Snímek Donalda Trumpa pořízený ve fultonské věznici v Georgii měl bývalého amerického prezidenta ponížit. Místo toho se historický záběr stal prodejním trhákem mezi Trumpovými fanoušky.

Bývalý prezident Donald Trump byl ve čtvrtek 24. srpna formálně zaprotokolovaný v atlantské věznici okresu Fulton County ve státě Georgia poté, co se kolem 19:36 místního času vydal úřadům. Trump dostal lhůtu pro dobrovolné přihlášení do 25. srpna, aby předešel případnému zatčení.

Bývalý prezident strávil ve věznici asi 20 minut a poté byl propuštěn na kauci v hodnotě 200 tisíc dolarů. Byly mu odebrány otisky prstů a pořízen snímek obličeje, což je historický první „mug shot“ prezidenta Spojených států (mug shot je fotografie obličeje, která se pořizuje zpravidla při zadržení pachatele).

Trump poté zveřejnil snímek na X (bývalém Twitteru), kam se po 2,5 letech vrátil. V komentáři k fotografii napsal: „ZASAHOVÁNÍ DO VOLEB. NIKDY SE NEVZDÁVEJTE!“

Online záznamy úřadu šerifa okresu Fulton ukazují, že Donald Trump byl zadržen na základě 13 bodů obžaloby týkající se obvinění ze zasahování do výsledků voleb 2020.

„Ta jeho fotka, která ho měla ponížit, se nyní změnila ve výzvu k mobilizaci. Vypadá naštvaně, vypadá připravený bojovat, a tak by to mělo být,“ okomentoval to Andrew Ogles, republikánský člen Sněmovny reprezentantů Spojených států amerických.

Zadržený prezident jde na dračku

Případ ve Fulton County je již čtvrtým trestním řízením vedeným proti bývalému prezidentovi. Jeho zastánci soudní řízení považují za způsob, jak jej vyřadit z boje o post prezidenta ve volbách v roce 2024.

Trumpův volební tým již začal prodávat oficiální předvolební zboží se svou zatýkací fotografií, jako jsou hrnky, plakáty a trička a i ostatní prodejci hlásí enormní zájem ze strany zákazníků. Několik hodin poté, co se na veřejnosti objevila fotografie zadrženého Donalda Trumpa, se zboží s tímto nyní již virálním snímkem stalo pro některé prodejce horkým prodejním artiklem.

Podle Richarda Kligmana, majitele dvou obchodů Trump Superstores, které se nacházejí v Myrtle Beach v Jižní Karolíně, je poptávka po Trumpově mugshotu nebývale vysoká.

„Lidé šílí. V maloobchodě pracuji přes čtyřicet let a nikdy jsem nic takového neviděl. Je to skutečně bezprecedentní. Lidé chtějí cokoli s obrázkem Trumpa, a my se zoufale snažíme ze všech sil, abychom udrželi krok s poptávkou,” sdělil pan Kligman deníku The Epoch Times.

„Je to žhavá novinka. Nepřestává zvonit telefon od lidí, co se ptají na to nebo ono s mugshotem. Čekáme na výrobce, až to doručí, ale vymklo se to kontrole,“ říká prodejce.

Zdá se, že se tento fenomén rozšířil i do dalších částí země. Obchod Trump Superstore se sídlem v Pensylvánii má problémy uspokojit poptávku, protože čeká na dodávku zboží s Trumpovým zadržovacím snímkem.

„Poptávka po čemkoli, co souvisí s Trumpovou fotkou, je naprosto neuvěřitelná,“ vypráví Lisa Von Deylenová, manažerka obchodu Trump Store v Bensalemu. „Lidé se vřítí do obchodu a hledají jen jednu věc.“

Na internetové aukční síni eBay se prodává více než 1 100 předmětů s ikonickým záběrem, od triček s nápisem „Wanted For President“ (Hledá se prezident), magnetů na ledničku spolu s hrnky s nápisem „Legenda“. Další zájemci, kteří chtějí na tomto historickém okamžiku vydělat, prodávají výtisky novin s fotografií zadrženého bývalého prezidenta na obálce za cenu až 180 dolarů.

„Lidé vědí, že je to důležitý okamžik, a chtějí být součástí historie,“ myslí si Von Deylenová. Podle ní snímek hluboce rezonuje u mnoha Američanů, protože reprezentuje obecný pocit veřejnosti.

„Ta fotka je silná, protože se dotýká stejného hněvu, který vidím u mnoha našich zákazníků. Lidé jsou rozzuření. Neustále zmiňují, že nejde o pronásledování Trumpa, mají pocit, že jsou osobně stíháni, a když se lidé podívají na ten výraz na mugshotu, vidí v něm, že říká: ,Já jsem vaše odplata‘.“

V článku byly použity informace z několika článků od našich amerických kolegů v The Epoch Times.