UPTČM

21. 12. 2022

Autorka: Erika Hájková

…a je to zase tady! Prošli jsme obdobím zrychlujícího se času v Adventu, kdy se čistí pracovní stoly, okna a kouty plné pavučin v domech i lidských duších. To druhé snad více než kdy jindy.

Ať už jsme adventním obdobím prošli jakkoli, ve stresu nebo radostně, ve společnosti kostlivců dříve hluboko uložených ve skříních, nebo radostné realizace nových plánů, teď je čas přepnout. Právě nastává magický čas – tři dny, po něž se Slunce zastaví ve svém běhu po obloze. Tedy, alespoň zdánlivě. Do Vánoc už to bude jen jeden jediný, dlouhý výdech.

Jak o Vánocích přepnout na zdraví

Takže právě teď je také ideální čas přepnout na trochu zdravější notu. Že jste plně vytíženi v práci a doma a zvolnit prostě nemůžete? Zkuste tedy alespoň drobnost: třeba letos na poslední chvíli upéct jeden druh o trochu zdravějšího cukroví, nebo si naplánovat zdravý vánoční koktejl, či rovnou se sebou udělat „vánoční smlouvu“ na svátky.

I maličkost se totiž počítá. Populární staré čínské přísloví říká, že i cesta dlouhá tisíce mil začíná jedním krokem. Právě takovým krokem na cestě ke zdraví je to, že vůbec do svého světa pozveme možnost, že se dají věci dělat jinak. Prostě závan svěží energie.

Tradice může být i zdravá

Samozřejmě, že Vánoce jsou pro většinu z nás časem tradice. Extrémně to platí v kuchyních, kde snad v každé domácnosti s láskou otevírají kuchařky, ohmatané kdysi milovanýma rukama, které už pro nás nic neuvaří a neupečou. To ale neznamená, že musíme setrvat beze změny i tam, kde nám to nevyhovuje. Třeba takovou tradiční štědrovečerní rodinnou hádku by si asi rád odpustil kdekdo.

Pokud chceme pustit do kuchyně závan svěžího větru, není nic jednoduššího: stačí zajít do kterýchkoli zdravých potravin či bezobalového obchodu a koupit si pár ingrediencí. Ani ten výlet do zdravých potravin už ale není nutností. Většinu jich vede i Rohlík a podobné on-line služby.

Cukroví, které potěší tělo i duši

Pečení už asi většina z českých hospodyněk zvládla, ale kdyby přece ne, na konci článku na vás čeká recept na zdravější perníčky i linecké. Také je možné tradiční sortiment čajového pečiva doplnit „raw“ dobrůtkami, které zvládne „umotat“ každý, dokonce i ten, kdo musel až do 23. prosince do večera sedět v práci.

Další možností je třeba udělat navíc k „obyčejnému“ tentokrát i zdravý bramborový salát. Nebo třeba zapíjet vánoční přípravy i svátky namísto vaječňáku úžasnou dobrotou – kurkumovým mandlovým latté.

Vánoční bramborový zázrak

A propos ten zdravý bramborový salát – ten kdysi stál u začátku mé osobní cesty ke šťastným a veselým a zdravým. A vznikl zcela náhodou – nebo to snad byl vánoční zázrak?

Byla jsem ještě odrůstající dítě (dnes zvané teenager) a s rodiči jsme jezdili slavit Vánoce na chalupu do hor. Jídlo se vařilo vždycky doma, předem. Jednou jsme šli ovšem servírovat štědrovečerní večeři, jen abychom zjistili, že jsme obrovitou mísu salátu zapomněli doma! Byl Štědrý den, stmívalo se, obchody v dojezdové vzdálenosti všechny zavřené. Co s tím?

Vznikl bramborový salát z toho, co bylo náhodou, či řízením vánoční prozřetelnosti, ve špajzu. Což byly brambory – rohlíčky, zbytek olivové majonézy, červená cibule (kterou jsme opražili na másle) a kyselá okurka. Světe div se, večeře byla nejen dobrá – nebylo mi po ní vůbec špatně!

Tradice, nebo zlozvyk?

Což mi tehdy bývalo skoro po každém jídle. Vánoce jsem obvykle prožila jako zombie, která se sice nacpávala podle chuti tradičním lineckým, smaženými a tučnými dobrotami, ale zato jí bylo neustále mírně zle od žaludku. Taky taková tradice.

Naštěstí ji, jak se ukázalo, jde změnit. Co přesně potřebujete, abyste zůstali fit na duchu i těle, to musíte vychytat sami. Někdy stačí docela drobné změny. Někdo zase rád půjde do velké změny a nahradí letos třeba brambory batáty…

Jak na zdravé cukroví

Obecně ale pomáhá i jen nahradit při pečení bílou pšeničnou mouku nějakým poměrem alternativ: skvělá je třeba mouka špaldová nebo pohanková, přičemž tyto dvě lze i míchat. Kukuřičná nebo rýžová mouka mají relativně hodně sacharidů, ale i ony jdou do svátečního menu zařadit. Pro fajnšmekry jsou tu ještě mouky ořechové, které ale špatně vážou a kynou, takže je nejlepší jich použít jen omezené množství.

Cukr se dá zaměnit za kokosový cukr, melasu, med, případně kvalitní cukr třtinový (což je asi nejjednodušší). Pokud nahrazujete sypký cukr něčím polotekutým jako melasou nebo medem, je ovšem třeba poměr vyzkoušet na jedné dávce těsta. Pokud ale současně pečete z některé méně lepivé mouky, je téměř zaručeno, že bude těsto držet tak akorát, i když dáte přesně tolik vazkého sladidla jako toho sypkého. Aspoň taková je moje zkušenost.

Muffiny i grilovaná ryba

Kdo by nechtěl péct cukroví, ten může zkusit výživné muffiny s brusinkami a vlašskými ořechy. Vlašské ořechy jsou skvělé tonikum na ledviny. Recept je opět pod článkem.

Náš žlučník také ocení, pokud zjednodušíme sváteční večeři, majonézu si vyrobíme sami doma, třeba z rýžového oleje, a smaženou rybu nahradíme grilovanou. Rybí polévku můžeme zahustit hraškou namísto jíšky.

Zkuste smlouvu se sebou

Možná, že to už je pro většinu lidí příliš velký zásah do štědrovečerního menu. Pokud vás změna u sváteční tabule neláká, nebo patříte mezi zdravou a rozumnou část populace, která o Vánocích ani nepřibírá, ani jí není špatně, a změnu ani nepotřebuje, pak můžete zkusit změnu, řekněme, ideovou.

Zahrnuje krátké cvičení, při němž se posadíme, co nejvíce se uvolníme a chvíli sledujeme svůj dech, abychom se spojili sami se sebou. Pak si zkusíme vizualizovat, jaké Vánoce by byly pro nás skutečně krásné. V tomto stádiu je důležité se neomezovat tím, že „to by nešlo kvůli dětem“, penězům – nebo čemukoli jinému.

Když zjistíte, co po vás vaše tělo a duše chtějí, zkuste kreativně vymyslet, jak zahrnout do průběhu vánočních svátků něco, čím jim vyhovíte. Pokud chcete, sepište to rovnou se sebou (nebo s Ježíškem) jako „vánoční smlouvu“. Důležité je, aby podmínky smlouvy byly tak jednoduché, abyste je skutečně mohli dodržet. A taky to udělali. Nemusíte rovnou na dovolenou na Maledivy – možná, že bude stačit, když si uděláte půlden v sauně. A tak dále.

Nejlepší možné Vánoce

Ten, pro koho je i tak malý krok směrem k tomu, co chce, nemyslitelný nebo neproveditelný (maminky samoživitelky a jiní), může si zkusit alespoň před spaním nebo po probuzení v posteli vizualizovat ten nejlepší možný průběh vánočních svátků, jaký si umíte představit. Energie následuje záměr – to v magickém období Slunovratu, kdy se „přepínáme“ z jinové poloviny roku do té jangové, platí dvojnásob.

Přejeme vám, aby pro vás byly Vánoce požehnaným časem a v příštím roce se vám žilo o poznání lehčeji. UPTČM se k tomu chystá přispívat nejen tím, že bude pravidelně publikovat zdravé recepty a další tipy, jak žít zdravě s čínskou medicínou. Chystáme se s vámi setkávat i naživo, předávat vám důležité informace a zjišťovat, co můžeme udělat pro vaši svobodu určovat si svou cestu ke zdraví a pohodě – více informací už brzy!

Slíbené voňavé recepty na poslední chvíli naleznete zde.

Zdroj: UPTČM.cz

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.