Naveen Athrappully

5. 1. 2023

Další série tweetů investigativního novináře Matta Taibbiho odhalila, jak se Twitter dostal pod vliv amerických zpravodajských služeb. Vše začalo kvůli obavám z údajných zahraničních vlivových operací.


Všechny články o Twitter Files najdete zde.


V září 2017 Twitter informoval Senát, že jeho zběžná kontrola vedla k pozastavení 22 zřejmě ruských účtů a také dalších 179 účtů, které s nimi měly vazbu. Demokratický senátor Mark Warner, dlouholetý člen výboru pro zpravodajské služby, tehdy označil zprávu Twitteru za „upřímně řečeno nedostatečnou na všech úrovních“.

Čelíc rostoucímu tlaku založil Twitter „pracovní skupinu pro Rusko“, která měla celou záležitost prošetřit.

„První RU vyšetřování … 15 vysoce rizikových účtů, z nichž 3 mají spojení s Ruskem, ačkoli 2 jsou RT,“ uvádí se v poznámce Twitteru z října 2017, kterou sdílel Taibbi. RT označuje televizní síť Russia Today, která je kontrolována státem.

„Dokončili jsme vyšetřování … 2 500 úplných manuálních přezkumů účtů, myslíme si, že je to vyčerpávající … 32 podezřelých účtů a pouze 17 z nich je spojeno s Ruskem, pouze 2 z nich mají významné výdaje, z nichž jeden je Russia Today … zbývající výdaje < 10 tisíc dolarů,“ píše se ve zprávě ze stejného měsíce.

Tlak

Neúspěch ruské pracovní skupiny Twitteru ve smyslu nevyprodukování „materiálu“ podle Taibbiho zhoršil krizi společnosti ve vztahu s veřejností. S rostoucím tlakem Kongresu a tisku však Twitter změnil svůj postoj k rozsahu „ruského problému“, který dříve charakterizoval jako malý.

Senát projevil velký zájem o článek média Politico z října 2017, který tvrdil, že „Twitter smazal data potenciálně klíčová pro ruské vyšetřování“.

Twitter se zavázal, že bude spolupracovat se zákonodárci na jejich „legislativních snahách v oblasti politické reklamy“, jak se uvádí v další interní zprávě společnosti.

Zatímco Twitter zvažoval odstranění účtů ruských médií, jako jsou RT a Sputnik, a také změnu svých zásad pro reklamu, z Kongresu „evidentně“ unikly na veřejnost jména 2 700 podezřelých účtů na Twitteru. V listopadové zprávě server Buzzfeed informuje o odhalení, že nová síť na Twitteru má úzké vazby na proruské účty botů.

Dohody o cenzuře

Senát v návaznosti na článek Buzzfeedu požádal Twitter o vysvětlení a společnost se nakonec omluvila za účty, o kterých dříve tvrdila, že nejsou problémem.

„Tento cyklus – legislativní hrozby doprovázeny děsivými novinovými titulky díky kongresním/zpravodajským zdrojům, následovány ústupkem Twitteru před žádostmi o moderování obsahu – měl být později formalizován v partnerství s federálními orgány činnými v trestním řízení,“ uvádí Taibbi.

Twitter brzy přistoupil na dvojí politiku. Na jednu stranu prohlašoval, že bude odstraňovat obsah „podle našeho vlastního uvážení“. Na druhou stranu, ve svých „interních pokynech“ však společnost připustila, že bude vyřazovat vše, co zpravodajská komunita označí za státem podporovaný subjekt provádějící kybernetické operace.

Minulý měsíc v rozhovoru pro televizi Fox přirovnal republikánský kongresman Warren Davidson shromažďování dat Washingtonem ke shromažďování dat čínským režimem. Trval na tom, že Spojené státy mají „obrovskou“ mezeru v ochraně osobních údajů a potřebují „jednolitý zákon o ochraně osobních údajů“.

„To, co dělá TikTok, není o moc jiné než to, co se podle Twitter Files dělo s vládou Spojených států. Nyní to dělá naše vlastní vláda. I když bychom z toho neměli mít takové obavy, jako když to dělá Komunistická strana Číny, ale v zásadě tu máme obrovskou mezeru v ochraně soukromí,“ řekl.

Davidson prosazuje návrh zákona, který Američanům přizná vlastnické právo na jejich údaje. Pokud je tedy společnosti jako Twitter nebo TikTok budou chtít použít, dotyčný bude moci dát nebo odvolat svolení k takovému použití.

Překlad původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv
Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv

Antidepresiva se předepisují více než jen na depresi a jejich důsledkem je zvýšené riziko sebevražd.

„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky
„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky

Dnes je tomu právě 80 let od narození „malého velkého muže“ Karla Kryla, jedné z ikon odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluci v roce 1989. Hluboké myšlenky, které zaznívají v jeho písních, dodávaly odvahu těm, kteří se nebáli jim naslouchat za doby totality, a promlouvají k lidem i dnes.

Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně
Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně

Dlouhotrvající kauzy kolem prezidentova syna přitom zahrnují mnoho úrovní, od etických otázek ohledně jeho podnikání, přes trestní vyšetřování až po informace o jeho zapojení do korupčních aktivit.

Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury
Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury

Objevte pražské architektonické skvosty na festivalu Open House Praha. Připraven je bohatý program a zpřístupněno bude 115 budov zdarma.

Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA
Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA

Zatímco miliardář Bill Gates se v době koronaviru proslavil především svým zapojením do očkování, spoluzakladatel Microsoftu se od té doby stal největším vlastníkem zemědělské půdy v USA. Nadace Billa a Melindy Gatesových je největším propagátorem genetického inženýrství na světě. Blíží se změna doby v zemědělství?