Camille Su Health 1+1

a 23. 9. 2022

Yumi Ishihara (Jumi Išihara) je slavný japonský lékař zabývající se naturopatií [1]. Je mu přes 60 let, ale stále denně navštěvuje pacienty, píše a ročně pořádá více než 100 přednášek. O své tajemství života plného energie a dobrého zdraví se podělil ve své knize Pročištěte své tělo. Jeho každodenní rutinou je konkrétně ranní pití šálku černého čaje s tmavým hnědým třtinovým cukrem [2] a zázvorem.

Přesněji řečeno, při svém životním stylu je Dr. Ishihara zvyklý se po ránu postit a snídani nahradit šálkem černého čaje s tmavým třtinovým cukrem a zázvorem.

Všiml si, že lidé dnes mají sníženou tělesnou teplotu, zpomalený metabolismus a oslabenou imunitu, což vytváří podmínky, které je činí náchylnějšími k nemocem, jako je rakovina a metabolický syndrom. Pití tohoto druhu černého čaje po ránu může zahřát tělo, aktivovat vnitřní orgány a podpořit vylučování. Tímto způsobem může tělo podle doktora omládnout.

Proč se má pít ráno? Dr. Ishihara poukazuje na to, že když lidé ráno vstanou, jejich ranní dech nejvíce zapáchá a v očích mají hodně hlenu. Kromě toho je barva první ranní moči nejtmavší. To vše znamená, že v tuto denní dobu se z těla vylučují odpadní látky. Pokud v této době sníte příliš mnoho jídla, krev se bude koncentrovat v žaludku a střevech, což ovlivní činnost vylučovacích orgánů.

Dr. Ishihara se proto domnívá, že ranní pití šálku černého čaje s tmavým třtinovým cukrem a zázvorem může doplnit cukr jako zdroj kalorií, aniž by zatěžoval žaludek a snižoval jeho vylučovací schopnost. Dr. Jonathan Liu, profesor tradiční čínské medicíny na kanadské veřejné vysoké škole, poukázal na to, že přínos pití černého čaje s tmavým třtinovým cukrem a zázvorem je dán účinkem jeho složek při zahánění „chladu“, jak se říká v tradiční čínské medicíně, a při podpoře vylučování jakéhokoli odpadu nebo nadbytečných látek, které je třeba vyloučit. Zázvor má účinek zahřívání žaludku a podporuje pohyblivost trávicího traktu, zatímco kombinace zázvoru a tmavého hnědého cukru dokáže vyhnat chlad tím, že se tělo mírně zpotí.

Profesor Liu vysvětlil, že slezina a žaludek jsou náchylné k prochladnutí, zejména po dosažení středního věku, protože se stále zhoršuje trávicí funkce, včetně peristaltiky žaludku. Po prospané noci je motilita trávicího traktu po probuzení poměrně pomalá a někteří lidé mají sklon k zácpě a plynatosti. Proto může vypití šálku černého čaje s tmavým třtinovým cukrem a zázvorem po ránu tyto potíže zlepšit. Pokud je zácpa způsobena pomalou pohyblivostí trávicího traktu, můžete místo tmavého hnědého cukru použít med, protože med má projímavý účinek.

Profesor Liu pozoroval stejné problémy s chladem, pomalejším metabolismem a slabou imunitou jak u Asiatů, tak u lidí ze Západu. Zjistil, že slezina a žaludek mnoha lidí ze Západu jsou slabé a nedostatečné, zejména v dospělosti. Slezinu a žaludek poškozují také špatné stravovací návyky, například konzumace příliš studených jídel v létě, což má za následek nízkou tělesnou teplotu a zpomalení metabolismu. Poukázal na to, že častá obezita v západních zemích je projevem prochladnutí sleziny a žaludku a pomalého metabolismu.

Černý čaj se zázvorem

Ilustrační foto. (Nida/Pexels)

Přísady a recept jsou poměrně jednoduché:

Ingredience na 1 šálek: asi 10 g zázvoru (zhruba velikosti palce), 1 šálek černého čaje a trochu tmavého hnědého cukru (melasa a tmavý med jsou vhodnou náhradou).

Postup: Nastrouhejte zázvor. Do horkého černého čaje přidejte 1 až 2 lžičky zázvorové šťávy, podle chuti trochu tmavého hnědého cukru a dobře promíchejte.

