Brad Jones

21. 4. 2023

Republikánský konzervativní rozhlasový moderátor Larry Elder ve čtvrtek 20. dubna oznámil na Fox News v pořadu Tucker Carlson Tonight, že bude kandidovat na prezidenta Spojených států.

„Mám morální, náboženskou a vlasteneckou povinnost opětovat zemi, která byla tak dobrá k mé rodině i ke mně. Proto to dělám,“ komentoval své rozhodnutí Elder.

Deníku The Epoch Times řekl, že jej příznivci a fanoušci žádali, aby kandidoval, a tak se po pečlivém zvážení a více než čtyřiceti letech politického komentování rozhodl, že tak učiní.

Elder je také moderátorem pořadu „The Larry Elder Show“ na EpochTV, který kvůli své prezidentské kampani pozastavuje.

Politickou kandidaturu si už jednou vyzkoušel – v září 2021 proti kalifornskému guvernérovi Gavinu Newsomovi v tzv. odvolávacích volbách, ve kterých získal 3,5 milionu hlasů, což bylo 49 procent všech hlasů ostatních kandidátů proti Newsomovi.

I když věděl, že vstup do politiky pro něj nebude snadný, protože je černošský konzervativec, Elder uvedl, že ho přesto nemile překvapila míra pomlouvačné kampaně během oněch voleb.

„Vím, jak je to brutální,“ řekl. „Vím, jak vaši nepřátelé rozpitvávají věci, které jste řekli, a přikládají jim ty nejhorší nálepky, nebo si dokonce vymýšlejí… zejména když jde o černošského konzervativce, protože já ten narativ [o rasismu] vyvracím.“

Novopečený kandidát uvedl, že protože levice prosazuje narativ, že Amerika je ze své podstaty rasistická, je levicovými médii často vykreslován jako „strýček Tom“, a to jen kvůli svým konzervativním názorům.

Tvrdí, že mnoho černých Američanů je „obelháváno“ a „zaváděno“, aby věřili, že jsou obětí „systémového rasismu“.

Elder uvedl, že nikdy nepoužívá termín „Afro-Američan“, protože nepodporuje pohled prezidenta Teddyho Roosevelta, který používal onu pomlčku. Elderovi totiž přijde ona pomlčka jako rozdělující a sám sebe označuje za černého Američana, a ne Američana s pomlčkou (tedy Afro-Američana).

Řekl, že Spojené státy jsou nejúspěšnější demokracií v dějinách světa, protože jsou založeny na konceptu, že všichni jejich občané jsou Američané bez ohledu na rasu a etnický původ.

Rozdělená Amerika

Kromě rasového rozdělování je Elder znechucen politickým rozdělením a řekl, že debata mezi lidmi se stala ztraceným uměním.

„Kvůli Donaldu Trumpovi jsem ztratil přátele,“ řekl. „Myslím, že téměř každý v této zemi ztratil nějaký vztah kvůli tomu, že podporoval Donalda Trumpa nebo byl proti němu.“

S poukázáním na to, že jeho matka byla celoživotní demokratka a jeho otec celoživotní republikán, Elder uvedl, že jeho rodiče vedli zdvořilé rozhovory navzdory politickým rozdílům.

Pokud jde o další témata, Elder podporuje pro-life iniciativu, větší zabezpečení hranic, možnost výběru škol a nižší daně.

Elder kritizoval Newsoma za prosazování politiky, která má v Kalifornii do roku 2035 ukončit prodej nových vozidel na benzinový/dieslový pohon.

Pokud jde o republikánské kandidáty na prezidenta ve volbách 2024, oficiálně oznámili svou kandidaturu zatím Donald Trump, Nikki Haleyová, Vivek RamaswamyAsa Hutchinson. Očekává se, že kandidovat budou také floridský guvernér Ron DeSantis, bývalý viceprezident Mike Pence a americký senátor za Jižní Karolínu Tim Scott.

Z řad demokratů zatím oficiálně oznámili kandidaturu Marianne Williamsonová a Robert F. Kennedy mladší. Prezident Joe Biden by měl oficiálně oznámit svou předvolební kampaň v úterý.

Překlad a redakční úprava původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa

Související témata

Přečtěte si také

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.

Retrospektiva „doby covidové“ jako odrazový můstek pro stmelení společnosti. Rozhovor s Janem Piňosem
Retrospektiva „doby covidové“ jako odrazový můstek pro stmelení společnosti. Rozhovor s Janem Piňosem

S Janem Piňosem jsme si povídali o zkušenosti s komunistickým režimem a jeho paralelami v době covidové. Představil projekt Archa 21, jehož cílem je nabídnout pozitivní hodnoty občanské společnosti.

Studie: Tetování je spojeno se zvýšeným rizikem lymfomu. Na velikosti nezáleží
Studie: Tetování je spojeno se zvýšeným rizikem lymfomu. Na velikosti nezáleží

Získejte informace o negativních důsledcích této oblíbené formy sebevyjádření. Jedno tetování může zvýšit pravděpodobnost rakoviny až o 21 procent… 

Chronická bolest chodidel – dvě časté příčiny, pět snadných cviků pro úlevu
Chronická bolest chodidel – dvě časté příčiny, pět snadných cviků pro úlevu

Silné svaly nohou jsou nezbytné pro pohyblivost a udržení rovnováhy. Funkční vzorce a svalová slabost jsou hlavními...