Brzká láska na střední škole a touha studovat v zahraničí může vést k bití a elektrickým šokům, říká osmnáctiletý Ču Sin-chaj, který právě přijel do Spojených států za vysokoškolským vzděláním.

Mladík byl v roce 2019 ve věku 15 let poslán do nápravné školy na vojenské výcvikové základně pro mládež v Si’anu. Kvůli žákovské lásce, která ovlivnila jeho studijní výsledky, ho do školy poslali rodiče na šest měsíců.

Půlroční zkušenost se pro něj stala noční můrou, kterou popsal o několik let později. Už jeho pobyt v nápravném zařízení začal brutálně, když si ho vyzvedli zaměstnanci školy.

„Domů přišli dva silní cizí muži. Lhali, že jsou zaměstnanci podzimního rekreačního tábora a že mě na tento tábor vezou jen proto, abych se setkal s rodiči,“ napsal v čínském prohlášení, které viděl deník The Epoch Times.

„Po odchodu z domu mě posadili do bílé dodávky a donutili mě sedět na sedadle uprostřed. Dodávka jela z centra města na východní předměstí … Vystoupil jsem z auta a po rodičích nebylo ani stopy. Zavedli mě do úzké chodby v prvním patře jedné budovy.“

Tehdy si plně uvědomil, že žádný oddychový tábor ho nečeká. „Strčili mě do místnosti, která měla zamřížované dveře s ochrannou sítí na oknech … Vedoucí výcviku mi hlasitě vynadal a bouchl mě do levé tváře. Srazil mě do kouta. Následovala sprška pěstí od vedoucího a druhého muže, staršího studenta, přičemž oba na mě křičeli.“

Následujících šest měsíců přišel Ču o svobodu a byl v nápravné škole pro mládež nucen každý den absolvovat intenzivní fyzický trénink s ostatními studenty. Podle instrukcí vedoucích museli sepisovat úvahy na daná témata. Když se vedoucím zpracování nelíbilo, znamenalo to výprask.

Screeshot oficiální webové stránky nápravné školy na vojenské výcvikové základně pro mládež v Sianu s doprovodným textem od Sin-chaje. (Ču Sin-chaj)

Všichni žáci v nápravné škole byli mladší 18 let, napsal Ču. „Některým je 13, 14, 15, 16 let. Nikdo není starší než 18 let. Nejmladšímu, kterého jsem viděl, bylo devět let. Jeho rodiče si mysleli, že je příliš zlobivý a má ADHD, tak ho tam poslali.“

Zbitý za to, že chtěl studovat v USA

Sin-chaj ve své výpovědi uvedl, že ho vedoucí výcviku zkopal na zem kvůli textu v jeho úvaze, kde prosil svou matku, aby ho z nápravné školy vzala. Vysvětlil také své plány na studium v zahraničí a slíbil, že se iniciativně přihlásí k anglické jazykové zkoušce IELTS a podá si přihlášku na americkou střední školu.

„Chceš být zrádce? Chceš studovat v Americe?“ okřikl ho drillmaster. Tentýž muž později po hádce použil policejní elektrický obušek, aby ho popálil. Podle chlapce je spousta vedoucích v táboře vysloužilci čínské armády se silným nacionalistickým cítěním.

Na tomto snímku, který Ču Sin-chaj pořídil kolem listopadu 2020 pomocí dronu nad nápravnou školou v Sianu, kope učitel studenta do žaludku. (Ču Sin-chaj)

V dubnu 2020 bylo Sin-chajovi dovoleno opustit školu, aby mohl vedoucím jít koupit jídlo. On však této příležitosti využil k útěku domů. Když se rodiče dozvěděli o skutečných poměrech v zařízení, synovi se omluvili a vynadali škole, že ve smlouvě, kterou podepsali, nezveřejnila žádné informace o používání tělesných trestů vůči studentům.

Rodina se obrátila na ministerstvo školství a místní policejní stanici. S odvoláním na smlouvu, kterou rodiče se školou podepsali, odmítla policie ve věci jednat. „Jeden policista požádal o oficiální webové stránky školy a řekl, že se možná pokusí školu kontaktovat. Čekali jsme na aktuální informace, ale pak už nic,“ vzpomíná mladík.

Po příjezdu do Spojených států v roce 2022, kdy chtěl nastoupit na vysokou školu, Sin-chaj náhodou narazil na webové stránky školy. Když se dozvěděl, že stále funguje, byl rozzuřený, napsal.

