LAS VEGAS – Klasický čínský tanec lze označit za kořen nebo původ mnoha dalších tanečních forem, ovlivnil dokonce i evropský balet. Sydney Freggiarová, která se dříve věnovala tanci a nyní pracuje jako lékařka, po zhlédnutí představení uměleckého souboru Shen Yun Performing Arts uvedla, že jí představení „otevřelo oči“, aby si uvědomila, jak moc klasický čínský tanec ovlivnil její vlastní tancování, aniž by si to v minulosti uvědomovala.

„Byli neuvěřitelní. Řekla bych, že jsem netušila, kolik si toho konvenční tanec vypůjčil z tradičního čínského tance, takže jsem tu historii opravdu ocenila… A neměla jsem ani tušení, jak bohatou historii jsme si z Číny vypůjčili,“ řekla doktorka Freggiarová.

Umělecký soubor Shen Yun letošní světové turné pořádá s mottem „Čína před komunismem“. Jak motto napovídá, soubor založili čínští umělci v zahraničí s posláním představovat tradiční čínskou kulturu, která vznikla 5 tisíc let za vlády 20 dynastií, a potom za vlády komunismu byla v Číně téměř nenávratně zničena.

Na bývalou tanečnici zapůsobilo, kolik výrazů tato taneční forma umožňuje. Tanečníci newyorského souboru Shen Yun jsou vyškoleni ve formě klasického čínského tance, který umožňuje ztvárnit nepřeberné množství emocí, aniž by museli tanečníci pronést jediné slovo.

TIP: Další videa souboru Shen Yun.


„Bylo to nesmírně expresivní. I když jsem neznala historii, rozuměla jsem příběhům, takže bylo opravdu snadné se s nimi ztotožnit. Myslím, že v tomhle šli nad rámec,“ řekla doktorka Freggiarová po zhlédnutí představení.

Soubor Shen Yun během představení vypráví příběhy o udatných hrdinech ze starých dob, prezentuje humor, kostýmy i špičkové tenoristy. Díky slavným událostem i tragédiím, které se odehrávaly v Číně po dobu 5000 let až do současnosti, Shen Yun nikdy nevyčerpá tuto studnici příběhů, které může na divadelních jevištích vyprávět.

„Sledovat čínský tanec bylo nesmírně silné a dojemné,“ – Sydney Freggiarová


„Jsou velmi talentovaní… Takže bylo nesmírně silné a dojemné sledovat čínský tanec. Vyprávějí bohatou historii, kulturní historii, a přenášejí ji do moderní doby. Takže si myslím, že to bylo fantastické vyprávění,” pochvaluje doktorka Freggiarová umělecké vystoupení.

S historií Číny se pojí i duchovní aspekty národa, které jsou v čínské kultuře hluboce zakořeněny. Shen Yun se snaží ukázat Čínu takovou, jaká byla před nástupem komunismu.

„Myslím, že náš současný dojem z Číny je, že je velmi uzavřená. Takže vidět, že tito lidé dokázali vyjádřit svou spiritualitu způsobem, který pro ně doma nebyl bezpečný, je opravdu emotivní. Ráda jsem si trochu poplakala… Takže to, že tito lidé spojují spiritualitu a pohyb a pokračují ve své kulturní tradici, bylo neuvěřitelně inspirativní,“ řekla.

Od začátku pandemie se představení živého umění zastavila. Dr. Freggiarová byla dojatá, když viděla, že Shen Yun vystupuje v Las Vegas.

„Byli jsme uzavření. Dva roky jsme nemohli vidět lidi, kteří by vyjadřovali pohyb. Když se zvedla opona, trochu jsem se rozplakala, protože jsme byli uzavřeni v tom, co máme přímo před sebou, a tak přijít do takového světa a nechat si předat tradici, příběh, to bylo opravdu posilující,“ říká bývalá tanečnice.

Shen Yun Performing Arts v Brně a Praze:

V brněnském Janáčkově divadle 14. a 15. května 2022 Více…
V pražském Kongresovém centru 28. a 29. května 2022. Více…

Shen Yun uvádí každý rok zcela nové představení, nové příběhy, hudbu a choreografii.

Dr. Freggiarová po představení vyjádřila touhu setkat se s choreografy Shen Yun a kdyby měla možnost mluvit s umělci Shen Yun, řekla by jim toto.

„Pokračujte v tom, co děláte. [Sloužíte společnosti. Sloužíte [každému městu] tím, že ukazujete bohatou tradiční kulturu, posilujete a vzděláváte lidi v oblasti tance. Nepřestávejte, prosím, nepřestávejte. A chci říct, podívejte se, kolik je tu lidí. Jsou tu lidé ze všech společenských vrstev – všech věkových kategorií, aby to viděli.“

Reportáže připravily Jana Li a Maria Han.

The Epoch Times je hrdým mediálním partnerem souboru Shen Yun Performing Arts. O reakcích diváků informujeme od založení Shen Yun v roce 2006.