Četné výhody jednotlivých složek

Tmavý třtinový cukr

Podle tradiční čínské medicíny lze složky rozdělit na studené, teplé a neutrální. Tmavý třtinový cukr je teplá složka. Dr. Wan-Yu Tsaiová, ošetřující lékařka na klinice tradiční čínské medicíny Paradise, uvádí, že tmavý třtinový cukr může zahřívat tělo a má určitý účinek na vyživování krve a čchi.

Z výživového hlediska je tmavý třtinový cukr bohatý na draslík, vápník a hořčík. Dietolog Tzu-Yun Chien uvedl, že tyto minerály pomáhají uvolnit nervy. Proto má voda z tmavého hnědého cukru také uklidňující účinek na ženský organismus v období menstruace.

Bylo také zjištěno, že tmavý třtinový cukr má četné zdravotní účinky. Podle analýzy z roku 2012 potvrdilo 46 vědeckých publikací vícenásobné zdravotní účinky necentrifugovaného cukru (NCS), známého také jako nerafinovaný cukr, včetně tmavého hnědého třtinového cukru, přičemž nejčastěji zmiňovaným přínosem byly imunologické účinky (26 %).

Podle článku Americké chemické společnosti z roku 2021 má tmavý třtinový cukr antioxidační, protirakovinné, antiaterosklerotické (kornatění tepen), cytoprotektivní (znamená doslova „buňky chránící“), imunomodulační (Imunomodulancia jsou léky stimulující činnost imunitního systému. Modifikují přirozenou obranu vůči nákaze, nádorům), bělící a protikariézní účinky (má tendenci předcházet vzniku zubního kazu).

Tyto účinky mohou souviset s živinami, jako jsou aminokyseliny, organické kyseliny, minerální látky, vitamin E, fenoly, nasycené mastné alkoholy s dlouhým řetězcem a nasycené mastné kyseliny s dlouhým řetězcem v tmavém hnědém třtinovém cukru.

Zázvor

Zázvor. (Joris Neyt | Pexels)

Zázvor lze také použít do pokrmů nebo jako léčivou bylinu, jak se lze dočíst v mnoha tradičních čínských receptech. Tradiční čínská medicína věří, že většina zeleniny je studená a chladná, a přidání trochy teplého zázvoru může neutralizovat její chlad. Dr. Tsaiová říká, že zázvor má účinek rozptýlení chladu v těle a zahřátí žaludku. Studené nápoje vedou k prochladnutí žaludku, zatímco zázvor pomáhá žaludek zahřívat.

Dodala, že v černém čaji s tmavým třtinovým cukrem a zázvorem se tmavý třtinový cukr podobá „bahnu, které klesá do vody“. Živiny z tohoto hustého materiálu se obtížně šíří po celém těle, ale podle Tsaiové k tomu právě zázvor poskytuje potřebnou difuzní schopnost.

Dietolog Chien poukazuje na to, že zázvor může podporovat krevní oběh, což je prospěšné pro imunitu a metabolismus organismu. Zázvor také obsahuje gingerol, který může potlačovat vznik nádorů a pomáhat předcházet rakovině.

Kromě toho může zázvor také pomoci zhubnout. Studie zjistila, že konzumace zázvoru zvyšuje termický účinek jídla, snižuje pocit hladu a podporuje pocit sytosti. Jiná studie zjistila, že zázvor je schopen předcházet obezitě prostřednictvím regulace energetického metabolismu.

Černý čaj

Černý čaj
Černý čaj je druh plně fermentovaného čaje. (alleksana/Pexels)

Černý čaj je druh plně fermentovaného čaje. Je také horkou ingrediencí a má funkci zahřívání žaludku. Tsaiová uvádí, že to je také důvod, proč mají lidé po vypití černého čaje pocit, že se jim žaludek „uvolnil“. Černý čaj má také mírně stahující účinky (adstringence), které mohou odstranit vlhkost z trávicího traktu.

Výzkum zjistil, že černý čaj obsahuje více antioxidantů. V přehledu z roku 2019 v časopise International Journal of Health Sciences jsou uvedeny následující výhody černého čaje:

● Obsahuje polyfenolické sloučeniny včetně flavonoidů, katechinů, theaflavinů, thearubiginů a L-theaninu, které pomáhají antioxidační aktivitě organismu, snižují zánět a zabraňují chronickým onemocněním.

