Vyslanec amerického prezidenta Joea Bidena pro klima John Kerry vyzval 17. července v Číně během čtyřhodinových rozhovorů se zvláštním vyslancem Číny pro klima, panem Sie Čen-chua ke „skutečnému pokroku“ před koncem letošního summitu OSN o klimatu.

Zdá se však, že setkání nepřineslo žádný pokrok v řešení dlouhodobých obav ohledně závazku Číny snižovat emise uhlíku a zároveň prosazovat svůj klimatický program na celosvětové úrovni.

Jednalo se o první významnou klimatickou diskusi mezi Spojenými státy a Čínou za téměř rok. V srpnu 2022 přerušil čínský režim komunikaci se Spojenými státy v řadě otázek, včetně vojenských a klimatických, poté, co tehdejší předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová svou návštěvou Tchaj-wanu rozzuřila vedení Komunistické strany Číny.

„Je nezbytné, aby Čína a Spojené státy dosáhly skutečného pokroku během čtyř měsíců před 28. konferencí OSN o změně klimatu (COP 28) v Dubaji ve Spojených arabských emirátech“, řekl Kerry, když se delegáti 17. července ráno shromáždili v konferenční místnosti s výhledem na Zakázané město v Pekingu.

Kerry vyzval obě země, aby spolupracovaly na snižování emisí metanu a dalších skleníkových plynů. Snažil se také přimět Čínu, aby snížila svou závislost na výrobě energie z uhlí. Americký diplomat pochválil „neuvěřitelnou práci“, kterou Čína odvádí při budování kapacit obnovitelných zdrojů energie, ale dodal, že ji podkopává výstavba nových uhelných elektráren.

Čína souhlasila s postupným snižováním spotřeby uhlí od roku 2026, což znamená, že její spotřeba uhlí bude v příštích dvou letech nadále stoupat. V loňském roce čínští úředníci schválili více nových uhelných elektráren než kdykoli předtím za posledních sedm let.

Čínský vůdce Si Ťin-pching se zavázal snížit emise uhlíku, ale nezačne s tím dříve než v roce 2030. Si slíbil, že do roku 2060 bude země „uhlíkově neutrální“.

Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan před setkáním 16. července pro CNN uvedl, že svět by měl „tlačit na Čínu, aby přijala mnohem razantnější opatření ke snížení emisí“.

„Neměli by mít možnost schovávat se za jakékoliv tvrzení, že jsou rozvojovou zemí, aby přistoupili ke své odpovědnosti. A jejich zodpovědnost podle Pařížské dohody o klimatu spočívá v tom, že v nejbližší době přijmou významná, zásadní opatření ke snížení emisí ve stanoveném časovém rámci,“ řekl Sullivan.

Na 27. klimatickém summitu OSN v listopadu 2022 Sie Čen-chua řekl, že je odpovědností rozvinutých zemí platit do klimatických fondů. Rozvojové země, jako je Čína, podle něj „nemají odpovědnost“ přispívat do fondů na krytí ztrát a škod na pomoc chudým zemím.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký. Článek byl redakčně zkrácen.