Zdenka Danková

20. 3. 2023

Již od roku 2021 věnuje Amnesty International velkou pozornost vzdělávání o tzv. souhlasu, jehož prostřednictvím přispívá k bourání mýtů a předsudků o sexuálním vzdělávání a šíří povědomí o prevenci sexualizovaného násilí a podpoře a pomoci pro přeživší i přeživších. Jedná se o mimořádně důležitá témata, kterým se na Slovensku stále věnuje jen malá pozornost.

V Amnesty International Slovensko proto pravidelně realizují workshopy o souhlasu přímo na středních školách, ale snaží se také rozšiřovat okruh lidí, kteří o souhlasu hovoří a vzdělávají ve svých školách a dalších komunitách mezi svými vrstevníky a vrstevnicemi. A právě pro tyto lidi mají ve výhledu dvě zajímavé nabídky.

V květnu o víkendu 6. a 7. 5. pořádá AI školení o vrstevnickém vzdělávání na téma souhlasu při sexuálních aktivitách. Srdečně zve všechny, kteří chtějí získat znalosti o souhlasu při sexuálních aktivitách, naučit se pracovat s tématem souhlasu ve své komunitě, ale také získat dovednosti a materiály, díky kterým budou moci o souhlasu mluvit dále ve svých kolektivech a šířit tak důležitou osvětu.

Workshop je určen pro lidi ve věku od 15 do 24 let a jeho kapacita je omezená. Chcete-li se zúčastnit, přihlaste se přes tento přihlašovací formulář: pro školení.

V průběhu března vyjdou také metodiky o souhlasu. „Připravili jsme je s nadějí, že umožní motivovaným učitelům a učitelkám a dalším pracujícím ve školství doprovázet mladé lidi tématem prevence sexualizovaného násilí. Tyto metodiky podrobněji představíme během 90minutového webináře, který se uskuteční 4. dubna v 16,00. Webinář je primárně určen pro učitelství středních škol, ale přihlásit se mohou i pracovníci a pracovnice s mládeží a pod. Kapacita webináře je omezena na 20 účastníků a účastnic, takže čím dříve se přihlásíte, tím větší jistotu máte, že se na něj dostanete,“ uvádí Ivana Klimentová, koordinátorka vzdělávání k lidským právům.


Přihlašovací formulář na webinář


Proč je workshop zaměřen na téma souhlasu?

„Věříme, že prvním krokem k respektování, šíření a obraně lidských práv je vzdělávání. Proto různými formami šíříme informace o lidských právech na Slovensku.

Sexuální násilí je šokujícím způsobem rozšířeno a přímo zasahuje miliony lidí v Evropské unii, především ženy a dívky. Vůle podílet se na sexu či sexuální aktivitě by však vždy měla být projevena přímo a dobrovolně, bez nátlaku. Toto téma často přináší různé – a často náročné – otázky a emoce. Dobrým způsobem, jak jim porozumět a zpracovat je, je otevřeně si o nich povídat,“ vysvětluje I. Klimentová z Amnesty a dodává:

„Věříme, že vzdělávání o souhlasu je klíčovým krokem k tomu, abychom tvz. „kulturu znásilnění“ mohli společně nahradit kulturou souhlasu a respektu. Chceme žít ve společnosti, kde každý člověk plně chápe důležitost souhlasu při jakýchkoli sexuálních aktivitách, respektuje a váží si práv jiných, včetně práva na tělesnou autonomii. Více si můžete přečíst na stránce věnované naší kampani Mluvme o souhlasu.“

Co přinese workshop účastníkům?

„Účastníci a účastnice během workshopu získají potřebné znalosti o problematice souhlasu při sexuálních aktivitách, naučí se pracovat s tématem souhlasu ve své komunitě, získají znalosti a schopnosti, které budou potřebovat v rámci vrstevnického vzdělávání, a získají materiály, díky kterým si budou moci znalosti z oblasti souhlasu nadále rozšiřovat,“ odpovídá I. Klimentová.

Praktické informace

Workshop se uskuteční 6. a 7. května 2023 (sobota a neděle) v Bratislavě. Amnesty International Slovensko pokryje cestovní náklady (v ceně lístku na veřejnou dopravu 2. třídy) a náklady na společné stravování během workshopu. Součástí pokrytých nákladů jsou dva společné obědy (v sobotu a neděli) a společná večeře (v sobotu). V případě, že se člověk nezúčastní společného oběda nebo večeře, ztrácí nárok na pokrytí stravovacích nákladů. Během celého trvání workshopu budou k dispozici nápoje a občerstvení.

Účastnický poplatek za workshop je ve výši 12 €. V případě potřeby je možné požádat o prominutí účastnického poplatku.

„Každý účastník a každá účastnice workshopu se zavazuje zorganizovat ve své komunitě minimálně jednu akci vrstevnického vzdělávání o souhlasu při sexuálních aktivitách. Za komunitu považujeme jakýkoli okruh lidí v prostředí školy, zájmových kroužků, náboženských organizací a podobně, ve kterém se mladý člověk pohybuje a setkává s jinými mladými lidmi,“ dodává koordinátorka. V případě, že tato podmínka nebude splněna, daný účastník nebo účastnice workshopu nebude moci obdržet certifikát o účasti na workshopu.

V případě účastníků a účastnic ve věku méně než 18 let je podmínkou jejich účasti na workshopu i informovaný souhlas zákonného zástupce nebo zákonné zástupkyně. Vzor tohoto dokumentu bude účastnictví zaslán prostřednictvím e-mailu. Podepsaný dokument je třeba přinést na workshop.

Počet účastnických míst na workshopu je limitován.

Pokud máte dotazy či zájem o vzdělávání k lidským právům nebo vzdělávání o souhlasu přímo na vaší škole nebo ve své komunitě, napište na hre@amnesty.sk

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Jak strávit 24 hodin v Barceloně
Jak strávit 24 hodin v Barceloně

Máte-li na návštěvu hlavního města Katalánska jen jeden den, poradíme vám, jak poznat jeho vynikající kuchyni, architektonické ikony a bujarý pouliční život.

Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte
Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte

Odborníci na růže vyvracejí běžné mýty a odhalují tajemství bujných a zdravých květů.

Bývalá agentka tajné služby radí: 6 způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí
Bývalá agentka tajné služby radí: 6 způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí

Získejte cenné rady od bývalé agentky tajné služby, jak chránit svou rodinu a připravit děti na životní výzvy.

Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích
Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích

Kurkuma je koření, které pochází z oddenku rostliny Curcuma longa. Jako potravina i lék se bezpečně používá již více než 5 000 let.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.