Mohli by parazitičtí červi být klíčem ke zmírnění vážného průběhu nemoci covid-19? Tato zajímavá otázka vyplývá z nového výzkumu vědců z Národního institutu pro alergie a infekční nemoci (NIAID).
Za koronavirové pandemie zaznamenali odborníci v oblasti veřejného zdraví neočekávaný trend. „Země v celé Africe a Asii hlásily méně případů závažných infekcí, jako jsou hospitalizace nebo úmrtí, mnohem méně než zbytek světa,“ uvedla v tiskovém prohlášení postdoktorandská výzkumná pracovnice a spoluautorka studie Kerry Hilliganová. Zdůraznila souvislost mezi těmito oblastmi a endemickou přítomností infekce způsobené střevními parazity z řádu měchovců.
Vědce z NIAID to zaujalo natolik, že se rozhodli téma prozkoumat hlouběji. Navázali na malou nemocniční studii v Etiopii, která zjistila, že pacienti s covidem-19 koinfikovaní parazitickými červy mají výrazně nižší riziko závažných příznaků.
„Tento výzkum je skvělým prvním krokem k pochopení toho, jak lze průběh covidu v některých případech modulovat nebo tlumit,“ řekl The Epoch Times Dr. Thomas Gut, ředitel Centra zotavení po covidu při fakultní nemocnici Staten Island University Hospital v New Yorku.
Poznamenal, že by nikdy nedoporučoval záměrně infikovat pacienta jiným typem infekce, která s sebou nese vlastní řadu rizik. „Zjištěné výsledky však nabízejí příležitost pro další výzkum toho, jak mohou být nevhodné imunitní reakce lépe kontrolovány,“ dodává dr. Gut.
Infekce parazity zvyšuje imunitu plic
Myšlenka, že parazitičtí červi jako helminti ovlivňují naši imunitní reakci na infekce jinými patogeny, není nová. Předchozí výzkumy ukazují, že hlísty mohou stimulovat jak vrozený imunitní systém (naši odpověď první linie), tak naši adaptivní imunitní odpověď prováděnou protilátkami, které se „učí“, na kterou novou nemoc zaútočit.
V nové studii vědci infikovali myši červem N. brasiliensis, aby sloužili jako zástupný prostředek pro lidskou infekci měchovcem, a pak je vystavili viru SARS-CoV-2. Larvy migrovaly do plic, kde aktivovaly imunitní buňky. U myší infikovaných červy bylo pravděpodobnější, že přežijí smrtelné dávky covidu než u neinfikovaných myší – 60 procent oproti 20 procentům přežití.
Plicní červi informují makrofágy, aby rychle vyslali imunitní buňky, které kontrolují SARS-CoV-2, vysvětlil v tiskovém prohlášení Oyebola O. Oyesola, postdoktorand z Národního institutu zdraví a spoluautor studie.
Pozdější experimenty zjistily, že ochranu proti covidu poskytovali červi lokalizovaní v plicích, nikoli pouze ve střevech. Další vyšetřování zjistilo, že sedm dní po nákaze covidem měly pouze myši vystavené červům mnohem vyšší hladiny cytotoxických T lymfocytů (CD8+ T buněk), které ničí infikované buňky.
Důležitost tohoto T lymfocytu v boji proti infekci covid-19 byla potvrzena, když vědci zjistili, že spotřebování CD8 zvrátilo ochranné účinky červů.
„A co víc, tento účinek se zdá být dlouhodobý, přičemž makrofágy si zachovávají tuto velmi silnou schopnost získávat a aktivovat CD8 T buňky dlouho poté, co byl měchovec z těla odstraněn,“ uvedla Kerry Hilliganová.
Výzkumný tým chce do budoucna porozumět buněčným signálům a vytvořit daný účinek, aniž by bylo potřeba parazitických červů.
Existují i jiné přístupy
Ne všichni odborníci však s použitím parazitických červů souhlasí.
Dr. Jacob Teitelbaum, celostátně známý odborník v oblasti chronického únavového syndromu, fibromyalgie, spánku a bolesti, atestovaný internista, který léčí pacienty s covidem, nesouhlasí s úmyslným zapojením červů vzhledem k jejich potenciálním nevýhodám. „Máme řadu nástrojů, které bych osobně použil dříve, než bych uvažoval o zamoření západního světa těmito červy,“ uvedl.
Dr. Teitelbaum obhajuje doplňky výživy jako např. zinek, vitamín D a černý bez ke snížení těžkého průběhu covidu-19. Doporučuje také diabetickou medikaci metformin, která je považována za možnou léčbu covidu-19, protože může působit proti proteinům zapojeným do replikace viru. V laboratorních testech prokázala antivirové účinky a má protizánětlivé a protisrážlivé vlastnosti.
„[To] jasně snižuje riziko dlouhého covidu [o] 50 procent a zároveň pomáhá s akutní infekcí,“ řekl.
Důkazy pro a proti
Zatímco výzkum NIAID zjistil, že tito parazité mohou pomoci posílit imunitní systém proti infekci, jiné důkazy naznačují, že by mohly naopak narušit schopnost těla bojovat proti SARS-CoV-2.
Střevní paraziti žijí ve střevech, živí se živinami. Ačkoli jsou obecně považovány za obtíž, některé výzkumy ukázaly, že mohou pozitivně ovlivnit imunitní funkce.
Přehled studií z roku 2022 publikovaný v Therapeutic Advances in Gastroenterology zjistil, že nebakteriální střevní organismy, jako jsou parazitičtí červi, mohou být prospěšné tím, že ovlivňují imunitní vývoj a diverzitu mikrobiomů. Jedna ze zkoumaných studií ukázala, že střevní měchovec zlepšil toleranci lepku u pacientů s celiakií.
Na druhou stranu existují obavy, že by střevní paraziti mohli bránit schopnosti těla bránit se nemocem. Helminti mohou zvýšit riziko rakoviny prostřednictvím chronického zánětu nízkého stupně, sekrece prokarcinogenních faktorů a potlačení imunitního dohledu proti nádorům.
Celkově jsou důkazy o tom, jak parazitičtí červi ovlivňují imunitu, smíšené. Vzhledem k tomu, že covid-19 je stále nový, je zapotřebí širšího výzkumu faktorů ovlivňujících výsledky onemocnění.
Expert radí: Dbejte na celkové zdraví, abyste snížili riziko onemocnění
Aby se zjistilo, zda střevní paraziti při covidu pomáhají nebo ne, je zapotřebí uskutečnit další studie. Každý člověk s „významnou zdravotní anamnézou“ a již existujícími onemocněními má zvýšené riziko, že bude mít těžší průběh nemoci, pokud je infikován covidem, vysvětluje Dr. Gut.
Prioritou by mělo být udržovat si celkové zdraví pomocí stravy, cvičení, hygieny a preventivních opatření. „Vzhledem k nízké úmrtnosti na covid, zejména u mladších lidí, a zdravotním nevýhodám těchto červů, zvláště poté, co dokončí plicní cyklus, bych červy nedoporučoval,“ říká Dr. Teitelbaum.
Samozřejmostí rovněž je poradit se nejdříve se svým lékařem.
Z původního článku americké redakce The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.