Andrew Thornebrooke

23. 6. 2022

Pentagon spolupracuje s Muskovou společností SpaceX na prozkoumání možností globálního využití vesmírných lodí této společnosti k vysazování vojáků a vybavení do „ohnisek napětí“.

Z částečně redigovaného kontraktu, kterou získal The Intercept prostřednictvím žádosti dle zákona o svobodném přístupu k informacím, vyplývá, že spolupráce armády se soukromou vesmírnou společností zahrnuje širokou škálu výzkumných iniciativ.

Dohoda o spolupráci v oblasti výzkumu a vývoje (pdf) popisuje společné úsilí logistické složky americké armády (USTRANSCOM) a společnosti SpaceX „společně zkoumat možnosti komerční vesmírné dopravy jako způsobu přepravy, který by urychlil globální dodávky materiálu a personálu ministerstva obrany (MO)“.

Mezi vojenskými projekty roste trend pro využití komerční vesmírné technologie s cílem převést je na vojenské použití s mnohem menšími náklady, než kdyby armáda prováděla výzkum a vývoj vlastních technologií od základů.

Jedním z očekávaných výsledků dohody o výzkumu jsou raketové „síly rychlé reakce“, které by v krátkém čase mohly vyslat vojáky nebo vybavení kamkoliv na světě s využitím Starship společnosti SpaceX. Starship je vesmírná loď opakovatelného použití, která je v současné době ve vývoji.

Ministerstvo obrany se domnívá, že plně integrovaný a opakovaně použitelný startovací a přistávací systém Starship by mohl být připraven mezi lety 2025 a 2030, a počítá s několika velmi konkrétními scénáři využití této technologie.

„Schopnost demonstrovat vesmírnou přepravu z místa na místo by mohla odradit nestátní aktéry od agresivních akcí vůči Spojeným státům,“ uvádí se v dohodě.

Navzdory vědeckofantastickému podtextu navrhovaného projektu jsou jednotky využívající vesmírné lodě v hledáčku MO již dlouho.

Již v roce 1964 představil navrhovaný projekt „Ithacus“ (pdf) „koncepci raketově poháněné přepravy vojsk, která se může potenciálně vyvinout z opakovaně použitelného raketového motoru budoucnosti“.

Tento projekt se snažil představit budoucnost, v níž by armáda využívala raketové technologie pro přepravu vojáků o velikosti praporu, který by mohl rychle reagovat na krizové situace kdekoli na světě během jedné hodiny.

O 60 let později se tato vize naplňuje a vedení americké armády věří, že se podaří aplikovat technologie SpaceX na problematiku moderního vedení války.

„V posledních zhruba 75 letech jsme byli omezeni na nadmořskou výšku kolem 12 km a rychlost 965 km/h coby našeho nejrychlejšího způsobu logistických dodávek – letecké dopravě,“ řekl v roce 2020 tehdejší zástupce velitele USTRANSCOM Dee Mewbourne.

Přesto je nasazení „vesmírných mariňáků“ v dohledné době nepravděpodobné kvůli různým technickým a právním otázkám spojených s křížením vesmíru a vzdušného prostoru.

Z kontraktu jsou nicméně patrné další dvě klíčové možnosti, které by mohly být díky této technologii využitelné.

Prvním je zajištění kriticky zranitelných základen, které se nacházejí v dosahu raket nepřátelských sil. Druhým je poskytování logistické podpory pro zřizování rozmístitelných systémů leteckých základen za chodu, což by pomohlo americkým silám v konfliktních zónách vybudovat zcela operační předsunuté základny k zajištění projekce sil v regionech bez stálé přítomnosti jednotek.

Každý z těchto scénářů by významně zvýšil výsadkovou schopnost Spojených států a vedení války na ostrovech v případném konfliktu s komunistickou Čínou.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.

Přečtěte si také

Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli
Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli

Dlouhodobá neobjektivita novin při informování o Izraeli a židovských otázkách se podle odborníků zhoršila s přílivem mladých uvědomělých „woke“...

Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou
Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou

Co se tedy mají žáci naučit a kdo revizi vzdělávacích programů dlouhodobě připravoval? Bylo to ministerstvo školství nebo již moc výkonnou ovládají neziskovky? Kdo to všechno platí? Na tyto otázky odpovídám v následující analýze.

„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz
„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz

Tým Archy 21 pořádal setkání známých osobností a veřejnosti, které má být „první z řady akcí k občanskému poučení a posílení z covidové krize“. Řečníci zavzpomínali na tehdejší události...

Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra
Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra

Jaderná fúze je považována za ideální způsob výroby energie, ale navzdory velkému počtu výzkumných projektů se zdá, že její realizace je vzdálena ještě 50 let. Současný průlom je také charakterizován tím, že „je před námi ještě hodně práce“.

„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků
„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků

Nikotin užívá třetina Čechů starších 15 let, přičemž mezi mladými ve věku 15–24 let jde o 50 procent osob. Stabilně roste také oblíbenost ochucených elektronických cigaret a nikotinových sáčků. Vyplývá to z průzkumu NAUTA, který každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav.