Lisa Roth Collins

25. 10. 2022

Více než kdy jindy přichází na přetřes potřeba posilovat si svůj imunitní systém, který nás ochraňuje před infekcemi. Je sice pravda, že zdravý imunitní systém závisí na celé řadě faktorů, včetně výživy, cvičení, zvládání stresu, spánku, škodlivin v životním prostředí a genetiky, ale všichni se také můžeme obrátit na některé dary přírody, které nám poskytnou dodatečnou podporu.

Následující doplňky stravy jsou ukázkou některých možností, jak imunitní systém posílit. Každý z nich má své unikátní vlastnosti a některé mohou být pro vaše potřeby vhodnější než jiné. Zde je jejich přehled.

Kozinec

Kozinec blanitý (neboli astralagus) je adaptogen, což znamená, že jde o bylinu se schopností bojovat proti stresu, regulovat nervový systém, zlepšovat náladu a navracet tělu rovnováhu. Protože stres je důležitým faktorem ohrožujícím imunitní systém, může být užívání konince nápomocné při podpoře imunitních funkcí. Účinek konince na imunitní systém zkoumalo mnoho studií, včetně jedné, v níž bylina pomáhala potlačovat záněty.

Kozinec
Kozinec. (Antti Bilund – Vlastní dílo / CC BY-SA 3.0)

Při užívání doplňku stravy s astralágem se řiďte pokyny výrobce nebo se poraďte s odborným lékařem.

Koloidní stříbro

Mnoho lidí je zmateno tím, co je koloidní stříbro a jak ho používat. Tento termín označuje různé formy stříbra dostupné jako doplňky stravy. Koloidní stříbro je v podstatě suspenze, která obsahuje částice stříbra a také ionty stříbra. Velikost částic se pohybuje v rozmezí 10–1 000 nanometrů (nm) a čím jsou částice menší, tím je doplněk biologicky aktivnější.

Koloidní stříbro je nejznámější jako antimikrobiální prostředek. Podle Dr. Josepha Mercoly je koloidní stříbro účinné proti některým bakteriím, jako jsou escherichia coli, pseudomonas aeruginosa, staphylococcus aureus a Staphylococcus epidermidis. Výzkum také ukazuje, že tento doplněk stravy může pomoci eliminovat omezený počet plísní.

Dalším způsobem, jak může koloidní stříbro prospívat imunitnímu systému, je jako posilovač antibiotik. Používání doplňku spolu s amoxicilinem, klindamycinem, erytromycinem nebo vankomycinem může zesílit účinnost těchto léků. Koloidní stříbro používejte podle doporučení kompetentního poskytovatele zdravotní péče.

Kolostrum

Příroda je docela chytrá a poskytuje novorozeným savcům bezprostředně po narození velké množství vitaminů, minerálů, enzymů, protilátek a dalších nezbytných složek. Zdrojem tohoto pokladu je kolostrum, které matky vylučují během prvních dnů po porodu. Tato průsvitná látka také dodává imunitnímu a trávicímu systému důležité prospěšné bakterie, konkrétně lactobacillus acidophilus a bifidobacterium.

Kolostrum mohou využívat i dospělí. Doplňky stravy s kolostrem, které se vyrábí z hovězího mleziva, mohou pomoci vyrovnat náš křehký mikrobiom a chránit střevní sliznici před invazí toxinů a mikrobů způsobujících nemoci, jako jsou escherichia coli, helicobacter pylori, campylobacter jejuni a další.

Doplňky stravy s kolostrem jsou k dispozici ve formě prášku, žvýkacích tablet a kapslí. Kolostrum je nejlepší užívat nalačno 30 minut před jídlem nebo dvě hodiny po něm. Standardní dávka je 1–3 gramy denně, nicméně u osob, které prožívají značný stres, se doporučují vyšší dávky.

Echinacea

Echinacea je květina, která má antibakteriální i antivirové účinky. Příroda nám poskytuje devět druhů echinacey, ale pouze tři z nich se používají v přírodních léčebných prostředcích: echinacea angustifolia, e. pallida a e. purpurea, proto si zkontrolujte etikety doplňků stravy.

Všechny tři obsahují fenoly, které jsou silnými antioxidanty. Pouze echinacea angustifolia a e. purpurea mají také alkylamidy (alkamidy), které podporují fungování imunitního systému. Přítomna je také kyselina kávová, která má antioxidační a protizánětlivé vlastnosti.

