Terri Wu

16. 10. 2023

Kongres USA se stále častěji zaměřuje na výzkum role Wall Street ve financování čínských vojenských společností.

Podle nové zprávy zveřejněné v době, kdy americké ministerstvo financí dokončuje pravidla týkající se nařízení Bílého domu, zakazující některé investice do Číny, investuje skupina Vanguard Group, jeden z největších světových správců aktiv, prostřednictvím indexových fondů do čínských vojenských skupin a společností spojených s nucenou prací.

Vlajkový indexový fond společnosti Vanguard v hodnotě 70 miliard dolarů pro rozvíjející se trhy zahrnuje 60 společností, které jsou na sankčním seznamu čínských vojenských společností Úřadu pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC) ministerstva financí USA, uvádí se ve zprávě, kterou 13. října zveřejnila Koalice za prosperující Ameriku (CPA).

CPA je advokační organizace, která zastupuje výhradně americké výrobce, dělníky, zemědělce a farmáře.

Kromě toho fondy Vanguard drží také akcie osmi čínských společností, na které byly uvaleny sankce kvůli porušování lidských práv v čínské oblasti Sin-ťiang. Zde čínský režim pronásleduje místní Ujgurské etnikum způsoby, které americké ministerstvo zahraničí označilo jako „genocidu“.

Zpráva neuvádí součet všech investic Vanguardu do čínských vojenských společností, ale uvádí částku o celkové hodnotě 100 milionů dolarů investovanou do třech takových skupin.

CPA konstatovala, že podíly ve fondech Vanguard jsou legální, ale zároveň vyzvala Kongres, aby urychleně přijal opatření proti „dlouhodobému strukturálnímu problému“, který spočívá v tom, že „slabá reakce americké vlády v oblasti veřejné politiky umožnila, aby chamtivost v odvětví správy aktiv převážily nad naléhavými zájmy ochrany amerických investorů, národní bezpečnosti a lidských práv“.

Republikán Mike Gallagher. (Volné dílo)

„Kongres musí zavřít kohoutek amerického kapitálu proudícího do Číny a zastavit soukromé i veřejné tržní investice do společností napojených na Komunistickou stranu Číny, které jsou na černé listině,“ uvedl v e-mailovém prohlášení pro deník The Epoch Times republikán Mike Gallagher, předseda sněmovního výboru pro Komunistickou stranu Číny (KS Číny).

„Američané nechtějí, aby firmy jako VanguardBlackRock investovaly jejich penzijní úspory do společností, které budují armádu komunistické strany a provádějí její pokračující genocidu proti ujgurskému lidu,“ dodal Gallagher. „Pokud akceptujeme současný stav, vědomě podporujeme vlastní zkázu.“

Kontrola Kongresu ohledně role Wall Streetu ve financování čínských vojenských společností se zvyšuje.

Před třemi měsíci zahájil výbor vedený panem Gallagherem také vyšetřování společnosti BlackRock, dalšího předního správce aktiv, a poskytovatele globálních indexů MSCI kvůli jejich roli při směrování peněz čínským společnostem zapojeným do výroby zbraní pro čínskou armádu.

Kanceláře společnosti BlackRock v New Yorku 16. ledna 2014. (Andrew Burton/Getty Images)

Výbor odhadl, že společnost BlackRock investovala proti americkým zájmům 429 milionů dolarů.

V dopise z 31. července adresovaném společnostem BlackRock a MSCI pan Gallagher a člen výboru Raja Krishnamoorthi (Demokraté) napsali, že prostřednictvím fondů těchto společností Američané „nevědomě financují“ čínské společnosti, které pohánějí armádu komunistické strany, a že tyto dvě společnosti „zhoršují již tak významnou hrozbu pro národní bezpečnost a podkopávají americké hodnoty“.

O dva měsíce později společnost BlackRock svůj zahraniční fond zaměřený na Čínu uzavřela. Všichni podílníci by museli do 7. listopadu vyplatit všechny zbývající akcie před likvidací fondu.

Společnost BlackRock již dříve sdělila deníku The Epoch Times, že její produkty „jsou v souladu se všemi platnými zákony vlády USA“, a že je jedním z 16 správců aktiv, kteří nabízejí americké indexové fondy s investicemi do čínských společností. Společnost se k uzavření čínského fondu přímo nevyjádřila.

„Vanguard udržuje nejvyšší úroveň dodržování všech platných zákonů a předpisů, včetně zákona o sankcích,“ uvedl mluvčí Vanguardu v e-mailové odpovědi pro The Epoch Times. „Uvítáme další objasnění ze strany politických činitelů, kteří jsou schopni rozhodovat o sankcích prostřednictvím formálního procesu OFAC.“

„Jako jeden z mnoha správců aktiv, kteří investorům nabízejí řadu fondů pro mezinárodní investice, investují naši klienti do Číny především prostřednictvím pasivních indexových produktů se sídlem v USA, které poskytují diverzifikovanou expozici vůči mnoha rozvinutým i rozvíjejícím se ekonomikám,“ uvádí Vanguard.

V srpnu vydal americký prezident Joe Biden exekutivní příkaz, kterým zakázal americké investice do Číny v odvětvích, jako jsou polovodiče a kvantová výpočetní technika.

Ministerstvo financí USA zveřejnilo předběžná pravidla, v nichž byly indexové fondy uvedeny jako transakce, na něž se vztahuje výjimka z výkonného příkazu. Lhůta pro veřejné připomínky skončila 28. září.

Z původního článku anglické redakce deníku The Epoch Times přeložil Milan Kajínek.

Související články