Zdenka Danková

26. 10. 2022

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) 25. října navrhli obžalovat 6 osob. Organizovaná skupina osob měla minimálně od roku 2019 v Ústeckém kraji nabízet „dobře placenou legální práci“ ve Velké Británii.

Případ u policie s krycím názvem ZBOJNÍK se týká tzv. moderního otroctví, na kterém policisté NCOZ spolupracovali v rámci společného vyšetřovacího týmu s britskými kolegy z Nottinghamshire Police, uvádí plk. Mgr. Jaroslav Ibehej.

Před 3 lety právě za tímto účelem mělo 5 obviněných vyhledávat občany České republiky, jež pocházeli ze slabých sociálních a majetkových poměrů v tísnivé životní situaci, hledající lépe placenou práci v zahraničí. Soustředili se zejména na osoby s minimálním sociálním zázemím, které neměly žádné blízké příbuzné (u nichž by byl předpoklad, že nebudou v České republice nikým postrádány), uvádí zpráva z vyšetřování.

Obvinění tak podle závěrů vyšetřovatelů „měli úmysl této situace zneužít a nabýt vlastního prospěchu pod příslibem poskytnutí ubytování, práce a velkého finančního výdělku v okolí britského města Nottingham“.

Ve skutečnosti následně měli obvinění dopravit do Velké Británie minimálně 6 osob (4 muže a 2 ženy), které tímto příslibem získali.

„Přitom současně využívali tísně obětí, jejich neznalosti cizího jazyka a závislosti na pachatelích. Za odvedenou práci poškozeným nevypláceli téměř žádné peníze či disponovali platebními kartami k jejich bankovním účtům. Ženy byly obviněnými nuceny k provozování prostituce, kdy poskytování sexuálních služeb mělo dokonce být nabízeno na internetu,“ uvádí zpráva PČR.

Kuplířství a obchod s lidmi v 21. století

Ve věci je vedeno trestní stíhání 5 osob pro trestné činy „obchodování s lidmi“ a „kuplířství“. V případě pravomocného rozsudku hrozí 3 obviněným osobám tresty odnětí svobody od 5 do 12 let a dalším 2 obviněným tresty od 2 do 10 let.

Šestá osoba je stíhána v souvislosti s ovlivňováním vyšetřování tohoto případu pro trestné činy „maření spravedlnosti“ a „nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami“. Této osobě hrozí trest odnětí svobody až na 5 let. Jedna obviněná osoba je stíhána vazebně. Věc dozoruje Krajské státní zastupitelství v Ústí na Labem, uvádí na závěr případu plk. Mgr. Jaroslav Ibehej, NCOZ SKPV, 25. října 2022.

Související témata

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.