Olivia Li Jessica Mao

a 13. 4. 2023

Čínský hřbitovní realitní průmysl se stal lukrativnějším než trh s rezidenčními nemovitostmi. Tento jev vedl mnoho mladých lidí k tomu, aby si předem zarezervovali pohřební místa, a vyhnuli se tak placení neustále stoupajících cen v budoucnu.

Vzhledem k vysoké poptávce po hrobních parcelách je cena za metr čtvereční u některých parcel v Šanghaji již mnohem vyšší než cena obytných nemovitostí v centru města.

Podle zprávy čínského média Time Finance z 5. dubna navštívil obyvatel Šanghaje s příjmením Liou během svátku Čching-ming, obdobě našich Dušiček, kdy Číňané uctívají své zesnulé blízké zametáním hrobů, dva hřbitovy. Překvapilo ho, že cena pohřebních míst vzrostla a je již vyšší než cena bydlení v Šanghaji. Jeden pozemek na předměstí byl oceněn na 180 000 jüanů (asi 554 tisíc Kč) za metr čtvereční, zatímco jiný ve vzdálenějším okrese Nan-chuej na 130 000 jüanů (asi 400 tisíc Kč) za metr čtvereční, uvedl.

Zaměstnanci panu Liouovi řekli, že pohřební parcely jsou k prodeji pouze místním obyvatelům, zatímco v minulosti žádná taková omezení neexistovala.

Další obyvatel Šanghaje s příjmením Čchen viděl ještě vyšší ceny za pohřební parcelu, uvádí článek. Nedávno hledal pohřební parcelu pro dva, aby ji předem koupil svým rodičům, a zjistil, že nejlevnější parcela stojí 370 000 jüanů (asi 1,14 milionu Kč) a následně 490 000 jüanů (asi 1,5 milionu Kč). Rozhodl se koupit dražší pozemek s pětiprocentní slevou, protože druhý byl příliš malý.

Čínské finanční noviny 21st Century Business Herald 6. dubna uvedly, že na šanghajském hřbitově Sung-che-jüan se minulý měsíc pohřební parcely prodávaly za cenu až 763 000 jüanů (asi 2,3 milionu Kč) za metr čtvereční, což je mnohem více, než kolik stojí domy v centrálních částech Šanghaje.

Mladí lidé si kupují hroby dopředu

Mladí lidé zpozorněli, protože vysoká poptávka po hřbitovních místech stále zvyšuje ceny. Podle časopisu Time Finance si mnozí z nich kupují hrobová místa s předstihem a očekávají budoucí nárůst cen.

Čtyřiatřicetiletý obyvatel Pekingu s příjmením Čchen si vloni koupil hrob o rozloze 2,5 metru čtverečního na městské hoře Ťiung-nung. Pro Time Finance uvedl, že před čtyřmi lety jeho přítel v jiném městě koupil pohřební místo pro svého otce, které stálo 47 000 jüanů (asi 145 tisíc Kč) za metr čtvereční, přičemž k roku 2022 cena vzrostla na více než 70 000 jüanů (asi 215 000 Kč) za metr čtvereční.

Zaměstnanec hřbitova ve městě Kuang-čou v provincii Kuang-tung potvrdil, že cena pohřebních parcel se zvyšuje, a že je svědkem toho, jak si klienti ve věku i 29 let kupují hroby předem.

Proč rostou ceny

Lu Tianming, čínsko-americký politický a ekonomický analytik, řekl 7. dubna deníku The Epoch Times, že ceny hřbitovů v Číně ovlivňují dva faktory.

„Prvním je vliv nabídky a poptávky, což je hlavní důvod,“ řekl a dodal: „Pandemie v posledních letech způsobila v Číně mnoho úmrtí. Komunistická strana Číny počet úmrtí zatajuje. Z různých zdrojů informací je však patrné, že došlo k velkému počtu úmrtí. Hřbitovních parcel je [kvůli vysoké poptávce] nedostatek. Takže většina příjmů a zisků pohřebního průmyslu raketově roste.“

Od listopadu 2022 proběhla Čínou další celostátní epidemie covidu-19. Čínské zdravotnické úřady tvrdily, že od 7. prosince do 8. ledna zemřelo na tuto nemoc pouze 37 lidí. Krematoria po celé zemi však byla naprosto zahlcena. Na čínských sociálních sítích se objevily četné příběhy o tragédii a ztrátě blízkých, které naznačují, že počet úmrtí daleko přesáhl oficiální počet.

Oficiální čínské údaje o úmrtích na covid se setkaly s všeobecnou skepsí. Také mezinárodní média zpochybnila přesnost údajů uváděných Pekingem. Získat přesné informace je obtížné, protože čínský režim upustil od shromažďování příslušných údajů a zakázal jakoukoli zmínku o covidu v záznamech o pacientech.

„Další faktor souvisí s politikou, kterou je problém s prodejem pozemků a politikou čínského režimu,“ uvedl Lu.

„V Číně místní vlády provádějí aukce na prodej pozemků, které se neomezují pouze na developery, ale zahrnují také hřbitovní parcely. Vzhledem k tomu, že prodej pozemků je pro místní vlády důležitým zdrojem příjmů, byly ceny pozemků v Číně vždy vysoké. Nyní, když je hřbitovních parcel nedostatek, se domnívám, že ceny pozemků budou růst i nadále.“

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.

Související články

Přečtěte si také

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Česko je mistrem světa v hokeji 2024
Česko je mistrem světa v hokeji 2024

Český hokejový tým na mistrovství světa pořádaném v České republice vyhrál těžké finále se Švýcarskem a stal se mistrem světa roku 2024.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby
Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby

Podle plánu konzervativců, by mladí lidé, měli na výběr, zda sloužit 12 měsíců v armádě, nebo pomáhat jeden víkend v měsíci po dobu jednoho roku ve zdravotnictví, sociálních či jiných veřejných službách.

Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu
Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu

Šéf japonské vlády Fumio Kišida dnes v rozhovoru s čínským premiérem Li Čchiangem zdůraznil, jak je pro Japonsko a celé mezinárodní společenství důležité zachování míru a stability v Tchajwanském průlivu.