John Mac Ghlionn

a 22. 11. 2023

Digitální demence vzniká, když je jedna část mozku nadměrně stimulována a jiná část mozku je stimulována nedostatečně.

Odhaduje se, že demencí trpí ve Spojených státech nejméně 7 milionů lidí starších 65 let. Pokud budou současné trendy pokračovat, očekává se, že do konce desetiletí bude touto ztrátou kognitivních funkcí trpět více než 9 milionů Američanů – to odpovídá počtu obyvatel New Yorku.

Poruchy paměti se netýkají jen starších lidí. Očekává se, že do roku 2050 se počet dospělých Američanů starších 40 let trpících demencí více než zdvojnásobí, a to z 5,2 milionu na 10,5 milionu. K tomu se přidává nový typ demence, který sužuje Američany a který postihuje lidi mnohem mladší než 40 let. Nazývá se digitální demence a ohroženy jsou miliony nic netušících mladých Američanů.

Digitální demence, která představuje významnou zdravotní epidemii, vzniká, když je jedna část mozku nadměrně stimulována a druhá je stimulována nedostatečně. Když bezmyšlenkovitě používáme digitální zařízení, čelní lalok, který je zodpovědný za výkonné funkce vyšší úrovně, je využíván jen málo, pokud vůbec. Zato týlní lalok, vizuální procesor umístěný v zadní části mozku, je bombardován smyslovými podněty. Shrbení a roztěkaní lidé, mladí i staří, den co den zneužívají svůj mozek. Dospívající a mladiství jsou obzvláště ohroženi, a to ze dvou důvodů:

  • Americké děti ve věku 8 až 12 let stráví rolováním v průměru 4,7 hodiny denně. To je přibližně 70 dní v roce.
  • Prefrontální mozková kůra, oblast mozku zodpovědná za plánování a rozhodování, se plně vyvine až ve věku 25 let.

Digitální demence zhoršuje krátkodobou i dlouhodobou paměť. Navíc, jak ukazují výzkumy, nadměrné používání obrazovky během vývoje mozku zvyšuje riziko Alzheimerovy choroby, nejčastější formy demence, v dospělosti. Není překvapivé, že nadměrná doba strávená u obrazovky úzce souvisí s digitální závislostí. Ta zase podněcuje digitální demenci, která vede ke zmenšování šedé hmoty mozkové. Bílá hmota usnadňuje komunikaci mezi oblastmi šedé hmoty. Ale bez šedé hmoty, která hraje klíčovou roli v emocích, vzpomínkách a pohybové aktivitě, vlastně není co komunikovat. Bílá hmota pomáhá provozu dostat se z bodu A do bodu B. Šedá hmota je však právě tím provozem.

Je to ještě horší. Jak nedávno poznamenal Gurwinder Bhogal, vynikající britsko-indický spisovatel, nejenže „šedá hmota se u jedinců závislých na chytrých telefonech zmenšuje“, ale také průměrné IQ na Západě rychle klesá.

Tak tomu bylo po celá desetiletí. Úbytek mozkové kapacity je zvláště patrný ve Spojených státech. Důsledky vystavování olovu a v novější době také drakonické lockdowny měly škodlivý vliv na IQ Američanů. S rozvojem technologií se IQ stále snižuje. Existuje nějaká souvislost? Zdá se, že odpověď zní ano.

Jsme svědky Flynnova efektu v opačném gardu. Flynnův efekt, pojmenovaný po Jamesi R. Flynnovi, známém výzkumníkovi inteligence, který zemřel v roce 2020, označuje trvalý vzestupný posun ve skóre IQ testů napříč generacemi. V poslední době se však tento stálý vzestupný posun změnil ve spirálovitý pád. To není překvapivé. Ve skutečnosti bychom měli očekávat, že s tím, jak se naše životy stále více prolínají s technologiemi a jak stále větší část našeho myšlení a konání přenecháváme vyhledávačům a systémům podobným ChatGPT, bude tento propad nabývat na rychlosti.

Jak poznamenal Bhogal, zdravý rozum napovídá, že pokles IQ je „přinejmenším zčásti důsledkem technologií, díky nimž je dosahování uspokojení stále snazší, takže stále více času trávíme v pasivním, vegetativním stavu“.

„Pokud to nepoužíváte,“ řekl, „ztrácíte to.“

Vskutku. Tím „to“ samozřejmě myslí váš mozek. Ale mozkové funkce nejsou to jediné, co se ztrácí.

Nárůst digitální demence, závislosti na digitálních technologiích a nižší IQ je odrazem mnohem širšího problému. Spojené státy se nepotýkají pouze s demografickým úpadkem, ale také s nesvatou trojicí duchovního, psychologického a intelektuálního úpadku. Země je stále tlustší, nemocnější, starší a hloupější. Film „Idiocracy„ nebyl parodií, ale proroctvím.

Vzhledem k tomu, že úroveň inteligence stále klesá a výsledky testů v matematice a čtení se stále zhoršují, hrozí, že se Spojené státy stanou společností bezmozků a bezcílných jedinců, národem složeným z milionů obézních zombie. Navzdory všeobecnému přesvědčení nedochází ke kolapsu společnosti ze dne na den, ale postupně. Je to smrt tisíci řezy. Největší hrozba pro Spojené státy nemusí být nutně vnější; představují ji četná digitální zařízení v našich rukou a domácnostech. Technologie pohltila naši mysl i duši; získáme něco z toho zpět?

Tento článek byl původně publikován v rámci americké edice Epoch Times

Související články

Přečtěte si také

Útok ISIS v New Orleans ukazuje, že vliv jeho propagandy trvá dál, říkají analytici

To, zda ISIS fyzicky existuje nebo ne, je pro islámské extremisty „irelevantní“, říká odbornice na boj proti terorismu. Proč je jeho ideologie stále atraktivní?

Sněmovna schválila růst platů vrcholných politiků pro letošek téměř o sedm procent

Do budoucna se mají podle přijatého pozměňovacího návrhu meziročně zvyšovat nejvýše o pět procent.

norsko krajina domy
Jak se miliardáři v Norsku stali ohroženým druhem

Kritici varovali, že norská daň z bohatství „vyvolá odliv kapitálu a ohrozí tvorbu pracovních míst“, a přesně to se také stalo. Norský novinář Rupert Neate poznamenal, že v roce 2022 opustilo Norsko více „superbohatých lidí“ než „během předchozích 13 let“.

Po rozhodnutí Nejvyššího soudu má čínská sociální síť TikTok v neděli v USA ukončit činnost

U amerických uživatelů populární služba by podle zákona měla v neděli ukončit činnost, pokud by ji čínská mateřská firma ByteDance do té doby neprodala.

Kyle Bass, zakladatel a investiční ředitel společnosti Hayman Capital Management a zakládající člen Výboru pro současné nebezpečí: Čína, ve Washingtonu, 26. září 2019. (Samira Bouaou / The Epoch Times)
Čínský trh s dluhopisy je známkou kolabující ekonomiky, říká Kyle Bass

Podle manažera hedgeového fondu se čínská ekonomika potýká také s problémy v bankovnictví a realitách.

Esenciální oleje pro zahřátí, lepší spánek a usnadnění trávení v zimě

Esenciální oleje jako zimní spojenci se snadno používají a nabízejí řadu výhod pro tělo i mysl. V zimě se lidé často cítí depresivně, když se dny zkracují a teplota klesá. Tehdy mohou esenciální oleje dělat zázraky. Wej Čchen-i, koordinátorka zdraví certifikované společností TÜV Rheinland, doporučuje esenciální oleje, které podporují spánek a teplo a zklidňují trávicí trakt. Tyto oleje pomáhají uvolnit […]

Česko vypustilo do vesmíru svou největší družici, sloužit bude obraně

Česko v úterý vypustilo do vesmíru zatím svou největší družici SATurnin-1. Sloužit má k obraně a bezpečnosti. Na rozdíl od jiných družic není závislá na zahraničních technologiích.

„Tohle je pro mě silný příběh,“ říká režisér Dan Svátek o osudech čínského obhájce Kao Č‘-šenga

V Senátu zazněl silný příběh renomovaného čínského právníka Kao Č‘-šenga, jenž upadl v nemilost komunistického režimu. Jak jej vnímají režisér Dan Svátek a senátorky Jitka Seitlová a Jaromíra Vítková?

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.