nemusí odrážet celou skutečnost.

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident
Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident

Volby do třetiny Senátu a do zastupitelstev krajů se uskuteční v pátek a v sobotu 20. a 21. září. Termín dnes vyhlásil prezident Petr Pavel, oznámil na webu odbor komunikace prezidentské kanceláře.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička
„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička

Mezi nejvýznamnější hlasy, které ke čtenářům doléhají ze současné Číny, patří bezesporu hlas advokáta Kao Č'-šenga a jeho kniha Za Čínu spravedlivější.