ČTK

4. 10. 2023

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) trvá na tom, že by Česko mělo mít v Moskvě velvyslance. Novinářům dnes při jednání vlády řekl, že na tomto postoji má shodu s premiérem Petrem Fialou (ODS). Vztahy mezi zeměmi jsou podle šéfa diplomacie velice špatné, nicméně působení v Rusku by se nemělo oslabovat. Fiala na tiskové konferenci po zasedání kabinetu řekl, že se v minulosti mnohokrát ukázalo, že mít velvyslance i v zemi, s níž Česko nemá nejlepší vztahy, má spoustu výhod.

Velvyslancem v Rusku je oficiálně Vítězslav Pivoňka, který ale už několik měsíců pobývá v Česku. Diplomat Jiří Čistecký v Moskvě působí jako zástupce velvyslance.

“Mančaft bez kapitána”

Zhoršení vzájemných vztahů začalo podle Lipavského předloňským zjištěním českých tajných služeb a vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb. Česko se také aktivně zapojuje do podpory Ukrajiny, kterou loni Rusko napadlo.

“Ale neznamená to, že bychom měli nějakým způsobem oslabovat naše působení v Moskvě. Je to asi jako kdybyste měli fotbalový mančaft bez kapitána,” míní Lipavský. O další budoucnosti Pivoňky nechtěl spekulovat. “Pan velvyslanec je v Praze. Normálně podle toho, jak je zaúkolován, pracuje,” řekl pouze. Zopakoval, že klíčoví strategičtí spojenci, jako Británie, Spojené státy, Francie či Německo, velvyslance v Moskvě mají.

“Obecně jsem přesvědčen, že Česká republika má postupovat v zahraniční politice a ve věci svého diplomatického zastoupení v zahraničí morálně, odpovědně, ale také racionálně. A má se chovat tak, aby to bylo i v souladu s tím, jak se chovají její spojenci a partneři,” řekl dnes Fiala novinářům.

“Mnohokrát se v minulosti ukázalo, že mít velvyslance i v zemi, se kterou nemáme zrovna nejlepší vztahy nebo která je v mnoha směrech problematická, má spoustu výhod,” doplnil premiér. Umožňuje to podle něj sledovat hodnoty lidských práv či mezinárodního řádu, na kterých Česku záleží. Jako příklady zmínil dlouholeté zastoupení ČR na úrovni velvyslankyně v Sýrii nebo velvyslance v Bělorusku.

Pivoňka je velvyslancem v Rusku od roku 2018, předtím čtyři roky stejný post zastával v Ázerbájdžánu. V letech 2006 až 2011 působil jako zástupce velvyslance v Kyjevě, zhruba rok také jako chargé d’affaires.

Fiala ČTK v úterý sdělil, že Česko chce mít v Rusku diplomatické zastoupení, které nejlépe odpovídá českým zájmům, tedy obdobně, jak ho mají nastavené spojenci. Prezident Petr Pavel minulý týden v rozhovoru pro Lidové noviny uvedl, že si v tuto chvíli nedokáže obnovení postu velvyslance představit.

Přečtěte si také

COP28 – změny v zemědělství a potravinářství kvůli „klimatickým změnám“. Gates podporuje roušky pro krávy, umělé maso a hmyz
COP28 – změny v zemědělství a potravinářství kvůli „klimatickým změnám“. Gates podporuje roušky pro krávy, umělé maso a hmyz

Na summitu COP28 podepsalo přes 130 zemí v rámci klimatické agendy deklaraci o transformaci v zemědělství a v potravinovém systému. Převratné novinky podporuje Bill Gates, WEF doporučuje hmyz.

Kdy máme skutečně dost?
Kdy máme skutečně dost?

Místo toho, abyste se stále hnali za něčím lepším, naučte se být šťastní a vděční za to, co máte.

Itálie opouští čínský projekt Nové Hedvábné stezky
Itálie opouští čínský projekt Nové Hedvábné stezky

Itálie se stahuje z čínské iniciativy známé také jako Pásmo a stezka (BRI), čímž ambicióznímu projektu komunistického režimu zasadila velkou ránu.

Prosím už ne revoluce, ale kultivace
Prosím už ne revoluce, ale kultivace

Při přemýšlení nad tím, jak se chovat, aby nevznikalo velké množství problémů, často přemýšlím nad otázkou souvislosti mezi úpadkem prosperity a úpadkem morálních hodnot společnosti...

Hunter Biden byl obviněn zvláštním vyšetřovatelem z devíti daňových deliktů
Hunter Biden byl obviněn zvláštním vyšetřovatelem z devíti daňových deliktů

Zvláštní vyšetřovatel oznámil obvinění vůči Hunteru Bidenovi ze tří daňových trestných činů a šesti přečinů v hodnotě 1,4 milionu dolarů z let 2016 až 2019, když místo plnění daňových povinností utrácel miliony za okázalý životní styl a drogy.