John Mac Ghlionn

22. 11. 2023

Digitální demence vzniká, když je jedna část mozku nadměrně stimulována a jiná část mozku je stimulována nedostatečně.

Odhaduje se, že demencí trpí ve Spojených státech nejméně 7 milionů lidí starších 65 let. Pokud budou současné trendy pokračovat, očekává se, že do konce desetiletí bude touto ztrátou kognitivních funkcí trpět více než 9 milionů Američanů – to odpovídá počtu obyvatel New Yorku.

Poruchy paměti se netýkají jen starších lidí. Očekává se, že do roku 2050 se počet dospělých Američanů starších 40 let trpících demencí více než zdvojnásobí, a to z 5,2 milionu na 10,5 milionu. K tomu se přidává nový typ demence, který sužuje Američany a který postihuje lidi mnohem mladší než 40 let. Nazývá se digitální demence a ohroženy jsou miliony nic netušících mladých Američanů.

Digitální demence, která představuje významnou zdravotní epidemii, vzniká, když je jedna část mozku nadměrně stimulována a druhá je stimulována nedostatečně. Když bezmyšlenkovitě používáme digitální zařízení, čelní lalok, který je zodpovědný za výkonné funkce vyšší úrovně, je využíván jen málo, pokud vůbec. Zato týlní lalok, vizuální procesor umístěný v zadní části mozku, je bombardován smyslovými podněty. Shrbení a roztěkaní lidé, mladí i staří, den co den zneužívají svůj mozek. Dospívající a mladiství jsou obzvláště ohroženi, a to ze dvou důvodů:

  • Americké děti ve věku 8 až 12 let stráví rolováním v průměru 4,7 hodiny denně. To je přibližně 70 dní v roce.
  • Prefrontální mozková kůra, oblast mozku zodpovědná za plánování a rozhodování, se plně vyvine až ve věku 25 let.

Digitální demence zhoršuje krátkodobou i dlouhodobou paměť. Navíc, jak ukazují výzkumy, nadměrné používání obrazovky během vývoje mozku zvyšuje riziko Alzheimerovy choroby, nejčastější formy demence, v dospělosti. Není překvapivé, že nadměrná doba strávená u obrazovky úzce souvisí s digitální závislostí. Ta zase podněcuje digitální demenci, která vede ke zmenšování šedé hmoty mozkové. Bílá hmota usnadňuje komunikaci mezi oblastmi šedé hmoty. Ale bez šedé hmoty, která hraje klíčovou roli v emocích, vzpomínkách a pohybové aktivitě, vlastně není co komunikovat. Bílá hmota pomáhá provozu dostat se z bodu A do bodu B. Šedá hmota je však právě tím provozem.

Je to ještě horší. Jak nedávno poznamenal Gurwinder Bhogal, vynikající britsko-indický spisovatel, nejenže „šedá hmota se u jedinců závislých na chytrých telefonech zmenšuje“, ale také průměrné IQ na Západě rychle klesá.

Tak tomu bylo po celá desetiletí. Úbytek mozkové kapacity je zvláště patrný ve Spojených státech. Důsledky vystavování olovu a v novější době také drakonické lockdowny měly škodlivý vliv na IQ Američanů. S rozvojem technologií se IQ stále snižuje. Existuje nějaká souvislost? Zdá se, že odpověď zní ano.

Jsme svědky Flynnova efektu v opačném gardu. Flynnův efekt, pojmenovaný po Jamesi R. Flynnovi, známém výzkumníkovi inteligence, který zemřel v roce 2020, označuje trvalý vzestupný posun ve skóre IQ testů napříč generacemi. V poslední době se však tento stálý vzestupný posun změnil ve spirálovitý pád. To není překvapivé. Ve skutečnosti bychom měli očekávat, že s tím, jak se naše životy stále více prolínají s technologiemi a jak stále větší část našeho myšlení a konání přenecháváme vyhledávačům a systémům podobným ChatGPT, bude tento propad nabývat na rychlosti.

Jak poznamenal Bhogal, zdravý rozum napovídá, že pokles IQ je „přinejmenším zčásti důsledkem technologií, díky nimž je dosahování uspokojení stále snazší, takže stále více času trávíme v pasivním, vegetativním stavu“.

„Pokud to nepoužíváte,“ řekl, „ztrácíte to.“

Vskutku. Tím „to“ samozřejmě myslí váš mozek. Ale mozkové funkce nejsou to jediné, co se ztrácí.

Nárůst digitální demence, závislosti na digitálních technologiích a nižší IQ je odrazem mnohem širšího problému. Spojené státy se nepotýkají pouze s demografickým úpadkem, ale také s nesvatou trojicí duchovního, psychologického a intelektuálního úpadku. Země je stále tlustší, nemocnější, starší a hloupější. Film „Idiocracy„ nebyl parodií, ale proroctvím.

Vzhledem k tomu, že úroveň inteligence stále klesá a výsledky testů v matematice a čtení se stále zhoršují, hrozí, že se Spojené státy stanou společností bezmozků a bezcílných jedinců, národem složeným z milionů obézních zombie. Navzdory všeobecnému přesvědčení nedochází ke kolapsu společnosti ze dne na den, ale postupně. Je to smrt tisíci řezy. Největší hrozba pro Spojené státy nemusí být nutně vnější; představují ji četná digitální zařízení v našich rukou a domácnostech. Technologie pohltila naši mysl i duši; získáme něco z toho zpět?

Tento článek byl původně publikován v rámci americké edice Epoch Times

Související články

Přečtěte si také

Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka
Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka

Na Státní ústav pro kontrolu léčiv, který povolil k užívání látku METACRILL jako estetického implantátu, se chystá žaloba. Pacienti hlásí poškození zdraví. Ministerstvo skartuje související dokumenty...

Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO
Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO

Europoslanec Knotek obvinil ministra zemědělství, že tahá české farmáře za nos, a vládní koalici z toho, že instruovala své poslance v Evropském parlamentu, aby nepodpořili zavedení cel na ukrajinské zboží.

Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň
Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň

Termín voleb do Evropského parlamentu, které se v Česku budou konat 7. a 8. června, byl v úterý vyhlášen ve Sbírce zákonů. Oficiálně tím začala volební kampaň s povinnostmi pro kandidující strany a uskupení.

Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura
Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura

Kandidátka Spolu do červnových evropských voleb není opět kompletní. Kvůli dohodě mezi ODS, lidovci a TOP 09, že nebudou na zadních místech výrazné osobnosti, odstoupil od kandidatury poslanec KDU-ČSL Hayato Okamura.

V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu
V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu

Z vlaku na pařížském nádraží Gare du Nord bylo ukradeno zavazadlo s počítačem a dvěma USB disky s bezpečnostními plány policie pro letní olympijské hry, které se letos budou konat ve francouzské metropoli.