Health 1+1

10. 4. 2022

Šedivění a bílé vlasy trápí mnoho lidí, ale věnujete pozornost také místům, kde se šedivé vlasy vyskytují? Umístění šedivých vlasů může ve skutečnosti naznačovat vodítka vypovídající o vašem fyzickém stavu.

Abychom se dozvěděli více o tom, co se nám naše tělo může snažit sdělit, když se objeví šediny, a jak to zvrátit a minimalizovat, hovořili jsme s doktorem čínské medicíny Dr. Dawei Guoem.

„Víme, že stav vnitřních orgánů člověka se projevuje i na našem vzhledu. Například pokud má člověk šedivé vlasy na temeni hlavy, v blízkosti čela, může mít oslabenou slezinu nebo žaludek,“ vysvětluje doktor Guo.

„Pokud se šediny objeví po obou stranách spánků, v čínské medicíně tomu říkáme, že máme nadměrný ,oheň‘ jater, příliš mnoho (qi) čchi a krve.

„Pokud se šedivé vlasy objevují po celé zadní části hlavy, můžeme pravděpodobně předpokládat, že tato osoba má problémy s ledvinami.“

Požádali jsme doktora Guo, aby nám o těchto třech oblastech řekl více.

Šedivé vlasy vpředu

„Vzpomínám si, že když jsem včera přišel do ambulance, přišel mi tam pacient a říká, že má v poslední době gastrointestinální problémy, včetně velkého nadýmání a refluxu žaludečních šťáv. Když jsme se o tom bavili, všiml jsem si, že má šedivé vlasy po celém čele, tak jsem mu řekl, že ty šediny souvisejí s jeho gastrointestinálními problémy,“ vypráví doktor Guo.

Pacient mu řekl, že si šediny často vytrhává, načež mu doktor Guo odvětil, že dělá dvě důležité chyby. „První z nich je, že si nesmíte vytrhávat vlasy, nakonec tím poškodíte okolní vlasové folikuly a budete náchylnější k vypadávání vlasů. Druhá věc je, že pokud si nenapravíte zdravotní problémy ve slezině a žaludku, šediny nezmizí.“

„Pacientům s šedivými vlasy v blízkosti čela bych doporučil, aby se zaměřili na to, co jí. To zahrnuje rovněž konzumaci správných porcí jídla ve správnou denní dobu, ve stanovených denních časech,“ prohlašuje doktor Guo, který většině takových pacientů doporučuje tři jídla denně.

„Doporučujeme jíst, dokud se nenasytíte ze 70 procent. Tímto způsobem ponecháte žaludku prostor pro odpočinek. Kromě toho jezte i trochu jídla, které snadno kvasí. Pokud jíte jako hlavní jídlo bílou rýži, dejte si ji s trochou pak choi a masa. Omezíte tak plynatost a reflux žaludečních šťáv,“ radí doktor.

Šedivějící spánky a játra

„Všimli jste si někdy, že lidé, kteří pracují ve finančnictví nebo v nějakém jiném stresujícím zaměstnání, mají tendenci mít bílé vlasy kolem spánků?“ ptá se doktor Guo.

„Často říkáme, že lidé, kteří si nadměrně zatěžují mozek, kteří mají ,přehřátý jaterní oheň‘ nebo trpí poruchami spánku, mají tendenci mít první šediny právě kolem spánků.“

U těchto pacientů doktor Guo nejprve předepisuje přípravky na odblokování jaterních meridiánů neboli energetických drah. Požádá je, aby se zbavili stresu takovými způsoby, jako je snažit se nezůstávat vzhůru příliš dlouho a zmírnit pracovní tempo. Takto se jim šediny pomalu zmenší a neobjevují se až v takové míře kolem spánků.

Tento „jaterní oheň“ se vztahuje k nadměrnému stresu a emocím nebo je jimi způsoben.

„Emoce a stres, o kterých často mluvíme, patří v pěti prvcích naší tradiční čínské medicíny do ,dřeva‘“. Říkáme tomu ,jaterní dřevo‘ a často říkáme, že dřevo jater ,zemi sleziny‘. Příliš aktivní játra mohou negativně ovlivňovat slezinu, střeva a žaludek.“

„Když máte špatnou náladu, můžete často jíst příliš rychle. Nebo někdy nemusíte chtít jíst, zhorší se vám chuť k jídlu. Váš žaludek a střeva pak vstřebávají méně toho, co potřebují.“

„Říkáme, že žaludek a slezina jsou zdrojem tvorby čchi a krve. Při jejich nedostatku se zásoba qi a krve v těle relativně snižuje. Pokud játra ukládají krev a vlasy jsou podporovány zbytky krve, při nedostatečné výživě jich není dost na výživu vlasů.

Dr. Guo říká, že to viděl i u pacientů a veřejně známých osobností, kteří podstoupili transplantaci jater. Po operacích jim v období rekonvalescence zbělaly vlasy na spáncích.

Dobrá ledvina se projeví na vlasech

Snad nejpřímější souvislost mezi vnitřním orgánem a šedinami mají ledviny, a to do té míry, že tradiční čínská medicína má přísloví, že „dobré ledviny odhalí vlasy“.

„Někdy uvidíte někoho, kdo je starý, ale má hlavu plnou lesklých, barevných vlasů. To také znamená, že má dobré ledviny,“ uvádí doktor Guo.

Když je zadní část hlavy posetá šedivými vlasy, jde zpravidla o problémy s ledvinami a následně i s močovým měchýřem, vysvětluje.

I to může pomoci napravit změna jídelníčku. „Někdy se o to můžeme postarat zlepšením stravy tím, že budeme denně jíst více černě zbarvených potravin. Věci jako černá rýže, černý sezam a dokonce i některé léčivé byliny, jako je ,he shou wu‘“.

Hlíznaté rouno neboli popínavý chrastavec se v čínštině nazývá „che šou wu“ (v pinyinu he shou wu), což znamená „černovlasý pan He“. Jedná se o kvetoucí liánovitou rostlinu, která patří do čeledi pohankovitých.

Podle doktora Guo se zdraví ledvin pozná také podle hladiny energie, takže pokud vás někdo upozorní na šediny vzadu na hlavě, které jste neviděli, věnujte tomu pozornost.

Zdroj.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Trump zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli
Trump zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli

Trump byl lehce postřelen do ucha. Strážci zákona uvedli, že se Trump zřejmě stal terčem atentátu.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Můžete se vitaminem B12 předávkovat?
Můžete se vitaminem B12 předávkovat?

Je nezbytný pro zdravou funkci mozku a nervů, a protože se v rostlinné stravě téměř nevyskytuje, na jeho dostatečný příjem by si měli dávat pozor zejména vegani a vegetariáni.

Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře
Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře

Navzdory cílům Xi Jinpinga modernizovat Lidovou osvobozeneckou armádu a vyzvat Spojené státy na souboj o pozici nejvyšší vojenské mocnosti na světě je čínský režim pravděpodobně jen „tygrem na papíře“.