V souvislosti s letošním výročím počátku násilných represí čínského režimu proti duchovnímu hnutí Falun Gong, které připadá na 20. července, uveřejňujeme sérii článků, které toto téma a s ním spojené aktuální události pokrývají.
Dnes proběhl pokojný protest příznivců meditační praxe Falun Gong před čínským velvyslanectvím v Pelléově ulici v Praze. Několik desítek lidí přišlo vyzvat čínský režim k ukončení násilných represí a upozornit na tisíce obětí na životech.
Protest byl uspořádán záměrně na 20. července, protože se jedná o historické výročí. Ve stejný den roku 1999 totiž prosadil tehdejší komunistický vůdce Ťiang Ce-min celostátní zákaz Falun Gongu a spustil násilnou represivní kampaň, která trvá dodnes i za vlády současného vůdce Si Ťin-pchinga.
Podle Informačního centra Falun Dafa (ICFD), které dlouhodobě sleduje vývoj represí, čínská policie v roce 2022 „bezdůvodně zadržela nejméně 3 137 příznivců Falun Gongu, přičemž 446 z nich bylo ve zinscenovaných procesech odsouzeno k trestům odnětí svobody v délce až 15 let“. (zdroj)
Zpráva dále uvádí, že stovky lidí byly v rámci represí „poslány do převýchovných center pro vymývání mozků nebo byly nuceny uprchnout z domova ve snaze vyhnout se zadržení“. 172 příznivců Falun Gongu podle zpráv získávaných z Číny v roce 2022 „zemřelo v důsledku pronásledování“.
Jak uvádí mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International (zdroj), ještě v 90. letech měla metoda Falun Gong v Číně velkou popularitu. Její zakladatel vyučoval meditativní cvičení a nauky o rozvoji charakteru. Metoda mimo jiné přinášela tradiční hodnoty buddhismu a taoismu a její zakladatel vyučoval, že by se lidé měli držet principů pravdivosti, soucitu a snášenlivosti.
Čínská vláda podle zprávy Amnesty International reagovala na masovou popularitu praxe „postavením skupiny mimo zákon a zahájením kampaně zastrašování a pronásledování, kterou řídila zvláštní organizace nazvaná Úřad 610“.
„Od zákazu hnutí byly desítky tisíc praktikujících Falun Gongu svévolně zadrženy a mnoho z nich bylo mučeno,“ uvádí Amnesty a podle ICFD bylo v roce 2022 „obtěžováno policií prostřednictvím policejních návštěv, domovních prohlídek prováděných bez soudního příkazu, digitálního sledování, fyzického monitorování nebo finančního vydírání celkem 3 557 praktikujících Falun Gongu“.
Nejméně 128 lidí nahlásilo, že byli nuceni podstoupit lékařské testy nebo jim byly odebrány biometrické údaje, jako jsou vzorky krve, záznam hlasu, vzorky DNA nebo otisky prstů, a to jak ve vazbě, tak v jejich domovech.
Příznivci Falun Gongu v Číně a v zahraničí se pokoušejí klást čínskému režimu nenásilný odpor formou rozdávání informačních letáků na ulicích, osvětových akcí, obesílání politiků a vládních představitelů.
Lidskoprávní organizace Freedom House uvedla ve své zprávě z roku 2022, že „v posledních letech bylo za uveřejnění zpráv o tomto duchovním hnutí nebo o porušování lidských práv“ uvězněno mnoho praktikujících Falun Gongu, kteří své příspěvky sdíleli na sociálních médiích, navštěvovali zakázané internetové stránky nebo vlastnili či sdíleli v Číně zakázanou technologii VPN.
V České republice se proti násilným represím vyhradil například Senát v roce 2019 (pdf) nebo sněmovní Petiční výbor v roce 2021 (pdf). Poslanecká sněmovna v roce 2021 téma neodsouhlasila k projednání, neboť se při hlasování zdržely strany ANO a ČSSD.
Současná vládní koalice a zahraniční parlamentní výbory oznámily, že připravují „revizi“ vztahů České republiky a Číny, přičemž na půdě sněmovny a Senátu zákonodárci téma opakovaně projednávali. Více…
K situaci se na žádost šéfa bezpečnostního výboru sněmovny vyjádřil také ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka. V lednu 2023 vyhodnotil aktivity čínského režimu v oblasti České republiky a poukázal na bezpečnostní hrozby a mimo jiné také na rizika plynoucí ze závislosti České republiky (potažmo Evropy) na Číně v oblasti farmaceutického průmyslu. Více…
Protesty proti pronásledování Falun Gongu budou v Praze pokračovat i o víkendu. Je ohlášen velký průvod a automobilová kolona, které budou upozorňovat na pronásledování v Číně. Průvod má začít na Hradčanském náměstí před sídlem prezidenta a pokračovat přes Karlův most na náměstí Staroměstské.