Čínská státní tisková agentura Sin-chua (Nová Čína) minulý týden informovala o tom, že byl oficiálně zatčen bývalý čínský ministr spravedlnosti Fu Čeng-chua. Důvodem má být jeho údajné „podezření z korupce“. (zdroj)
67-letý exministr byl v minulosti rovněž vedoucím takzvaného Úřadu 610, který dostal přezdívku „čínské gestapo“. Patřil také k funkcionářům komunistické strany, kteří aktivně pronásledovali duchovní hnutí Falun Gong. Nyní skončil i on sám ve vyšetřovací vazbě.
Vyšetřování jeho osoby začalo již 2. října 2021, kdy se na něho zaměřila Ústřední komise pro disciplinární inspekci, vnitrostranický orgán pro dohled nad korupcí.
Vyšetřování údajně souvisí s jeho korupčními trestnými činy. Čínské úřady neuvádějí, zda se komise zabývá také Fuovým možným podílem na případech mučení vězňů svědomí (zdroj) nebo obchodem s jejich orgány k transplantacím, na čemž se měl Úřad 610 také podílet. (zdroj)
Úřad 610 je dle výzkumu nevládních organizací přímo zodpovědný za mnoho případů mučení a úmrtí. Webová stránka Minghui.org, která sleduje vývoj pronásledování Falun Gongu v Číně, zdokumentovala řadu případů mučení a obětí na životech.
Například v prosinci 2004 byla podle Minghui.org paní Čchen Siou-čchung (74 let), žijící v jihočínském městě Sia-men, ubita k smrti ve svém domě úředníky místního Úřadu 610. (zdroj)
Řadu případů mučení popisuje investigativní reportér Ethan Gutmann ve své knize Jatka (C-press 215). Stránka Minghui.orgpřípady mučení zveřejňuje zde.
Pád bývalého čínského ministra spravedlnosti Fu Čeng-chuaa naznačuje, že hlavní viníci násilných represí budou čelit vážným následkům, prohlásil kanadský právník David Matas, který je spoluautorem první vyšetřovací zprávy Bloody Harvest o zneužívání vězňů svědomí v Číně k orgánovým transplantacím. (zdroj)
Bývalý čínský ministr spravedlnosti Fu Čeng-chua je pouze jedním z mnoha funkcionářů Úřadu 610, kteří byli do dnešního dne zatčeni a vyšetřováni.
Sám Fu Čeng-chua se v roce 2015 podílel na vyšetřování člena Stálého výboru politbyra, bývalého naftového magnáta a svrchovaného čínského „policejního cara“ Čou Jung-kchanga, který byl odsouzen na doživotí a propadnutí majetku.
Čou Jung-kchang byl souzen za „braní úplatků, vyzrazení státního tajemství a zneužití pravomocí“.
Ve stejné době byli odsouzeni i tehdejší kandidát na premiéra Po Si-laj, jeho žena Ku Kchaj-laj a Wang Li-ťün, bývalý šéf policie metropole Čchung-čching. Všichni se aktivně podíleli na pronásledování duchovního hnutí Falun Gong.
Během jejich funkčního období byly lidskoprávními organizacemi hlášeny desítky tisíc případů svévolného zatýkání, mučení v záchytných centrech, vězeních a pracovních táborech. (zdroj)
Mezi nejzávažnější „zločiny proti lidskosti“, na nichž se tito úředníci údajně podíleli, patří obvinění ze zneužívání vězňů svědomí k orgánovým transplantacím. Tato obvinění v roce 2019 potvrdil mezinárodní soudní tribunál konaný v Londýně. (zdroj)
Zajímavostí je také to, že Falun Gong je buddhistická škola, která vyučuje sérii meditativních cvičení a zahrnuje nauku o rozvoji charakteru a morálních principech pravdivosti, soucitu a snášenlivosti.
Buddhisté věří v takzvanou karmickou odplatu, tedy že člověk bude muset dříve či později nést odpovědnost za své skutky. Z tohoto úhlu pohledu řada z nich věří, že onehdy nedotknutelné vysoké stranické funkcionáře stihla karmická odplata. Nikdo totiž nemohl předpokládat, že by tito dříve mocní a vlivní úředníci mohli sami skončit ve vězení.
Úřad 610
Podle zprávy americké nevládní organizace Freedom House z roku 2017 stojí provoz poboček Úřadu 610 po celé Číně 135 milionů dolarů ročně.
Úřad 610 byl pod neformálním názvem „Ústřední vedoucí skupina pro řešení otázky Falun Gongu“ vytvořen 10. června 1999 (tedy 10. 6., z čehož vznikl jeho název Úřad 6-10 nebo Úřad 610).
Úřad začal působit 20. července 1999, kdy generální tajemník komunistické strany Ťiang Ce-min přesvědčil politbyro k vydání zákazu duchovního hnutí Falun Gong. Úřad byl pověřen jeho celostátním pronásledováním. Pravomoci úřadu byly později rozšířeny na další náboženské skupiny v Číně.