Zdenka Danková

27. 10. 2022

ČR: Arnika zveřejnila žebříčky největších znečišťovatelů za rok 2021. Jak dopadly podniky v blízkosti vašeho domova? Které podniky v minulém roce nejvíce znečišťovaly naše životní prostředí toxickými a rakovinotvornými látkami, skleníkovými plyny nebo prachem a dalšími zdraví nebezpečnými látkami?

Seznam nejvýznamnějších znečišťovatelů ovzduší podle hlášení do integrovaného registru znečišťování za loňský rok vyhlíží takto:

– Elektrárna Ledvice – rtuť

– CHS EPI Ústí n. Labem – perzistentní organické látky

Elektrárna Počerady – skleníkové plyny, plyny způsobující kyselé srážky

– MEA METAL APLICATIONS Plzeň – látky poškozující hormonální systém, styren

– Spolana Neratovice – rakovinotvorné látky, látky způsobující změnu genetického kódu buněk

– CEMEX Prachovice – látky snižující rozmnožovací schopnost

–  Třinecké železárny – dioxyny, oxhid uhelnatý

–  Liberty Ostrava – prach

Kronospan Jihlava – formaldehyd

V minulém roce podniky vypustily opět více toxických látek. Za nárůstem stojí hlavně Spolana Neratovice a cementárna Prachovice. Množství vypouštěných rakovinotvorných, mutagenních a reprotoxických látek (látek ohrožujících reprodukci) se meziročně výrazně zvýšilo. Zvýšily se také emise skleníkových plynů a rtuti, na kterých se stále nejvyšší měrou podílejí uhelné elektrárny.

Jiří Koželouh, energetický expert Hnutí DUHA, k emisím rtuti doplňuje: „Žebříček největších zdrojů úniku rtuti do ovzduší ukazuje, jak je důležité stanovovat limity pro emise a ochranu zdraví lidí – a neudělovat z nich rozsáhlé výjimky.“

„Kvůli technologickým změnám průmysl vypouští celou řadu nových škodlivin, které se vůbec nesledují, například perfluorované látky anebo bromované dioxiny. Seznam látek monitorovaných a ohlašovaných do IRZ je dvacet let starý a je nutné ho zrevidovat a rozšířit. Proto jsme také před rokem ve výzvě Řeky bez jedů navrhli doplnění a úpravu registru a jsme rádi, že Ministerstvo životního prostředí již nechalo zpracovat studii o ohlašování poly- a perflurovaných látek a rovněž o revizi ohlašovacích prahů pro kyanidy,“ doplňuje Jindřich Petrlík, vedoucí programu Toxické látky a odpady spolku Arnika.

Žebříčky největších znečišťovatelů připravuje Arnika bezplatně už od roku 2005.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje
Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje

V loňském roce zažilo Německo skutečný průmyslový kolaps. Aritmeticky řečeno, každé tři minuty byl uzavřen jeden podnik. Jen malá část podniků podala návrh na insolvenci. Odumírání podniků již dlouho nahlodává jádro ekonomiky.

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury
Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se dohodl s americkou justicí a hodlá se přiznat k porušení zákona o ochraně tajných informací.

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev
Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur (34,9 miliardy Kč) z výnosů ruských aktiv zmrazených v Evropě pro Ukrajinu, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.