Síla echinacey v boji proti infekcím byla prokázána v různých studiích. Jedna metaanalýza studií, která zahrnovala téměř 2 500 účastníků, ukázala, že bylina snižuje riziko opakovaných respiračních infekcí, zejména u zranitelných jedinců.

V současné době neexistuje žádná standardní dávka echinacey. U tinktur se doporučuje dávka 0,75–1,5 mililitru denně. Pokud pijete čaj, jedním z doporučení je 180–240 ml čtyřikrát denně. Další možnosti dávkování proberte s kompetentním poskytovatelem zdravotní péče.

Zlatobýl

Věděli jste, že zlatobýl patří do čeledi motýlokvětých? Zlatobýl kanadský (hydrastic canadensis) se často používá spolu s echinaceou, protože tyto dvě byliny se vzájemně doplňují a zvyšují účinnost té druhé. Ve skutečnosti je hlavním přínosem této směsi bylin posílení imunitního systému. Zlatobýl a echinacea společně jsou oblíbeným kombinovaným bylinným lékem na nachlazení, chřipku a další infekce, včetně těch, které postihují dutiny, hrdlo, močové cesty, pochvu, střevní trakt a ústa.

Zlatobýl kanadský
Zlatobýl kanadský. (CC BY-SA 3.0)

Zlatobýl obsahuje berberin, sloučeninu, která prokazatelně ničí bakterie, kvasinky a parazity. Berberin může také stimulovat bílé krvinky, aby byly účinnější v boji proti infekcím. Podle autorů studie uveřejněné v časopise International Immunopharmacology může být berberin užitečný například při léčbě infekcí způsobených chřipkou typu A.

Zlatobýl a echinaceu užívejte podle pokynů na obalu nebo se o možnostech poraďte se svým lékařem.

Houby

Léčivé houby jsou pro své léčivé vlastnosti ceněny po celém světě. Maitake, reishi, shiitake, čaga sibiřská (rezavec šikmý), korálovec ježatý a další prokázaly schopnosti podporovat a posilovat imunitní systém. Jednou z látek podporujících imunitní systém v těchto a dalších houbách je polysacharid glukan. Dalším podpůrným činitelem imunitního systému je superoxiddismutáza, silný antioxidační enzym, který se hojně vyskytuje v houbách chaga. Zejména u těchto hub bylo zjištěno, že mají nejméně sedm dalších antioxidantů.

Shiitake a maitake mohou rovněž stimulovat imunitní reakci. Ve studii z roku 2014 vědci zjistili, že kombinace těchto dvou hub vedla k nejsilnější reakci, po níž následovala samotná maitake.

Doplňky stravy z medicinálních hub by měly být užívány podle pokynů výrobce nebo podle rad kvalifikovaného zdravotníka.

Oreganový olej

Tento aromatický olej se získává z rostliny oregano (origanum vulgare) a obsahuje účinné sloučeniny s léčivými vlastnostmi. Tři z nich jsou:

  • karvakrol – dokáže zastavit růst bakterií, včetně staphylococcus aureus a staphylococcus epidermidis;
  • kyselina rozmarýnová – silný antioxidant;
  • thymol – přírodní antimykotikum, účinné proti kmenům candida albicans, c. tropicalis a c. krusei.

Laboratorní studie a studie na zvířatech naznačují, že oreganový olej může zmírňovat záněty a otoky. Oreganový olej lze používat lokálně nebo perorálně (kapky, kapsle). Olej používejte na kůži proti plísňovým infekcím nebo zduřelým žlázám.

Pokud jej užíváte perorálně, používejte jej 1–2x denně každý druhý den, abyste předešli nachlazení nebo chřipce. Pokud již nachlazení jste, doporučuje se užívat jej každý den, dokud příznaky nezmizí.

Extrakt z olivových listů

Výtažky z olivových listů obsahují jedinečnou molekulu zvanou oleuropein, která se nachází nejen v plodech oliv, ale i v listech. Oleuropein je silná antioxidační a protizánětlivá složka, která může mít, alespoň podle některých výzkumů, také schopnost bojovat proti rakovině. Například extrakt z olivových listů snižoval zánět a zánětlivé markery ve studiích na zvířatech, včetně studií týkajících se kolitidy a Crohnovy choroby.

Ve studii z roku 2018 v časopise Journal of Medicinal Food autoři uvedli, že olivové listy jsou bohatým zdrojem polyfenolických sloučenin, u nichž byly prokázány protizánětlivé, antioxidační a antimikrobiální schopnosti. Antibakteriální účinky byliny jsou omezeny na grampozitivní bakterie.

