Dorothy Li Frank Fang

a 18. 7. 2023

Vyslanec amerického prezidenta Joea Bidena pro klima John Kerry vyzval 17. července v Číně během čtyřhodinových rozhovorů se zvláštním vyslancem Číny pro klima, panem Sie Čen-chua ke „skutečnému pokroku“ před koncem letošního summitu OSN o klimatu.

Zdá se však, že setkání nepřineslo žádný pokrok v řešení dlouhodobých obav ohledně závazku Číny snižovat emise uhlíku a zároveň prosazovat svůj klimatický program na celosvětové úrovni.

Jednalo se o první významnou klimatickou diskusi mezi Spojenými státy a Čínou za téměř rok. V srpnu 2022 přerušil čínský režim komunikaci se Spojenými státy v řadě otázek, včetně vojenských a klimatických, poté, co tehdejší předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová svou návštěvou Tchaj-wanu rozzuřila vedení Komunistické strany Číny.

„Je nezbytné, aby Čína a Spojené státy dosáhly skutečného pokroku během čtyř měsíců před 28. konferencí OSN o změně klimatu (COP 28) v Dubaji ve Spojených arabských emirátech“, řekl Kerry, když se delegáti 17. července ráno shromáždili v konferenční místnosti s výhledem na Zakázané město v Pekingu.

Kerry vyzval obě země, aby spolupracovaly na snižování emisí metanu a dalších skleníkových plynů. Snažil se také přimět Čínu, aby snížila svou závislost na výrobě energie z uhlí. Americký diplomat pochválil „neuvěřitelnou práci“, kterou Čína odvádí při budování kapacit obnovitelných zdrojů energie, ale dodal, že ji podkopává výstavba nových uhelných elektráren.

Čína souhlasila s postupným snižováním spotřeby uhlí od roku 2026, což znamená, že její spotřeba uhlí bude v příštích dvou letech nadále stoupat. V loňském roce čínští úředníci schválili více nových uhelných elektráren než kdykoli předtím za posledních sedm let.

Čínský vůdce Si Ťin-pching se zavázal snížit emise uhlíku, ale nezačne s tím dříve než v roce 2030. Si slíbil, že do roku 2060 bude země „uhlíkově neutrální“.

Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan před setkáním 16. července pro CNN uvedl, že svět by měl „tlačit na Čínu, aby přijala mnohem razantnější opatření ke snížení emisí“.

„Neměli by mít možnost schovávat se za jakékoliv tvrzení, že jsou rozvojovou zemí, aby přistoupili ke své odpovědnosti. A jejich zodpovědnost podle Pařížské dohody o klimatu spočívá v tom, že v nejbližší době přijmou významná, zásadní opatření ke snížení emisí ve stanoveném časovém rámci,“ řekl Sullivan.

Na 27. klimatickém summitu OSN v listopadu 2022 Sie Čen-chua řekl, že je odpovědností rozvinutých zemí platit do klimatických fondů. Rozvojové země, jako je Čína, podle něj „nemají odpovědnost“ přispívat do fondů na krytí ztrát a škod na pomoc chudým zemím.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký. Článek byl redakčně zkrácen.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Vědci chtějí zdokonalit AI pomocí uměle vypěstovaných lidských mozkových buněk
Vědci chtějí zdokonalit AI pomocí uměle vypěstovaných lidských mozkových buněk

Dochází k propojování lidského s umělým. Švýcarský startup vyvinul procesor z uměle vypěstovaných lidských mozkových buněk. Australští vědci pomocí takových buněk zdokonalují AI.

Stále více lidí se odvrací od zpravodajství, mladší generace mění stereotyp, ukazuje průzkum
Stále více lidí se odvrací od zpravodajství, mladší generace mění stereotyp, ukazuje průzkum

Stále více lidí se aktivně vyhýbá zpravodajství, protože ho považují za depresivní či nudné. K fenoménu v posledních letech mohly přispět pandemie covidu-19, ruská invaze na Ukrajinu nebo válka v Pásmu Gazy.

Ceny v zemědělství dál klesají. Data z České republiky vévodí evropským statistikám
Ceny v zemědělství dál klesají. Data z České republiky vévodí evropským statistikám

Podle údajů Eurostatu klesají ceny potravin v České republice nejrychlejším tempem ze všech zemí Evropské unie.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.

Většina zemí na summitu ve Švýcarsku označila celistvost Ukrajiny za základ míru
Většina zemí na summitu ve Švýcarsku označila celistvost Ukrajiny za základ míru

Osmdesát zemí světa dnes společně vyzvalo, aby "územní celistvost" Ukrajiny byla základem jakékoli dohody o ukončení ruské agrese.