Vítači Si Ťin-pchinga si v San Francisku přišli na stovky dolarů.
SAN FRANCISCO: Hotel zdarma, let zdarma, jídlo zdarma: Čínský konzulát v San Francisku se při první návštěvě vůdce Komunistické strany Číny ve Spojených státech po šesti letech nechoval nijak přísně.
Podle některých účastníků, pozorovatelů a screenshotů z konverzací na sociálních sítích před summitem Asijsko-pacifické hospodářské spolupráce (APEC) si vítači, kteří byli k dispozici při příjezdu Si Ťin-pchinga do San Franciska, strčili do kapsy stovky dolarů jako odměnu za vítání spolu s plně hrazenou cestou, která některé z nich motivovala přicestovat až z druhé strany Spojených států.
Mnozí pro-pekingští demonstranti nosili červené čepice nebo uniformy a mávali červenými vlajkami, čímž nasytili zablokované ulice barvou úzce spojovanou s komunismem. Podle čínské disidentky, která vítače sledovala, naznačují některé prvky na jejich oblečení nebo zavazadlech vazby na čínský konzulát v New Yorku.
„Každý, kdo měl červenou čepici, pocházel z New Yorku – sledovala jsem je zezadu,“ řekla Čchiao Ťie pro televizi NTD, sesterské médium deníku The Epoch Times, a dodala, že tito lidé byli „najati“ na práci, za kterou obdrželi – podle ní – až 200 dolarů denně.
„Jsou také uváděni v omyl,“ dodává disidentka.
Žena, která rovněž žije v New Yorku, byla součástí malé skupiny petentů, kteří drželi transparenty a uspořádali demonstraci před hotelem St. Regis, kde má čínský vůdce v průběhu týdne pobývat a kde se připojí k ostře sledovanému setkání s prezidentem Joe Bidenem. Když žena promluvila, přiblížily se k ní houfy příznivců Pekingu a přehlušily hlasy petentů skandováním „vítejte“.
Motivací jejich nadšení však nejsou vřelé vztahy k čínskému vůdci, ale peníze. Otázkou je, zda je vedlejším účelem jejich aktivit zastínit a přehlušit hlasy těch, kteří přišli proti čínskému režimu protestovat.
Na nahrávce, kterou obdržel deník The Epoch Times, byl zachycen šedesátiletý muž z jihovýchodní čínské provincie Fu-ťien, který přiznal, že do San Franciska přijel bez jakýchkoli nákladů. Screenshoty kolující po internetu také ukazují vedoucího čínské studentské skupiny – Asociace čínských studentů a vědců na Jihokalifornské univerzitě – jak informuje starší členy asociace o možnosti placené cesty, kterou právě oznámil čínský konzulát v Los Angeles.
Vítači čínského vůdce a odpůrci čínského režimu se střetli při příjezdu čínského vůdce Si Ťin-pchinga do San Franciska
„Tato akce s sebou nese značnou zodpovědnost a slavné poslání,“ napsal dotyčný v chatovací skupině na sociální síti a dodal, že přihlášené zájemce bude převážet dodávka a že by nikdo neměl cestovat na vlastní pěst nebo během cesty jednat samostatně.
Na dalším snímku obrazovky, který údajně pochází od čínské studentské skupiny, se uvádí, že každý, kdo chce během setkání APEC přivítat vůdce režimu, dostane 100 dolarů za každý ze tří dnů, kdy se setkání zúčastní.
Ling Fej, který má kontakty na čínské spolky v New Yorku, potvrzuje, že konzulát skutečně výlety financuje. Jeho přítel měl původně v plánu zúčastnit se akce na otevření obchodu v Brooklynu, ale akce byla zrušena kvůli skupinám, které jedou do San Franciska, řekl deníku The Epoch Times. Konzulát nechával tyto lidi cestovat s jinými skupinami, aby na sebe neupozorňovali, uvedl Ling Fej.
Protestující zřejmě nebyli jedinými příjemci odměn. Reportér z jednoho evropského média pod podmínkou anonymity řekl deníku The Epoch Times, že jeho kolega (reportér) z Číny byl do San Francisca vyslán na náklady čínských úřadů.
Muž v zelené zástěře, který je vidět na fotografii níže, byl mezi několika lidmi, kteří 14. listopadu přivezli na místo, kde mávači vítali prezidenta, krabice s obědem. Na dotaz The Epoch Times, zda jsou obědy určeny pro Siovy příznivce, odpověděl vyhýbavě.
„Možná,“ řekl.
Čínský konzulát se na financování podobných demonstrací podílel již v minulosti. V roce 2015, během Siovy návštěvy ve Washingtonu, pomáhal muž, který údajně řídil tajnou čínskou policejní stanici v New Yorku, podle soudních dokumentů, které byly zveřejněny v dubnu, organizovat kontra-protesty proti demonstracím příznivců meditační praxe Falun Gong. Skupina vyzývala vůdce čínského režimu, aby ukončil pronásledování Falun Gongu v Číně.
Mezi osobami, které vedly střet s aktivisty, byl spatřen Čchen Šan-čuang (Chen Shanzhuang), vedoucí čínské frontové skupiny se sídlem v New Yorku a úzkými vazbami na čínský konzulát. Pomáhal zprostředkovávat místní akce, na nichž se prezentovaly čínské konzulární služby nebo propagovaly narativy pekingského režimu.
V březnu byl pan Čchen viděn, jak vede stovky čínských demonstrantů, kteří provolávali hesla na protest proti návštěvě tchajwanské prezidentky Tsai Ing-wen. Zatímco on sám tvrdil, že všichni přítomní na protestní scéně „přišli z vlastní iniciativy“, tchajwanští zpravodajští činitelé takové tvrzení zpochybnili tvrzeními, že čínské konzuláty v New Yorku a Los Angeles platily 200 dolarů, aby účastníky nalákaly.
Přítomný osmnáctiletý aktivista Jü Ta-wej, který protestoval během návštěvy čínského vůdce, uvedl, že čínské úřady zbouraly jeho podnik a že jeho dědeček byl za prosazování svých práv poslán do vězení, kde po roce zemřel.
„Jen doufám, že každý bude mít možnost svobodně promluvit,“ řekl deníku The Epoch Times, zatímco v pozadí se ozývaly výkřiky „Si Ťin-pchingu, seznamte se s protestujícími“. „To je to, co lidé chtějí říct.“
Na této zprávě se podílely Hannah Cai a Iris Tao z NTD.
Z původního článku anglické redakce deníku The Epoch Times přeložil Milan Kajínek.