Redakce Epoch Times

5. 10. 2023

Autor: Aaron Pan

Čísla ženského závodu neúmyslně tvořila odkaz na incident ze 4. června 1989.

Fotografie dvou čínských atletek, které se objímají po skončení závodu na Asijských hrách, byla v Číně cenzurována. Závodní čísla přidělená ženám nechtěně vytvořila narážku na masakr na náměstí Nebeského klidu v roce 1989.

Po dokončení závodu ve finále běhu na 100 metrů překážek žen na Asijských hrách v Chang-čou 1. října se běžkyně Lin Jü-wej a Wu Jüni objaly. Fotografie zachycuje okamžik, kdy se dráha, po níž běžela Linová s číslem 6, nacházela hned vedle dráhy druhé běžkyně s číslem 4. Obě atletky se objaly.

Čísla vytvořila “6/4”, což lze vnímat jako odkaz na 4. 6. 1989, kdy armáda Čínské komunistické strany zahájila palbu na neozbrojené prodemokratické studenty a zabila desítky tisíc nevinných studentů protestujících na náměstí Nebeského klidu v Pekingu.

Pro vysvětlení: v čínštině se datumy píší obráceně než v Evropě, a tedy datum masakru je 4. 6., a proto seřazení čísel drah “6/4” pro Číňany evokuje toto datum.

Linová získala zlatou medaili s běžeckým časem 12,74 s, zatímco Wuová skončila druhá, ale stříbrnou medaili nezískala, protože byla diskvalifikována za chybný start.

Těžká státní cenzura

Při hledání příspěvků, které se zmiňují o objetí obou sportovců na nejpopulárnější čínské mikroblogovací platformě Weibo, se podle China Digital Times objevují šedé čtverečky.

Kombinace čísel, jako například 6-4, 64, 63+1, 65-1, a další vyhledávané výrazy, které by mohly odkazovat na 4. červen 1989, byly na čínských sociálních sítích cenzurovány. Úřady omezily informace o incidentu, zablokovaly webové stránky a diskuse na sociálních sítích a prosadily přísnou cenzuru souvisejících klíčových slov a obsahu.

Čínská státem kontrolovaná média si zpočátku nebyla vědoma citlivosti fotografie objetí žen a zveřejnila ji na svých oficiálních platformách sociálních médií a zpravodajských webových stránkách.

Čínská centrální televizní stanice (CCTV), hlavní státem řízená vysílací společnost, sdílela fotografii nejprve na svém účtu Weibo se 132 miliony sledujících. Státní tisková agentura Sin-chua zveřejnila snímek v článku o finálovém závodě žen. CCTV News později fotografii ze svého účtu na Weibo stáhla a Xinhua odstranila původní článek.

Další státní média zveřejnila fotografie obou sportovců, na nichž je vidět objetí z různých úhlů ve snaze zakrýt čísla jejich drah.

V reakci na cenzuru fotografie mnoho uživatelů sítě kritizovalo čínský režim. Jeden z uživatelů sociálních sítí napsal: „Duchů historie se bojí jen ti, kteří se dopustili bezohledných činů.“ Jiný nazval sportovní událost „Asijskými hrami z roku 1989“.

V loňském roce, během 33. výročí masakru na náměstí Nebeského klidu, byl jeden z nejpopulárnějších čínských influencerů Austin Li, který má 42 milionů sledujících, vystaven cenzuře. Vysílání pana Li bylo přerušeno, když představil dort ve tvaru tanku, který měl podle všeho jako kola sušenky a jako dělo čokoládovou tyčinku. Později kvůli tomuto incidentu čelil vnitrofiremnímu vyšetřování.

Ikona masakru „Tank Man“

Snímek běžně označovaný jako „Tank Man“ (viz fotografie výše) je jednou z nejikoničtějších fotografií spojených s protesty na náměstí Nebeského klidu v Pekingu v roce 1989.

Fotografie zachycuje neidentifikovaného Číňana stojícího před kolonou tanků typu 59 vyjíždějících z náměstí 5. června 1989, den po násilném potlačení demonstrací čínským režimem.

Jednání tohoto muže se stalo symbolem ducha pokojného odporu a touhy po politických reformách, které mnozí protestující na náměstí Nebeského klidu prosazovali.

Protesty byly významným okamžikem v čínských dějinách, kdy se na náměstí shromáždily tisíce studentů, intelektuálů a občanů, kteří požadovali politické reformy, svobodu slova a ukončení korupce.

Reakcí komunistické strany na protesty byl brutální vojenský zásah, který si vyžádal mnoho obětí na životech a zavedení přísné cenzury.

Článek byl při překladu redakčně zkrácen. Z původního článku anglické redakce deníku The Epoch Times přeložil Milan Kajínek.

Fotogalerie – vzpomínka na 4. června 1989

Související články