Joseph Lord

7. 10. 2022

Kvůli nedávnému rozhodnutí Organizace zemí vyvážejících ropu a Ruska (OPEC+) o snížení těžby ropy někteří demokraté navrhují stažení amerických vojáků ze Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů.

Od nástupu prezidenta Joea Bidena do funkce v lednu 2021 došlo k výraznému zdražení benzinu a dalších zdrojů energie pro spotřebitele.

Republikáni dávají vinu za rostoucí náklady zcela Bidenově „protiamerické“ domácí energetické politice.

Biden během svého působení v úřadu provedl rozsáhlé změny v energetické politice bývalého prezidenta Donalda Trumpa, který vedl Ameriku k tomu, aby se poprvé po desetiletích stala energeticky nezávislou. Biden, který během své prezidentské kampaně slíbil „odklon od fosilního průmyslu“, neztrácel čas a hned po nástupu do funkce zastavil výstavbu ropovodu Keystone XL a zavedl moratoria na nové pronájmy federální půdy pro těžbu ropy a zemního plynu.

Dopady Bidenovy klimatické a energetické politiky spolu s ruskou invazí na Ukrajinu pak vedly k růstu cen energií.

OPEC+ ve svém prohlášení zdůvodnil snížení produkce o dva miliony barelů denně coby „nejistotu, která obklopuje globální ekonomické vyhlídky a vyhlídky trhu s ropou“. Celková celosvětová produkce v současné době činí kolem 100 milionů barelů denně.

Bidenova administrativa k tomuto oznámení okamžitě vydala prohlášení, v němž vyjádřila zklamání, a označila tuto změnu za „krátkozrakou“ vzhledem k probíhající energetické krizi v Evropě a diplomatické krizi kvůli ruské invazi na Ukrajinu.

Po oznámení OPEC senátor Joe Manchin, který je jedním z největších zastánců fosilních paliv v řadách Demokratické strany, vyzval Bílý dům, aby změnil svou energetickou politiku a zvýšil domácí produkci energie.

Někteří demokraté přišli s jiným přístupem – úplným stažením amerických vojáků ze Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů.

Legislativa předložená kongresmany Castenem, Malinowskim a Wildovou navrhuje přesun amerických vojáků a zásob na jiné základny v regionu.

V prohlášení tato trojice označila rozhodnutí OPEC+ z 5. října za „bod obratu v našich vztazích“ se spojeneckými zeměmi Perského zálivu a obvinila dlouholeté spojence USA ze snahy zvýhodnit Rusko.

„Toto rozhodnutí je bodem obratu v našich vztazích s partnery ze Zálivu,“ napsali tři zákonodárci. „Pokud Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty doufají, že si udrží vztah se Spojenými státy, který je pro ně v drtivé většině výhodný, musí projevit větší ochotu spolupracovat s námi – nikoli proti nám – při prosazování toho, co je nyní naším nejnaléhavějším cílem v oblasti národní bezpečnosti: porážky ruské agrese na Ukrajině.“

Dodali: „Místo toho se zdá, že rozhodnutí OPEC, které výrazně zvyšuje světové ceny ropy, má za cíl zvýšit příjmy Ruska z vývozu ropy, umožnit Putinovi pokračovat ve válečných zločinech na Ukrajině a podkopat západní sankce.“

Na svém Twitteru 5. října Malinowski při oznámení přijetí zákona napsal: „Jedná se o nepřátelský akt Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů, jehož cílem je poškodit Spojené státy a naše spojence, a pomoci Rusku, a to navzdory ujištěním adresovaným prezidentu Bidenovi.“

S předkladateli návrhu souhlasilo i několik dalších demokratů a republikánů.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.

Související témata

Přečtěte si také

Trump byl zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli
Trump byl zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli

Trump byl lehce postřelen do ucha. Strážci zákona uvedli, že se Trump zřejmě stal terčem atentátu.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Můžete se vitaminem B12 předávkovat?
Můžete se vitaminem B12 předávkovat?

Je nezbytný pro zdravou funkci mozku a nervů, a protože se v rostlinné stravě téměř nevyskytuje, na jeho dostatečný příjem by si měli dávat pozor zejména vegani a vegetariáni.

Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře
Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře

Navzdory cílům Xi Jinpinga modernizovat Lidovou osvobozeneckou armádu a vyzvat Spojené státy na souboj o pozici nejvyšší vojenské mocnosti na světě je čínský režim pravděpodobně jen „tygrem na papíře“.