Standardní dávka extraktu z olivových listů je 500–1 000 mg denně.

Probiotika

Zaplaťpánbu za prospěšné bakterie, tzv. probiotika, které pomáhají udržovat náš mikrobiom v rovnováze, náš imunitní systém a naše trávicí ústrojí v chodu. Probiotika jsou tak důležitá proto, že přibližně 80 % našeho imunitního systému se nachází ve střevech. Pokud uspokojujete svá střeva tím, že jim dodáváte dobré druhy bakterií, zejména ty z rodu lactobacillus a bifidobacterium, může být spokojený i váš imunitní a trávicí systém.

Probiotika jsou také užitečná pro maximální využití živin, které získáváme z potravy. Při nedostatku probiotik, která by pomáhala se vstřebáváním živin, existuje možnost, že dojde k nedostatku živin a v důsledku toho i k problémům s funkcí imunitního systému.

Obecně platí, že prospěšné jsou probiotické doplňky, které poskytují alespoň 10 miliard CFU (kolonie tvořících jednotek) denně pro běžnou prevenci. Trpíte-li zdravotními problémy, dávka by měla být ještě vyšší. Pro nejlepší výsledky užívejte probiotické doplňky 30 minut před jídlem.

Vitamin C

Mnozí z nás začnou popíjet doplňky stravy s vitaminem C, když cítí, že se blíží nachlazení nebo chřipka, nicméně udržovat hladinu tohoto vitaminu v těle je důležité vždy. Proč? Tato živina, známá také jako kyselina L-askorbová, se v těle rychle rozpouští a neukládá se. Proto je nezbytné ji pravidelně konzumovat v potravinách a v případě potřeby v doplňcích stravy.

Pokud jde o imunitní systém, vitamin C hraje několik zásadních rolí. Asi nejdůležitější jsou jeho antioxidační vlastnosti, což znamená, že pomáhá eliminovat molekuly volných radikálů způsobující nemoci a poškozující buňky. Vitamin C také snižuje záněty a pomáhá při hojení ran.

Doporučená denní dávka vitaminu C pro dospělé muže je 90 miligramů a pro ženy 75 mg, přičemž horní hranice je 2 000 mg denně. Příliš mnoho vitaminu může způsobit nevolnost, průjem, bolesti hlavy, nespavost, křeče v břiše a zvracení, proto se vyhněte jeho nadměrnému užívání ve formě doplňků stravy. Vysoký příjem vitaminu C z potravy obvykle nezpůsobuje problémy a je lepší než příjem vitaminu v tabletách.

Vitamin D

Co se týče tohoto slunečního vitaminu a hormonu, většina lidí má nedostatečnou hladinu nebo nedostatek této základní živiny. U lidí, kteří mají nedostatek vitaminu D a kteří jej užívají jako doplněk stravy, se může vyskytovat méně případů chřipky nebo nachlazení. Jedna analýza ukázala, že po užívání doplňků vitaminu D se u lidí snížilo riziko respiračních infekcí o 12 %. Nejlepším způsobem, jak získat vitamín D, je však přes kůži prostřednictvím slunění se na slunci.

Podle časopisu Journal of Investigative Medicine má vitamin D schopnost modulovat imunitní reakce a nedostatek této živiny je spojen se zvýšeným rizikem autoimunitních onemocnění a vyšší náchylnosti k infekcím.

Než začnete užívat doplněk stravy s vitaminem D, požádejte svého lékaře, aby vám vyšetřil jeho hladinu v těle. Potom můžete společně s lékařem určit nejvhodnější dávku pro váš stav.

Zinek

Zinek se stal téměř synonymem pro pomoc při nachlazení. Užívání zinkových pastilek může zkrátit dobu trvání nachlazení o jeden nebo dva dny, pokud je užijete do 24 hodin od výskytu příznaků. Zinek může také snížit výskyt infekcí horních cest dýchacích u dětí.

Přesto může tento minerál pomoci i při jiných útocích na imunitní systém. To proto, že zinek, který se nachází v buňkách celého těla, pomáhá odrazit viry a bakterie, ať už jsou kdekoli. RDA (doporučená denní dávka) pro zinek je 8 mg denně pro ženy a 11 mg pro muže. Pokud již získáváte dostatek zinku ze stravy, odborníci si nejsou docela jisti, zda je prospěšné brát ho navíc i v podobě umělé.

anglického originálu na The Epoch Times přeložil O. H.

Související články

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.