Interiér části nápravného zařízení pro mládež na vojenské výcvikové základně v Si’anu. (Ču Sin-chaj)

Na populární čínské sociální síti Weibo pak zveřejnil příspěvky, které tábor odhalily a které tehdy přilákaly přes 40 tisíc zhlédnutí. Od jednoho z vedoucích na škole dostal přes WeChat zprávu: „Jestli ten článek nesmažeš, znám tvou adresu, najdu tvé rodiče.“

Příspěvek na Weibo, který obviňoval místní policii a úřady z nečinnosti, byl později smazán.

Deník Epoch Times se 6. září na nápravné zařízení v Sianu obrátil s žádostí o reakci na obvinění, ale naše zpráva byla na WeChatu zablokována.

Škola přiznala, že láká studenty

„Alex“, další student, který je stále v Číně a rozhodl se proto použít pseudonym, uvedl, že má stejnou zkušenost jako Sin-chaj.

Alex byl v únoru nalákán do Školy pro kvalitní vzdělávání mládeže ve městě Siang-tchan v provincii Chu-nan na jihu Číny a zůstal tam dva měsíce. Vzpomíná si na příhodu se svým spolužákem. „Vedoucí ho svázal a mlátil pánví a dokonce ho bil plastovou hadicí. Když jsem ho znovu uviděl, měl celé tělo černé a modré,“ napsal o své zkušenosti ze školy.

Jiný student si na internátě podřezal žíly ostrým předmětem poté, co ho vedoucí slovně urážel. „Všude na zemi byla krev, ale nezemřel.“ Když měl vedoucí výcviku špatnou náladu, mohl podle Alexe požádat všechny studenty, aby se sešli uprostřed noci ve dvě nebo tři hodiny ráno.

„Tyto dva měsíce mého života byly nejbolestivější, jaké jsem kdy prožil. Pořád jsem hledal svobodu a rovnoprávnost. Každá vteřina tam byla mučení. Skutečně jsem pochopil hodnotu civilizace a ztrátu lidských práv,“ řekl.

Alex mohl ze zařízení odejít až potom, co jeden ze spolužáků šel do nemocnice a propašoval pro něj dopis, který poslal jeho rodině. Jenže trvalo dva měsíce, než se nakonec ze školy dostal. Alexe a jeho rodinu nenapadlo hledat pomoc u místních úřadů, protože viděli, že některé studenty poslala do tábora místní policie. „Otázka lidských práv v Číně nebyla nikdy brána vážně,“ poznamenává.

Zaměstnanec školy popřel, že by docházelo k tělesným trestům, ale připustil, že tamní studenti byli do školy především nalákáni.

„Děti nepřijmou školu, jako je ta naše. Nebudou mít pocit, že by sem měli přijít na školení a umírnit se. Děti jsou naším typem školy velmi znechuceny,“ řekl zaměstnanec školy deníku The Epoch Times v telefonickém rozhovoru ze 6. září.

Více než 2 000 nápravných škol po celé Číně

V roce 2017 přitáhla akademie Jü-čang, samozvaná konfuciánská reformní škola, která údajně dokáže „odstranit špatné chování dětí“, širokou pozornost poté, co v ní bylo odhaleno porušování lidských práv.

Podle neoficiálních statistik jsou v Číně dvě tisícovky takových škol, přičemž nejvíce jich je v provinciích Chu-nan a Šang-tung, uvedl nejmenovaný zdroj pro deník The Epoch Times. V inzerátech těchto škol se objevují fráze jako „zachraňujeme děti vzpurné, anorektické, na internetu závislé, předčasně zamilované, uprchlé, autistické, s nízkým sebevědomím a problémové“.

Hojně se objevují také „zvyšování kvality osobnosti, výchova k vděčnosti, inspirativní výchova, patriotická výchova“. Mnoho rodičů, kteří uvěřili reklamám a chtěli vyřešit problémy s výchovou svých dětí, poslalo potomky do těchto škol, přičemž školné zde činí 30–50 tisíc jüanů (94 000–157 000 Kč) ročně.

Na základě šetření deníku The Epoch Times lze konstatovat, že většina studentů jsou třináctiletí nebo čtrnáctiletí studenti nižších ročníků středních škol, jak dívky, tak hoši. Na některých školách jsou také osmiletí nebo devítiletí žáci základních škol a dospělí až čtyřicátníci. Důvody vstupu do těchto škol jsou různé, včetně drogové závislosti, LGBT či psychických problémů.

Na této zprávě se podílela Sin Ning.

původního článku americké redakce deníku The Epoch Times přeložila Kateřina Kudláčková ml.