Tanečníci souboru Shen Yun Performing Arts žijí svůj život pod jasnými světly reflektorů, ale nezáří jen na jevišti. Jejich krása vychází zevnitř a je to krása, které se nemůže rovnat žádné líčení ani efektní kostýmy.

V tomto videu od Shen Yun Zuo Pin máme možnost vidět, jakou psychickou sílu a fyzické nasazení potřebují umělci z tohoto newyorského uměleckého souboru k tomu, aby rok co rok absolvovali stovky představení.

„Chce to mysl z oceli a končetiny z gumy“

Pokud někdo dosáhne mistrovství v určité oblasti, znamená to, že do ní vložil obrovské množství času, úsilí a hlavně srdce. Tanečníci Shen Yun nejsou jen umělci, jsou to sportovci, jsou ztělesněním tradiční čínské historie, a co je možná nejdůležitější, jsou také zosobněním pokory.

Jejich podání tance působí lehce, což je mimořádně náročné. Od zvládnutí prostých kroků, jako je „yuan chang“ – malých rychlých kroků, při kterých tanečníci vypadají, jako by se vznášeli – až po intenzivní, atletické přemety, jako je například přemet vpřed a odrazy rukou, působí tanečníci tak, že jejich pohyb vypadá bez námahy. Toto video nám umožňuje nahlédnout do jejich tréninku.

„Chcete-li se stát inspirací pro budoucnost, musíte se ponořit do minulosti“

Shen Yun není jen taneční soubor předvádějící klasický čínský tanec. Je to skupina odhodlaná oživit 5 000 let starou čínskou civilizaci. Toto poslání může vést k otázce: Proč je třeba oživit čínskou kulturu?

V průběhu dějin se v Číně vystřídaly nejrůznější dynastie, například dynastie Chan, Tchang, Ming a Čching. Po dynastii Čching se Čína stala Čínskou republikou a poté se dostala pod komunistickou vládu a byla přejmenována na Čínskou lidovou republiku. Za vlády komunismu byl během kulturní revoluce zničen duch a podstata všech předchozích dynastií.

V roce 2006 založili umělci soubor Shen Yun, aby oživili nejlepší aspekty tradiční čínské kultury a představili je divákům po celém světě. Během představení Shen Yun jsou diváci svědky oživení historie a poznávají krásu Číny před nástupem komunismu.

Nejen že soubor oživuje tradiční čínskou kulturu, ale zároveň obnovuje klasický čínský tanec v jeho nejčistší podobě. V současné Číně se ani na nejprestižnějších tanečních školách nevyučuje čistý klasický čínský tanec. Taneční školy v Číně si přizpůsobily taneční formu, která mísí balet s klasickým čínským tancem.

„Abychom mohli změnit svět, musíme nejdříve změnit sami sebe“

Umělci Shen Yun se věnují meditaci a studiu duchovní nauky Falun Dafa. Věří, že zlepšování sebe sama jim dá možnost předávat toto dobro divákům skrze tanec.

To je jeden z důvodů, proč se mnoho diváků cítí po představení Shen Yun lehčí a šťastnější. Tanečníci vyzařují pozitivitu a představení Shen Yun jsou prosta negativity. I smutné příběhy končí pozitivně a jsou naplněny nadějí. Každý taneční příběh má v sobě morální ponaučení, z něhož se divák může poučit. Shen Yun je majákem naděje v této zmatené době.

Chcete-li se podívat na tanečníky při tréninku, prohlédněte si bit.ly/DancerTraining.

Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložila J. B.