Mary Hong

28. 9. 2023

Kuo Fej-siung, významný čínský právník a aktivista v oblasti lidských práv, drží od srpna hladovku, protože mu úřady odmítají ve vězení poskytnout lékařskou péči. Mezitím vydala skupina bojující za ochranu lidských práv oznámení o jeho těžkém osudu, aby zvýšila povědomí mezinárodního společenství.

Pan Kuo (56 let), známý také jako Jang Mao-tung, byl v květnu odsouzen k osmi letům vězení za údajné „podněcování k podvracení státní moci“, což je vágní obvinění, které se často používá proti kritikům Pekingu. V té době začal držet protestní hladovku po dobu více než 100 dní, protože mu úřady řízené komunistickou stranou odmítly poskytnout lékařskou péči.

Čínská skupina na ochranu práv Rights Protection Network, známá také jako Wej-čchüan-wang, vydala 19. září oznámení, ve kterém uvádí, že zdravotní stav pana Kua se zhoršuje. „Jeho váha klesla na 41,5 kg, trpí vysokými horečkami a zimnicí,“ uvádí právní skupina a dodává, že věznice zamítla žádost rodiny o převoz pana Kua na zdravotní kliniku, kde by mu byla poskytnuta řádná lékařská péče.

Pan Kuo pochází z provincie Chu-pej ve střední Číně. V roce 1989 se zúčastnil studentských prodemokratických protestů na náměstí Nebeského klidu. Uznání si získal svou účastí v Hnutí nových občanůHnutí jižní ulice, obhajobou stoupenců Falun Gongu a výzvou zkorumpovaným funkcionářům komunistické strany, aby zveřejnili svůj majetek.

V roce 2005 jako právní poradce pekingské advokátní kanceláře Shengzhi poskytoval pan Kuo právní poradenství při pokusech obyvatel vesnice Tchaj-š’ o odvolání jejich předsedy kvůli jeho údajným pokusům o prodej jejich vlastních pozemků a zpronevěru výnosů. Následně Kuo získal ocenění Asia Weekly’s Person of the Year 2005 a China Democracy Fighter Award.

V roce 2015 obdržel pan Guo v irském hlavním městě Dublinu cenu Front Line Defenders Award pro ohrožené obránce lidských práv, kterou za něj převzala jeho manželka Čang Čching a dcera Jang Tchien-ťiao.

Pronásledování

V lednu 2021, když se chystal nastoupit do letadla, aby navštívil svou nemocnou manželku ve Spojených státech, byl pan Guo zadržen na mezinárodním letišti Pudong v Šanghaji veřejnou bezpečností. Jako důvod zatčení mu bylo sděleno „podezření z ohrožení národní bezpečnosti“. Na několik měsíců ztratil kontakt s okolním světem.

Aby se jeho žena vyhnula pronásledování ze strany čínského režimu, který na rodinné příslušníky obhájců uvaluje kolektivní tresty, uprchla v únoru 2009 se dvěma malými dětmi z Číny. O dva měsíce později dorazila do Spojených států a v listopadu téhož roku získala status uprchlíka.

Obyvatelé sdělili médiím, že 12. září 2005 zaútočila policie na jejich vesnici vesnice Tchaj-š’ vysokotlakým vodním dělem a zatkla 48 lidí v čínském. (AFP/Getty Images)

Přestože pan Kuo opakovaně prosil čínské úřady, aby mu umožnily návštěvu manželky, nebylo mu to dovoleno. Jeho žena zemřela ve Spojených státech a on sám byl 12. ledna 2022, dva dny po její smrti, oficiálně zatčen Úřadem veřejné bezpečnosti v Kuang-čou na základě obvinění z „podněcování k podvracení státní moci“.

Sestra pana Kua, paní Jang Mao-pching, sdělila rádiu Taiwan International, že jí bylo švagrové velmi líto, protože ve Spojených státech více než deset let sama vychovávala dvě děti.

„Bylo to velmi obtížné. Byla těžce nemocná. Byl zatčen, když už umírala. Je to nelidské …děti zůstaly samy, aniž by se o ně někdo staral,“ řekla paní Yang v květnu 2023, v době, kdy úředníci vedli slyšení v případu pana Kua.

Ministerstvo zahraničí USA 12. května odsoudilo Peking za to, že brání diplomatům v účasti na soudním procesu s panem Kuem. Po jeho odsouzení na osm let vyzvalo ministerstvo režim komunistické strany, aby „Kua okamžitě propustil a umožnil mu odcestovat do Spojených států a shledat se s rodinou“.

Žádost zamítnuta

Pan Kuo je v současné době zadržován ve věznici S’-chuej v jihovýchodní provincii Kuang-tung.
Podle organizace Rights Protection Network požádala právníkova sestra věznici, aby mu poskytla lepší stravu a poskytla mu lékařskou péči, ale vězeňští úředníci její žádost „ignorovali“. Podala také stížnost na čínský Úřad pro vězeňství, ale nedostala na ni žádnou odpověď.

Deník Epoch Times kontaktoval věznici S’-chuej, ale její zaměstnanec se k situaci odmítl vyjádřit.

Deník Epoch Times se obrátil také na vězeňskou správu provincie Kuang-tung, ohledně žádosti Kuovy rodiny o jeho převoz na zdravotní kliniku. Jeden ze zaměstnanců odpověděl: „Informace o vězni vám nesdělíme. Pokud to chcete vědět, přineste si průkaz totožnosti a informujte se ve věznici S’-chuej. Vězeň může podat žádost o přemístění vězeňské policii, pokud chce.“

Obhájce práv Ču Čcheng-č’, který je již několik let pod policejním dohledem, řekl čínskému vydání deníku The Epoch Times: „Vnější svět ví o situaci Kuo Fej-siung jen velmi málo. Občas se o ní něco málo dozvím z internetu. Protože situace v pevninské Číně je dost zvláštní, neodvažuji se mluvit s jeho rodinou nebo jinými přáteli. Bojím se, že jim to způsobí potíže.“

Pan Ču Čcheng-č’ byl první známou obětí tajného vězeňského systému čínského režimu neboli takzvaného dohledu nad obydlím na určeném místě, který „umožňuje policii zatknout cílové osoby na ulici, umístit je na samotku na tajných místech, držet je v izolaci a odepřít jejich rodině nebo komukoli jinému informace o místě jejich pobytu,“ uvádí Peter Dahlin, zakladatel skupiny na ochranu práv Safeguard Defenders.

Pan Ču Čcheng-č’, rodák z provincie Jün-nan a bývalý majitel manganového dolu, byl několikrát zatčen za podávání petic a podporu prodemokratických protestů na náměstí Nebeského klidu v roce 1989.

„Doufám, že Kuo Fej-siungovi bude věnovat pozornost více lidí zvenčí a že se ho zastanou. To by mu opravdu pomohlo,“ řekl pan Ču.

Na této zprávě se podíleli Alex Wu a Li Xi.

Z původního článku anglické redakce deníku The Epoch Times přeložil Milan Kajínek.

Související články