Představitelé Evropské unie vedou mimořádná jednání o dodávkách plynu v návaznosti na rozhodnutí Ruska zastavit dodávky do Polska a Bulharska, uvedla ve středu předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Oznámení ruského plynárenského gigantu Gazprom, že zastavil dodávky některým evropským zákazníkům, je „neodůvodněné a nepřijatelné“, uvedla předsedkyně a dodala, že EU pracuje na koordinované reakci v reakci na eskalaci napětí ze strany Moskvy.

Gazprom ve středu oznámil, že zastavil dodávky plynu do Polska a Bulharska kvůli tomu, že země neplatily za plyn v rublech, což je zatím nejtvrdší reakce Moskvy na sankce uvalené Západem kvůli konfliktu na Ukrajině.

„Oznámení Gazpromu, že jednostranně zastavuje dodávky plynu zákazníkům v Evropě, je dalším pokusem Ruska použít plyn jako nástroj vydírání,“ uvedla von der Leyenová v prohlášení.

„Je to neodůvodněné a nepřijatelné. A znovu to ukazuje nespolehlivost Ruska jako dodavatele plynu,“ dodala.

Von der Leyenová prohlásila, že EU je na tento scénář připravena a bude pokračovat v práci na zajištění alternativních dodávek plynu a na zajištění naplnění zásobníků plynu. Pravidla EU vyžadují, aby všechny země měly pohotovostní plán, jak se vypořádat s výpadkem dodávek plynu.

Předsedkyně uvedla, že EU pracuje na koordinované reakci na ruskou eskalaci a že ve středu ráno zasedá její „koordinační skupina pro plyn“ složená ze zástupců vlád členských států a plynárenského průmyslu.

Zásobníky plynu v EU jsou v současné době naplněny z 32 %. Země EU jednají o mimořádných pravidlech, která by jim uložila naplnit zásobníky z 80 % do listopadu letošního roku, aby se vytvořila zásobní rezerva před zimou, kdy poptávka po plynu na vytápění dosahuje vrcholu.