Podle republikánů jde o zastrašování klíčového svědka v rámci sněmovního vyšetřování.

Ministerstvo spravedlnosti zaslalo v sobotu 29. července dopis federálnímu soudu v New Yorku, v němž se dožaduje uvěznění Devona Archera, obchodního partnera Huntera Bidena, který má tento týden vypovídat před Kongresem.

Archer, dlouholetý obchodní partner Huntera Bidena, byl v únoru 2022 odsouzen k trestu odnětí svobody v délce jednoho roku a jednoho dne kvůli podvodům s dluhopisy v hodnotě 60 milionů dolarů. Od té doby je však Archer na svobodě a čeká na zprávu o datu zahájení odpykání trestu.

Než ministerstvo zaslalo onen dopis, naplánovali republikáni z Výboru pro dohled a odpovědnost Sněmovny reprezentantů slyšení s Archerem za zavřenými dveřmi, aby získali svědectví týkající se jeho vztahu a obchodních transakcí s Bidenem ml. Výbor vyšetřuje, zda se na těchto transakcích nějak podílel jeho otec – prezident Joe Biden. Republikáni z výboru také prověřují, zda rodina Bidenových zneužívala vliv Joea Bidena při obchodování s cizími státními příslušníky.

Když ministerstvo spravedlnosti vydalo neobvykle v sobotu dopis, v němž požádalo soud, aby vydal datum pro předání Archera do vazby (pdf), vyvolal tento krok ve vysoce sledovaném případu mezi republikány pozdvižení.

„Vláda zdvořile žádá, aby bylo obžalovanému nařízeno, aby se v den a čas určený soudem dostavil do zařízení určeného Vězeňským úřadem k nástupu trestu odnětí svobody,“ napsalo ministerstvo spravedlnosti v dopise.

„Obstrukce“

Republikáni tento krok označili za snahu zastrašit svědka před jeho výpovědí v Kongresu a poukázali na bezprecedentní povahu toho, že ministerstvo spravedlnosti rozeslalo takové sdělení v sobotu.

Předseda výboru pro dohled, republikán James Comer, během nedělního vystoupení v pořadu „Sunday Morning Futures“ na stanici Fox News s Marií Bartiromovou odsoudil tento krok ministerstva jako snahu o maření výkonu spravedlnosti.

„Devon Archer bude v pondělí vypovídat,“ řekla Bartiromová. „Zažil jste někdy …, že by ministerstvo spravedlnosti rozesílalo takovéto dopisy v sobotu?“

„Nikdy,“ odpověděl Comer. „Nikdy. Tohle je poprvé, co jsem slyšel, že by ministerstvo spravedlnosti něco dělalo v sobotu.“

Později řekl, že „dopis … se snaží pošťouchnout soudce, aby pokračoval a odsoudil Devona Archera za něco, co nesouvisí s tím, o čem s ním budeme mluvit“.

Comer v současné době vede vyšetřování zahraničních obchodních aktivit Huntera Bidena a potenciální role Joea Bidena v těchto aktivitách.

„Je zvláštní, že byl vydán v sobotu, a je zvláštní, že je to těsně předtím, než má přijít, aby měl příležitost přijít a promluvit před sněmovním výborem pro dohled a říct lidem pravdu o tom, co se dělo v Burismě,“ řekl Comer s odkazem na ukrajinskou energetickou společnost, v níž Hunter Biden i Devon Archer působili jako členové představenstva.

„Nevím, jestli je to náhoda, Marie, nebo jestli je to další příklad zneužívání moci ministerstvem spravedlnosti.“

„Ale mohu vám říci toto: to, kam až Bidenův právní tým zašel, aby se pokusil zastrašit naše svědky – aby koordinoval své kroky s ministerstvem spravedlnosti a určitě i s demokraty ve sněmovním výboru pro dohled, aby nabádal lidi, aby nespolupracovali při našem vyšetřování, aby nabádal banky, aby nám nepředaly bankovní záznamy, aby nabádal [ministerstvo financí], abychom neměli přístup k těm zprávám o podezřelých aktivitách – to je velmi znepokojující.

„Domnívám se, že se jedná o další porušení zákona, jde o justiční obstrukci.“

Pan Comer slíbil, že navzdory takovým snahám budou republikáni ve vyšetřování pokračovat.

V komentáři zaslaném e-mailem deníku The Epoch Times uvedl Archerův právní zástupce Matthew Schwartz, že sám Archer nevěří tomu, že víkendový dopis představuje snahu o zastrašování. Schwartz rovněž uvedl, že Archer má v úmyslu přijít vypovídat 31. července, jak bylo naplánováno.

„Jsme si vědomi spekulací, že víkendová žádost ministerstva spravedlnosti, aby se pan Archer dostavil do vězení, je pokusem Bidenovy administrativy zastrašit ho před jeho pondělním setkáním s výborem pro dohled Sněmovny reprezentantů,“ napsal Schwartz.

„Aby bylo jasno, pan Archer s touto spekulací nesouhlasí. V každém případě pan Archer udělá to, co měl celou dobu v plánu, tedy že se v pondělí dostaví a poctivě odpoví na otázky, které mu kongresní vyšetřovatelé položí.“

Překlad a redakční úprava původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa