4. března se v západním Marylandu shromáždily tisíce vozidel v konvoji vedeném kamiony. Šlo o poslední zastávku před cestou do Washingtonu. „Lidový konvoj“ požaduje ukončení mimořádných pravomocí federální vlády v rámci anticovidových opatření, která v posledních dvou letech vedla k zavedení různých omezení a nařízení.

Organizátoři konvoje sdělili deníku The Epoch Times, že skupina se v sobotu zdrží v Hagerstownu ve státě Maryland – asi 112 km severozápadně od Washingtonu – a v neděli nebo v pondělí zamíří na blíže nespecifikované místo nedaleko oblasti D.C. Beltway.

Není jasné, kolik vozidel do hlavního města USA nakonec zamíří. Počet účastníků konvoje kolísá podle toho, jak se po cestě připojují a odpojují vozidla a nákladní automobily.

Cesta přes celou zemi začala 23. února, kdy skupina vyrazila z Kalifornie. Od té doby projela Arizonu, Texas, Oklahomu, Missouri, Indianu a Ohio a v pátek dorazila do Marylandu.

Po příjezdu do Lore City v Ohiu 3. března čítal konvoj asi 110 nákladních aut a stovky dalších vozidel. Když následující den v pátek dorazila skupina na závodiště Hagerstown Speedway, počet vozidel se počítal na tisíce.

Jeden z organizátorů, Mike Landis, řekl, že pojede do Washingtonu. Ukázal na symbolickou americkou vlajku, kterou mu daroval vnuk padlého vojáka za druhé světové války.

„V Oklahomě mi ji ten vnuk přijel darovat z Texasu, protože jeho matka říkala, že je to první věc, která jí od druhé světové války připomíná svobodu, a chtěli, aby vlála za vedoucím kamionem,“ řekl v pátek na shromáždění v Hagerstownu.

„Jednu věc vám můžu říct hned teď. Vláda může tvrdit, že na nás v D. C. čeká celá ta opozice, ale ta vlajka na korbě mého náklaďáku pojede po Constitution Avenue mezi Bílým domem a Washingtonovým památníkem dřív, než to skončí.“

Další samostatný velký konvoj, nazvaný American Truckers Freedom Convoy, podporovaný projektem The Great American Patriot Project, se má v plánu shromáždit na závodišti Dominion Raceway v Thornburgu ve Virginii 6. a 7. března na shromáždění proti covidovým nařízením.

Státní policie Virginie a Marylandu vydaly dopravní oznámení, že v regionu posílí hlídky, aby zmírnily případné narušení dopravy.

Nouzové pravomoci

Účastníci Lidového konvoje usilují o ukončení mimořádných pravomocí federální vlády proti covidu-19, které byly poprvé umožněny, když Trumpova administrativa v březnu 2020 vyhlásila kvůli covidu stav nouze.

Prezident Joe Biden 18. února oznámil prodloužení nouzového stavu i po 1. březnu, kdy měl vypršet.

„Chceme, aby byl výjimečný stav zrušen a naše ústava mohla opět zaujmout své místo,“ řekla Joyce Riceová, vysloužilá vojákyně armády a národní gardy, která se připojila ke konvoji v Indianě. „Nesloužila jsem proto, aby mi byla odebrána moje práva,“ řekla deníku The Epoch Times.

Americký Senát 3. března schválil opatření k ukončení stavu nouze v zemi kvůli pandemii, ale Bílý dům ještě předtím naznačil, že pokud Kongres opatření schválí, Biden ho bude vetovat.

„Pan Brandon (narážka na prezidenta Bidena, poz. red.) zřejmě nechápe, pro koho pracuje. Protože on pracuje pro nás,“ řekl Brian Brase, spoluorganizátor konvoje, na pátečním shromáždění v Hagerstownu, když komentoval zprávu o záměru Bílého domu vetovat.

Dr. Paul Alexander, odborník na medicínu založenou na důkazech a klinickou epidemiologii, který je spojen s projektem The Unity Project, jenž usiluje o zrušení mandátů pro zdravé žáky základních a středních škol, na shromáždění řekl, že pandemie covidu-19 „je u konce“.

„Omikron nám říká, že [pandemie] skončila, a teď jsem viděl prezidenta Bidena, jak říká, že pokud Sněmovna návrh na zrušení nouzového stavu schválí, bude ho vetovat. Musíme vyslat vzkaz – nikdy!“ řekl za potlesku a jásotu přítomných.

„Chceme, aby bylo zrušeno vyhlášení stavu nouze. Nikde na světě neexistuje žádná věda, která by podporovala jakékoliv nařízení k očkování, jakýkoli mandát a jakékoli vyhlášení stavu nouze. Musí být zrušeno hned,“ řekl a dodal: „Nemůžeme skončit, dokud vláda nepochopí, že tato nařízení nemají žádnou oporu ve vědě. Řidič kamionu, americký občan, každý musí mít možnost vydělat si na živobytí. Jde o svobodu!“

Dr. Pierre Kory, prezident Front Line COVID-19 Critical Care Alliance, skupiny lékařů, kteří prosazují prevenci a protokoly včasné léčby covidu-19, které zahrnují používání ivermektinu a hydroxychlorochinu, řekl přítomným, že covid-19 „je léčitelná nemoc“.

„Řekněme si to jasně, nejenže porušili a vzali nám naše svobody, ale učinili tak na základě ,vědy‘ – ale i ta věda byla porušena a zkorumpována,“ řekl. „Jedná se o nelegitimní politiku, povinné očkování není založeno na vědě a toto mimořádné nařízení, které vydali, dalo v podstatě volnou ruku farmaceutickému a očkovacímu průmyslu.“

Původní článek byl redakčně zkrácený.