Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, podle něhož by důležité předpisy ministerstev a federálních agentur musel schválit Kongres. Republikány navržený zákon tak reaguje na některé kontroverzní předpisy, které se Kongres pokusil legislativně zvrátit, ale narazil na veto prezidenta.

Návrh zákona „REINS“ byl schválen 14. června 221 hlasy pro a 210 proti.

REINS doplňuje standard již existujícího zákona o přezkumu Kongresem.

V současné podobě může zákon o přezkumu Kongresem umožnit Kongresu zastavit nové předpisy agentur prostřednictvím společné rezoluce o neschválení – jednoduchého právního předpisu, který musí schválit jak Sněmovna reprezentantů, tak Senát.

Kongres se poprvé pokusil přijmout zákon REINS před více než deseti lety, poté, co republikáni získali mnoho kongresních křesel v průběžných volbách v roce 2010.

„Obrovský význam zákona REINS vedl k vyostřené debatě o jeho ústavnosti i smysluplnosti,” napsal tehdy v odborném právním článku (pdf) profesor práva na Univerzitě George Washingtona Jonathan Siegel.

Při slyšení na výboru pro pravidla 5. června, které se týkalo zákona REINS a dalších právních předpisů, republikáni naznačili, že stávající nástroje, včetně společné rezoluce o neschválení, jsou nedostatečné.

„Jen ve 118. Kongresu Sněmovna reprezentantů i Senát přijaly zákony, které zrušily nezákonný předpis WOTUS [Waters of the United States] vydané Agenturou pro ochranu životního prostředí, zrušily upuštění od cel na solární panely vyrobené v Číně a zrušily radikální ESG požadavky vydané federálními agenturami. Přesto prezident Spojených států pokaždé návrh Sněmovny reprezentantů a Senátu vetoval,“ řekla republikánská kongresmanka Hagemanová během onoho slyšení.

V případě veta prezidenta je rezoluce o nesouhlasu „mrtvá“, pokud se jejím zastáncům nepodaří přesvědčit dvoutřetinovou většinu v obou komorách Kongresu, aby pro ni hlasovala.

Hagemanová k REINS navrhla dodatek, dle kterého by Úřad pro informace a regulaci posuzoval, zda mají předpisy agentur významný ekonomický dopad.

Návrh jejího kolegy Boba Gooda umožňuje Kongresu přezkoumat všechna existující pravidla agentur za posledních 5 let.

Reakce

Na slyšení 5. června demokraté argumentovali, že Kongres má možnost využít společné rezoluce o neschválení a dalších nástrojů k dohledu nad agenturami výkonné moci.

Kongresmanka Mary Gay Scanlonová uvedla, že REINS by mohl „zastavit činnost vlády“.

Navíc by dle ní mohl být legislativním vetem, která jsou dle rozhodnutí Nejvyššího soudu protiústavní.

Ve svém článku v právním přehledu o předchozím zákonu REINS dospěl Siegel k závěru, že by ve skutečnosti byl ústavní. Podle Siegela by však byl také politicky neproveditelný.

„Kongres nemá čas a odborné znalosti, aby mohl zodpovědně hlasovat o každém nařízení,“ napsal.

Během slyšení 5. června Hagemanová poukázala na to, že předpisy byly prostřednictvím společné rezoluce o neschválení jen zřídkakdy zastaveny, a řekla, že to znamená, že je zapotřebí něco s „většími zuby“.

Demokratický kongresman Hank Johnson řekl, že tento trend „je důkazem validity a ctnosti pravidel“, která federální agentury vytvářejí.

Řekl, že REINS a další návrh zákona projednávaný v rámci téhož slyšení „jsou snahami o rozbití a podkopání administrativního procesu různými a nebezpečnými způsoby, které by mařily cíle vlády a ohrozily by naše voliče“.

Překlad a redakční úprava původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa