Ondřej Horecký

28. 11. 2023

Pro koho to máte? Víte, jak to užívat? S čím se léčíte? S těmito otázkami se možná často setkáváte v lékárnách, když si vyzvedáváte léky na předpis. Stejné dotazování by mělo ale platit i u léčivých přípravků, které jsou volně prodejné, myslí si někteří odborníci.

Tyto a další názory zazněly při debatě u kulatého stolu, kterou 21. listopadu 2023 uspořádal v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR místopředseda Výboru pro zdravotnictví Petr Fifka.

V diskuzi s názvem „Samoléčba: přínos nebo riziko?“ zaznělo, že v Česku se ročně vyléčí 24 milionů lehčích onemocnění pomocí samoléčby, která tak uspoří českému zdravotnímu systému devět a půl miliard korun.

A právě lékárníci hrají klíčovou roli při komunikaci s pacienty, kteří se chtějí léčit z lehčích zdravotních komplikací jako rýma, nachlazení apod. Jak uvedl Lukáš Hradečný, předseda Sdružení výrobců volně prodejných léčivých přípravků, důvěra veřejnosti k lékárníkům je obrovská a lékárny jsou často první instancí, kam lidé vyrazí, než půjdou k lékaři.

Podle Hradečného je zdravotní gramotnost české populace celkem slušná. Víc než polovina občanů si podle posledního průzkumu je schopna určit diagnózu a stanovit si vhodný léčivý přípravek. Tato schopnost šetří čas i peníze nejenom lékařům, ale i samotným pacientům.

Proč je nutné se ptát

Dle Aleny Šindelářové z České komory farmaceutických asistentů můžou farmaceuti „pacienta“ dobře navést díky správným dotazům.

Při diskuzi podotkla, že i v McDonald‘s se vás zeptají, jestli si dáte k objednávce kávu, něco sladkého nebo balónek pro dítě, proto by lidé neměli být překvapeni, že i farmaceutičtí pracovníci se jich ptají.

Podle ní by měli lékárníci vždy pokládat minimálně jednu až dvě otázky. „Po letech praxe mi tohle přišlo to ústřední: Aspoň jednou se zeptat,“ říká zkušená lékárnice. Když se jí studenti farmacie ptají: „A co jim mám jako říct, když si jdou pro heřmánkový čaj?“, odpovídá: „No, pro koho to je? Na co ho máte? Na koupele? Pro dítě? Budete to pít? Nemáte alergii? Těch otázek je obrovská spousta,“ vyjmenovává lékárnice.

Popsala případ klienta, který pro příbuznou přišel koupit volně prodejný lék, který se ovšem ukázal jako absolutně nevhodný, protože tato pacientka trpěla těžkou chronickou nemocí.

Zároveň vyzvala, aby se lékárníci seznamovali i s doplňky stravy, které jsou dnes velmi oblíbené, aby dokázali vyhodnotit, co je a co není pro daného klienta či pacienta bezpečné.

Aby byl lékárník opravdu dobrý, musí mít podle Šindelářové nejenom odborné dovednosti, ale i ty komunikační.

Doktor Vojtěch Mucha ze spolku Mladí praktici, sdružujícího všeobecné lékaře, uvedl, že s pacienty, kteří mu chodí do ordinace naprosto zbytečně, se setkává běžně. Tomuto nešvaru by podle něj nejvíc zabránilo, kdyby se zrušil systém neschopenek, který lidé zneužívají.

Ke zbytečným konzultacím ale podle něj dochází i kvůli špatné zdravotní gramotnosti, byť i ta se v posledních letech „výrazně zlepšila“, zřejmě díky covidu, myslí si dr. Mucha. Pro srovnání zmínil průzkum z roku 2015, kdy neschopnost sebediagnostiky a samoléčby uvedly dvě třetiny dotázaných. Šindelářová podotkla, že právě covidová pandemie přinesla lékárníkům možnost prokázat své dovednosti a jak jsou dobří.

Na druhou stranu dr. Mucha varoval i před odkládáním návštěvy lékaře a spoléháním se pouze na radu v lékárně. Jeden z jeho pacientů takto skončil v nemocnici a musel být operován, protože dlouhodobě užíval nevhodná, volně prodejná farmaceutika.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“
Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“

Stát v určitém okamžiku zbavil výrobce vakcín odpovědnosti za případné újmy na zdraví způsobené povinným očkováním a občanům sdělil, že odškodnění provede sám. Tedy že újmu uhradí z peněz daňových poplatníků. Systém je však nastaven tak, že na odškodnění zatím nikdo reálně nedosáhl.

Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA
Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA

Nevládní organizace Heartland Institute se snažila posoudit pravděpodobný dopad, který by měly korespondenční hlasy odevzdané podvodným způsobem na hlasování pro tehdejšího kandidáta Joea Bidena a pro jeho protikandidáta, prezidenta Donalda Trumpa. A také, jak by ovlivnily celkové výsledky voleb v roce 2020.

Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka
Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka

Výsledek války na Ukrajině předznamená, v jakém světě budeme žít, řekl v úvodu dnešního armádního velitelského shromáždění náčelník generálního štábu Karel Řehka.

OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje
OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje

Klimatická politika založená na předpokládaném vztahu mezi CO2 a úrovní arktického ledu je podle vědců problematická. Led netaje s růstem CO2.

Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?
Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?

Sdružení právníků Pro Libertate ve svém právním rozboru upozorňuje na rizika dosavadní verze Pandemické úmluvy, jakými jsou např. centralizace přístupu, legalizace cenzury, potlačení individuálních práv či rozšiřování kompetencí WHO.