Komáři dokáží pěkně znepříjemnit krásné letní dny i noci, a tak není divu, že se jich snažíme zbavit. Na trhu existuje celá řada přípravků, kterými můžete tento nepříjemný hmyz odradit, ovšem nechcete-li sahat po chemii, k dispozici jsou i přírodní produkty.

Jedněmi z nich jsou esenciální oleje, u nichž se ukazuje silná účinnost vůči dotěrnému hmyzu a jiným parazitům. Dobrá zpráva je, že esenciální oleje jsou vůči komárům ještě účinnější než proti klíšťatům.

Prozkoumali jsme za vás vědecké studie, abychom sestavili seznam esenciálních olejů, které proti komárům zabírají.

Esenciální olej z hřebíčku

Hřebíček se umístil jako jeden ze tří nejúčinnějších éterických olejů (z celkem 20) při studii provedené letos v lednu vědci ze Spojených států. Výzkumníci použili k testu organické tělové mléko smíchané s 10 % daného esenciálního oleje. Hřebíček vyšel spolu se skořicí jako nejsilnější repelent nejen proti komárům, ale i proti klíšťatům, přičemž jejich účinnost trvala déle než hodinu.

Funkčnost hřebíčkového esenciálního oleje jako silného repelentu byla potvrzena i letošní studií čínských a britských vědců. Jiná studie z roku 2013 ukázala, že esenciální olej z hřebíčku smíchaný s olivovým nebo kokosovým olejem poskytl ochranu před komáry v délce 76 a 96 minut.

Esenciální olej ze skořice

Esenciální olej ze skořice je velmi aromatický a dokáže velmi dobře odpuzovat nejenom komáry, ale i klíšťata, mravence, pavouky a další havěť. Ve výše uvedené studii z USA se esenciální olej ze skořice umístil spolu s hřebíčkem jako neúčinnější odpuzovač komárů a klíšťat.

Další studie z roku 2019 prokázala v testech v terénu, že skořicový esenciální olej má repelentní vlastnosti, které se násobí přidáním esenciálního oleje z citronely. Zajímavé je, že přidáním třetího esenciálního oleje se účinnost repelentu snížila.

Esenciální olej z citronely

Citronela (Cymbopogon winterianus) neboli citronelová tráva je známa i svými odpuzovacími vlastnostmi vůči hmyzu a roztočům. Citronela je zapsána u americké Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) jako přírodní repelent.

Studie z roku 2013 ukázala, že citronelový esenciální olej smíchaný s olivovým nebo olivovým olejem odpuzoval komáry po dobu 165, resp. 105 minut.

Esenciální olej z geránia

Esenciální olej z rostliny geránium neboli pelargonie (Pelargonium roseum) byl prokázán jako repelent proti komárům u všech pěti testovaných vzorků oleje, každého pocházejícího z jiné odrůdy. Vědci navíc zjistili, že esenciální olej z pelargonií byl účinnější než komerční biologické insekticidy Malation a NeemAzal.

Esenciální olej ze šanty kočičí

Esenciální olej ze šanty kočičí se zdá být horkým favoritem mezi ostatními oleji. I při té nejnižší koncentraci vykázal vyšší účinnost než chemický DEET, přičemž schopnost odradit 95 % komárů si tento éterický olej ponechal po 2–4 hodiny.

Esenciální olej z oregana

Studie z roku 2016 zjistila, že esenciální olej z oregana (Origanum onites) je účinný jako repelent vůči komárům a že látky carvacrol a thymol obsažené v oleji mají silné repelentní vlastnosti vůči komárům. Autoři nicméně poznamenávají, že tyto dvě látky by mohly u citlivých jedinců způsobit alergické kožní reakce.

Esenciální olej z borovice

Borovicový olej se v Indii tradičně používá proti komárům, nicméně až tamější vědci v roce 2005 prokázali, že esenciální olej z borovice odradil 97–100 % komárů na 9–11 hodin, v závislosti na druhu komára.

Esenciální olej z máty peprné

Studie z loňského roku provedená v Thajsku zkoumala účinnost 10 esenciálních olejů proti třem druhům místních komárů. Účinnost a doba fungování se lišila podle druhu komára a použitého oleje, nicméně esenciální olej z máty peprné se projevil jako nejúčinnější repelent proti druhu Anopheles dirus, vůči němuž poskytl stoprocentní ochranu po dobu 180 minut.

Esenciální olej z pomerančovníku hořkého

Thajští vědci ve studii zmiňované u máty peprné objevili, že esenciální olej z pomerančovníku hořkého dokonale odrazuje komáry druhu Aedes aegypti, a to až na dobu 270 minut.

