Maria Han

20. 12. 2022

Tanečníci souboru Shen Yun Performing Arts žijí svůj život pod jasnými světly reflektorů, ale nezáří jen na jevišti. Jejich krása vychází zevnitř a je to krása, které se nemůže rovnat žádné líčení ani efektní kostýmy.

V tomto videu od Shen Yun Zuo Pin máme možnost vidět, jakou psychickou sílu a fyzické nasazení potřebují umělci z tohoto newyorského uměleckého souboru k tomu, aby rok co rok absolvovali stovky představení.

„Chce to mysl z oceli a končetiny z gumy“

Pokud někdo dosáhne mistrovství v určité oblasti, znamená to, že do ní vložil obrovské množství času, úsilí a hlavně srdce. Tanečníci Shen Yun nejsou jen umělci, jsou to sportovci, jsou ztělesněním tradiční čínské historie, a co je možná nejdůležitější, jsou také zosobněním pokory.

Jejich podání tance působí lehce, což je mimořádně náročné. Od zvládnutí prostých kroků, jako je „yuan chang“ – malých rychlých kroků, při kterých tanečníci vypadají, jako by se vznášeli – až po intenzivní, atletické přemety, jako je například přemet vpřed a odrazy rukou, působí tanečníci tak, že jejich pohyb vypadá bez námahy. Toto video nám umožňuje nahlédnout do jejich tréninku.

„Chcete-li se stát inspirací pro budoucnost, musíte se ponořit do minulosti“

Shen Yun není jen taneční soubor předvádějící klasický čínský tanec. Je to skupina odhodlaná oživit 5 000 let starou čínskou civilizaci. Toto poslání může vést k otázce: Proč je třeba oživit čínskou kulturu?

V průběhu dějin se v Číně vystřídaly nejrůznější dynastie, například dynastie Chan, Tchang, Ming a Čching. Po dynastii Čching se Čína stala Čínskou republikou a poté se dostala pod komunistickou vládu a byla přejmenována na Čínskou lidovou republiku. Za vlády komunismu byl během kulturní revoluce zničen duch a podstata všech předchozích dynastií.

V roce 2006 založili umělci soubor Shen Yun, aby oživili nejlepší aspekty tradiční čínské kultury a představili je divákům po celém světě. Během představení Shen Yun jsou diváci svědky oživení historie a poznávají krásu Číny před nástupem komunismu.

Nejen že soubor oživuje tradiční čínskou kulturu, ale zároveň obnovuje klasický čínský tanec v jeho nejčistší podobě. V současné Číně se ani na nejprestižnějších tanečních školách nevyučuje čistý klasický čínský tanec. Taneční školy v Číně si přizpůsobily taneční formu, která mísí balet s klasickým čínským tancem.

„Abychom mohli změnit svět, musíme nejdříve změnit sami sebe“

Umělci Shen Yun se věnují meditaci a studiu duchovní nauky Falun Dafa. Věří, že zlepšování sebe sama jim dá možnost předávat toto dobro divákům skrze tanec.

To je jeden z důvodů, proč se mnoho diváků cítí po představení Shen Yun lehčí a šťastnější. Tanečníci vyzařují pozitivitu a představení Shen Yun jsou prosta negativity. I smutné příběhy končí pozitivně a jsou naplněny nadějí. Každý taneční příběh má v sobě morální ponaučení, z něhož se divák může poučit. Shen Yun je majákem naděje v této zmatené době.

Chcete-li se podívat na tanečníky při tréninku, prohlédněte si bit.ly/DancerTraining.

Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložila J. B.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Evropský soud rozhodl, že Švýcarsko porušilo lidská práva občanů svou nečinností v oblasti změny klimatu
Evropský soud rozhodl, že Švýcarsko porušilo lidská práva občanů svou nečinností v oblasti změny klimatu

Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že švýcarská vláda porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na jejich ochranu před klimatickými riziky. Úterní rozhodnutí soudu ve francouzském Štrasburku je vítězstvím spolku Verein KlimaSeniorinnen Schweiz.

Budou země EU posílat migranty do třetích zemí po vzoru Itálie?
Budou země EU posílat migranty do třetích zemí po vzoru Itálie?

„Uvidíme, zda vůbec se Itálii bude dařit žadatele o azyl přemísťovat do Albánie. Uvidíme, zda bude plánovaná kapacita přijímacích středisek v Albánii dostačovat. Také bude zajímavé sledovat, zda a jak bude Albánie bránit odmítnutým migrantům v útěku z Albánie do zemí EU.“

„Tohle není můj přítel. Je to jiný člověk!“ Soudní případ dvojí identity
„Tohle není můj přítel. Je to jiný člověk!“ Soudní případ dvojí identity

Přinášíme zajímavý případ ze soudní síně, který se točí kolem vystěhování a údajné dvojí identity.

Místo hasicího přístroje speciální deka. Vědci z Univerzity Karlovy představili svůj nový vynález
Místo hasicího přístroje speciální deka. Vědci z Univerzity Karlovy představili svůj nový vynález

Univerzita Karlova jménem své dceřiné společnosti Charles University Innovations Prague a firmy Walk on Water představila 10. dubna svůj poslední vynález –hasební deku nemající obdoby.

Rodiče si nepřipouštějí zdravotní následky nadváhy u dětí, upozorňují pediatři
Rodiče si nepřipouštějí zdravotní následky nadváhy u dětí, upozorňují pediatři

Problém s váhou, který umocnila koronavirová pandemie, má stále asi čtvrtina dětí. Praxe lékařů nenasvědčuje tomu, že by se situace zlepšila, spíše naopak.