Jack Phillips

10. 10. 2022

Po zprávě deníku Washington Post, podle níž by syn amerického prezidenta Joea Bidena Hunter mohl být brzy obviněn kvůli údajným daňovým trestným činům, reagoval na tuto informaci advokát Huntera Bidena.

„Jak je patřičné a zákonem vyžadované, věříme, že žalobci v tomto případě pečlivě a důkladně zvažují nejen důkazy poskytnuté agenty, ale také všechny ostatní svědky v tomto případu, včetně svědků obhajoby,“ uvedl v pátečním prohlášení pro Washington Times v reakci na onu zprávu právník Huntera Bidena, Chris Clark.

Informace naznačovaly, že státní žalobce v Delaware, David Weiss, se blíží k rozhodnutí, zda Huntera Bidena obvinit, a jedná s ministerstvem spravedlnosti o dalším postupu. Konkrétně deník Washington Post s odvoláním na nejmenované představitele orgánů činných v trestním řízení tvrdil, že federální agenti našli dostatek důkazů pro obvinění Huntera Bidena z daňových trestných činů a z nepravdivého prohlášení týkajícího se nákupu střelné zbraně.

Clark neřekl, zda se domnívá, že jeho klient bude obviněn, a prohlásil: „To je práce pro žalobce. Nemělo by se na ně tlačit, spěchat ani je kritizovat za to, že tuto práci dělají.“

V reakci pro Washington Post Clark poznamenal, že „únik informací od federálního agenta o vyšetřování, tak jako i v tomto případě, je federálním trestným činem“.

„Každý agent, kterého uvádíte jako zdroj v článku [Postu], se takového trestného činu zřejmě dopustil,“ řekl. „Očekáváme, že ministerstvo spravedlnosti bude takové křivé lidi pečlivě vyšetřovat a stíhat.“

Deník Epoch Times se obrátil na ministerstvo spravedlnosti a právníka Huntera Bidena s žádostí o komentář.

Další podrobnosti

Již několik měsíců se objevují zvěsti a zprávy naznačující, že by Biden mladší mohl čelit obvinění.

Ministerstvo spravedlnosti ani FBI se zatím veřejně nevyjádřily k průběhu vyšetřování ani k tomu, co vůbec obnáší. Místo toho údajné anonymní zdroje údajně poskytly informace o vyšetřování deníkům Washington Post, New York Times a dalším korporátním médiím.

Zhruba měsíc po volbách 2020 Hunter Biden i Joe Biden potvrdili, že Hunter je vyšetřován kvůli svým daňovým záležitostem.

„Dozvěděl jsem se … poprvé, že Úřad státního zástupce v Delaware oznámil mému právnímu zástupci, rovněž včera, že vyšetřuje mé daňové záležitosti,“ uvedl Hunter Biden v prohlášení z prosince 2020. „Beru tuto záležitost velmi vážně, ale jsem přesvědčen, že profesionální a objektivní přezkoumání těchto záležitostí prokáže, že jsem své záležitosti vedl legálně a náležitě, a to i s využitím profesionálních daňových poradců,“ sdělil dále v prohlášení.

Není jasné, zda vyšetřování souvisí s obchodními transakcemi v Číně nebo na Ukrajině. Hunter Biden před několika lety zasedal ve správní radě ukrajinské energetické společnosti Burisma Holdings, zatímco jeho otec byl viceprezidentem a klíčovou osobou, která se v Obamově administrativě zabývala záležitostmi na Ukrajině.

Zatímco mladší Biden tvrdil, že se ničeho nedopustil, během rozhovoru v říjnu 2019 řekl televizi ABC News, že tyto obchodní dohody byly z jeho strany „špatným úsudkem“.

„Dal jsem záminku některým velmi neetickým lidem, aby jednali nelegálně a pokusili se způsobit škodu mému otci. Tam jsem udělal chybu. Za to přebírám plnou odpovědnost. Udělal jsem cokoliv nesprávně? Ne, v žádném případě. Vůbec a v žádném případě,“ trval na svém.

Tyto obchodní transakce se staly předmětem intenzivního zájmu koncem roku 2020 poté, co deník New York Post zveřejnil zprávy získané z notebooku, který údajně nechal v opravně počítačů v Delaware. Obsah laptopu ukázal, že měl obchodní vazby v zahraničí, a to i s osobami, které měly vazby na Komunistickou stranu Číny (KS Číny).

Whistleblower

Bývalý Bidenův spolupracovník Tony Bobulinski se poté přihlásil médiím a potvrdil, že e-maily zveřejněné ve zprávě New York Post jsou pravé. V e-mailech o čínské energetické firmě CEFC napojené na Bidena se písmeno „H“ vztahovalo na Huntera Bidena a Joe Biden byl podle Bobulinského „ten velký chlap“ (the big guy). Joe Biden měl podle něj získat 10 procent z obchodu s CEFC.

Během rozhovoru 4. října 2022 řekl Bobulinski Tuckeru Carlsonovi z Fox News, že Joe Biden byl do zámořského podnikání svého syna zapojen výraznou měrou, čímž vyvrátil prezidentovo tvrzení, že o synových obchodech a financích neměl žádné povědomí.

„Existují stovky údajů o tom, že Joe Biden jednal jako – v rámci kapitalistických pojmů bych řekl jako předseda [společnosti],“ řekl Bobulinski Carlsonovi.

Bobulinski uvedl, že zatímco Joe Biden „před americkým lidem zarytě tvrdil, že o obchodních transakcích své rodiny nic neví“, on by se zeptal: „Jak, když o tom nic nevěděl, mohl svému synovi říkat, že je mimo podezření?“ po objevení se článku v New York Times o spolupráci Huntera Bidena s čínskou společností.

Překlad původní zprávy: J. S.

Související články

Přečtěte si také

Jak strávit 24 hodin v Barceloně
Jak strávit 24 hodin v Barceloně

Máte-li na návštěvu hlavního města Katalánska jen jeden den, poradíme vám, jak poznat jeho vynikající kuchyni, architektonické ikony a bujarý pouliční život.

Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte
Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte

Odborníci na růže vyvracejí běžné mýty a odhalují tajemství bujných a zdravých květů.

Bývalá agentka tajné služby radí: 6 způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí
Bývalá agentka tajné služby radí: 6 způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí

Získejte cenné rady od bývalé agentky tajné služby, jak chránit svou rodinu a připravit děti na životní výzvy.

Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích
Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích

Kurkuma je koření, které pochází z oddenku rostliny Curcuma longa. Jako potravina i lék se bezpečně používá již více než 5 000 let.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.