Esenciální olej z bazalky

Dalším ze slibných esenciálních olejů proti krvelačnému hmyzu je bazalkový olej, který podle již zmiňované thajské studie zahnal komáry druhu Aedes aegypti na 180 minut. Indonéští vědci zase zjistili, že esence z bazalky odpudí v 30% koncentraci 81 % komárů na dobu šesti hodin.

Závěrem

Jak jsme si již řekli u článku o klíšťatech, účinnost repelentů vyrobených z esenciálních olejů nemusí být tak silná jako u komerčních přípravků na bázi DEET, proto je dobré se stříkat častěji.

Několik studií došlo k závěru, že míchání esenciálních olejů není vždy pro dobro věci. Někdy se účinnost vzájemnou synergií zlepší, jindy zhorší, v závislosti na kombinaci těch kterých éterických olejů. Namíchat opravdu účinný přírodní repelent z několika olejů proto nemusí být zrovna snadné. Pokud nechcete doma experimentovat, můžete si koupit již připravené směsi od renomovaných firem. Sledujte recenze těchto výrobků, abyste se přesvědčili, že klientům opravdu pomohly.

Kromě výzkumu využití klasických esenciálních olejů vědci zkoumají také využití nanotechnologie ke zlepšení použitelnosti esenciálních olejů jako repelentů. Díky této technologii by se kromě účinnosti mohla zlepšit také rozpustnost ve vodě, stabilita a dalo se kontrolovat uvolňování esencí, myslí si vědci.

Jak esenciální oleje aplikovat

Jak poukázali autoři řady studií, s rostoucí koncentrací stoupá i účinnost esenciálních olejů. Esenciální oleje lze natírat samotné přímo na kůži, ovšem u citlivých jedinců se doporučuje vyzkoušet si je nejprve na zápěstí, abyste se vyhnuli případné kožní reakci.

Z čistě praktického hlediska je však lépe esenciální oleje míchat s nějakým nosičem a ustalovačem – olejem, alkoholem, vazelínou či kyselinou salicylovou. Zabrání se tak rychlému odpařování vůně (a tím rychlejší ztrátě účinnosti) i plýtvání.

Přírodní repelenty s esenciálními oleji si můžete vyrobit i sami doma. Můžete použít některý z uvedených olejů nebo jejich kombinaci. Nebojte se trochu experimentovat se složením a dávkováním.

Stříkat je můžete na kůži nebo na oblečení. A pokud se vám do domácí alchymie nechce, máte vždy možnost sáhnout po kvalitní směsi esenciálních olejů, která je určena k odpuzování otravné havěti.

Sprej:

a) 50 ml alkoholu (aspoň 40 %), 5-10 kapek esenciálního oleje

b) 60 ml alkoholu, 60 ml vody, 20 kapek esenciálního oleje nebo směsi olejů

Olejíček:

4 lžíce (60 ml) rostlinného oleje (kokosový, mandlový, olivový, nimbový atp.), 10-20 kapek esenciálního oleje nebo směsi.

Nimbový olej má sám o sobě repelentní účinky, proto použití v kombinaci s esenciálními oleji tyto účinky jen zesiluje. Někteří uživatelé na internetu uvádějí, že účinnost takové směsi je i víc jak dvakrát delší než u repelentu na bázi alkoholu. Pokud je na vás nimbový olej jako nosný olej příliš aromatický, smíchejte jej s kokosovým olejem (stačí 5 % koncentrace).

Esenciální oleje můžete kapat i do pleťového mléka, vazelíny nebo kyseliny salicylové. S vodou se éterické oleje nepojí, proto se do vody přidává alkohol. Pokud použijete při výrobě repelentu pouze vodu, před každým použitím lahvičku s roztokem důkladně protřepejte.

Aroma lampa nebo difuzér:

V domě a kolem domu můžete místo repelentu použít aroma lampu nebo difuzér, do nichž nakapete pár kapek esenciálního oleje. Vyzkoušejte jeden z uvedených nebo jejich kombinaci.

Kvalita esenciálního oleje je důležitá

Ne všechny esenciální oleje jsou si rovny, najděte si proto spolehlivého výrobce, který dbá na kvalitu. Chemické složení jednotlivých esenciálních olejů se může lišit v závislosti na výrobních procesech, na výrobci, na konkrétní odrůdě či kultivaru dané rostliny, přírodních podmínkách a zeměpisné lokalitě.

Kvalitní esenciální oleje by měly být vyrobeny z čistě přírodních surovin, ne ze syntetických látek, v bio kvalitě a zpracovány parní destilací. A samozřejmě by je výrobce neměl pančovat ředěním. Při použití vysoce kvalitního esenciálního oleje zjistíte, že nepotřebujete takovou dávku jako u běžných produktů.