Názor
Někteří experti označují současný „environmentalismus“ nebo „klima-aktivismus“ za formu novodobého náboženství, které často postrádá rozumné nebo vědecké základy. Idealistické nápady a myšlenky totiž v praxi mnohdy nefungují, protože jejich tvůrci nezvažují následky nebo co bude jejich naplnění „stát“.
A tak se někdy stane, že v jedné zemi zalesní zemědělskou půdu a v druhé vykácejí lesy, aby pokryli poptávku, která tím vznikla. (zdroj) Pod heslem „zeleného údělu“ vznikají pole slunečních elektráren, ale kam s tunami fotovoltaických panelů, které už dosloužily? Co s tunami baterií z elektroaut, které doslouží? A ještě předtím, kolik surovin se bude muset vytěžit, aby se mohly panely, baterie či větrné elektrárny vystavět a mohla se tak realizovat ona „zelená politika“, údajně šetrná k přírodě?
Jedním z těch, kteří si dali práci s tím, aby něco spočítali, byl například australský ministr financí, který uvedl, že k dosažení „nulových emisí“ v rámci zelené politiky bude třeba zvýšit těžbu o 450 procent. Více…
Tak si dovolím jako klima-laik také něco navrhnout. Když už profesionální klima-aktivisty a klima-politiky trápí onen CO2 a jejich největším snem je snižovat „uhlíkovou stopu“, rád bych se zeptal, jakým způsobem sami upravili svůj životní styl a politiku, aby k tomu napomohli?
Mnozí vykřikují, že je třeba snižovat emise, například produkované spalovacími motory. Tak proč nepodpoříme místní výrobce a místní zemědělce? Proč klima aktivisté a Evropská komise na prvním místě nepodporují lokální produkci a soběstačnost jednotlivých zemí? Nevedlo by to ke značnému snížení automobilové, lodní a letecké dopravy?
Proč vozíme potraviny a výrobky ve velkém z jedné strany Evropy na druhou? Proč dovážíme z Číny i takové komodity jako česnek, který si můžeme vypěstovat na zahrádce za domem, nebo hrušky z Jižní Ameriky?
Jablka z Nizozemí, ze Španělska, Itálie… proč? Tady nic neroste?
Tito environmentalisté, pomineme-li vědecká fakta, která ukazují, že ono „uhlíkové náboženství“ o záchraně světa často postrádá vědecké podklady (více…), jsou často také globalisté a jejich úsilí je mnohdy kontraproduktivní a protichůdné.
Vážení profesionální klima-aktivisté a klima-politici, podporujete místní výrobu, nakupujete od místních výrobců a místních farem, aby se nemusely výrobky a potraviny vozit přes půl světa na dopravních prostředcích vyluzujících ročně tuny spalin? Jedete na dovolenou v Čechách, abyste nemuseli létat nebo jezdit do Chorvatska, Itálie, Řecka a na jiné kontinenty? Nebo pouze vykřikujete hesla a jak se říká, „skutek utek“?
Byl bych opravdu rád, pokud by každý klima-politik a klima-aktivista začal v první řadě mluvit o tom, co on ve svém každodenním životě udělal pro své vize, jak prospěl životnímu prostředí, jak do hloubky uvažuje nad otázkami energetiky, zemědělství a každodenního života.
Věřím, že je celá řada dobrých lidí, kteří to myslí s ochranou přírody upřímně a dokázali by sepsat pár bodů ze svého každodenního života, jak svým chováním naplňují své vize.
Jsou lidé, kteří například založili a provozují biofarmy, ekozemědělství nebo biochovy. Chovají se k lidem a přírodě šetrně a s úctou. Lidé, kteří nemusejí každý týden kupovat nové tričko, mít novou barvu vlasů, nové auto, telefon… Věřím, že jich přibývá. Je zde ale také řada ideologů, kteří vykřikují hesla a protlačují řešení, která postrádají rozumný a vědecký základ a v konečném důsledku životnímu prostředí nepomohou. A co hůře, někteří z nich si ve svém každodenním životě s ekologií až tolik hlavu nelámou.
Tak co, dávají lokální produkce a soběstačnost v rámci země smysl? Smysl v otázce ekologie?
A co třeba pěstování ve vlastním truhlíku, záhonku nebo na zahrádce? Ušetříte, poznáte více přírodu a kouzlo pěstování… to, co si vypěstujete, nebude muset nikdo převážet, balit, skladovat. Nebude to potom ekologické? Ušetříte za dopravu, skladování, chlazení…
Napište prosím své praktické zkušenosti: „Jak na to jdete Vy?“
Názory a postoje vyjádřené v tomto článku jsou názory autora článku a nemusejí se shodovat s postoji deníku The Epoch Times.
TIP:
Související:
Přechod na „čistou“ energii je dle zprávy Manhattan Institute „nebezpečnou mylnou představou“
Australané si lámou hlavu, co budou dělat s tunami odpadu z baterií pro elektromobily
Energetický „obrat“ nebo energetická krize Německa aneb sebemrskačství obnovitelnými zdroji energie
5minutový film o rodinném hospodaření, lásce ke koním a podpoře vzniku nových ekofarem