● Zařazení černého čaje do stravy snižuje hladinu cholesterolu v lipoproteinech o nízké hustotě u lidí s hypercholesterolemií a zlepšuje hladinu cholesterolu u obézních lidí.

● Pravidelná a každodenní konzumace černého čaje může zlepšit krevní tlak a snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění, jako je mrtvice a srdeční choroby.

● Pití černého čaje může také pomoci snížit tělesnou hmotnost a polyfenoly černého čaje mohou zvýšit lipolýzu a snížit hromadění lipidů tím, že snižují proliferaci tukových buněk.

● Polyfenoly černého čaje mají antiproliferační účinek na nádorové buňky, takže jeho pití pomáhá předcházet rakovině.

Varování

Pro většinu lidí je tento typ černého čaje vhodný pouze ke snídani. Pokud byste si k čaji chtěli dát nějaké jídlo, nedoporučuje se jíst samotný chléb, protože obsah cukru by byl příliš vysoký. Nejlepší by byly potraviny bohaté na bílkoviny nebo vlákninu, například vejce uvařené natvrdo a malá porce zeleniny. U některých lidí je třeba pít tento čaj s opatrností.

  1. Pacienti se žlučovými kameny

Chien upozornila, že konzumace pouze tohoto čaje ke snídani se poněkud podobá přerušovanému půstu 16/8, který není vhodný pro pacienty se žlučovými kameny. Žluč vylučovaná játry se uloží ve žlučníku a včas se dostane do střev, aby rozložila tuk v potravě. Pokud pacient se žlučovými kameny drží půst delší dobu, nemůže být průběžně vylučovaná žluč využita a může snadno způsobit problémy, jako je cholestáza a žlučové kameny. Tito lidé musí nápoje kombinovat s jinými potravinami a nedoporučuje se pít pouze čaj.

  1. Diabetici, kteří potřebují kontrolovat hladinu cukru v krvi

Diabetici 1. i 2. typu by obecně neměli konzumovat sladké nápoje. Chien uvádí, že pokud to diabetici chtějí zkusit, je nejlepší nejprve sníst nějakou bílkovinu nebo zeleninu, aby se zabránilo příliš rychlému vzestupu hladiny cukru v krvi. Tmavý třtinový cukr by měl být omezen na 15 gramů nebo méně na šálek.

  1. Lidé s horkou a suchou stavbou těla

Tsai upozornila, že lidé s horkou a suchou konstitucí se budou cítit nepříjemně, když budou tento čaj pít k snídani, a proto by jim tento nápoj nedoporučila. Zejména nejde o pouhé snížení množství zázvoru.

Existují 2 hlavní charakteristiky horké konstituce:

● Mají zarudlý obličej, tělo se často cítí velmi horké, náchylné k zácpě.

● Náchylnost k suchosti v ústech a žízni, červený jazyk se suchým a nažloutlým povlakem na jazyku.

Profesor Liu také uvedl, že horkou konstituci mají obvykle mladí lidé. Když lidé v krátké době snědí příliš mnoho vysoce kalorických potravin, může to také způsobit, že jejich konstituce bude horká a suchá.

Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložila J. B.


Poznámky:

[1] Naturopatie je terapie, která kombinuje léčivé účinky stravy, pohybu, bylin nebo doplňků přírodního původu. Vychází z přírodního léčitelství a využívá neinvazivní a netoxické metody.

Naturopat praktikuje bezpečnou podpůrnou a preventivní terapii, zná bezpečné dávkování bylin, jejich nežádoucí účinky a kontraindikace s klasickými léky. Umí zhodnotit, kdy zdravotní problém nespadá do jeho kompetence. Žádné naturopatické postupy mu neumožňují doporučit byliny, stravu nebo doplňky namísto klasické léčby, kterou předepsal lékař. Bezpečí klientů je v naturopatii prioritou. Praxe naturopata nenahradí konvenční lékařskou péči, ale umí ji dobře doplnit a učinit efektivnější).

[2] Tmavý třtinový cukr obsahuje nejméně šest a půl procenta melasy. Má výraznou tmavě hnědou barvu a bohatou melasovou chuť a také velmi vysoký obsah vlhkosti. V kuchyni se tmavý třtinový cukr používá v receptech, kde je požadována hlubší chuť cukru, a někteří lidé si jeho chuť vychutnávají také v čaji, kávě a dalších nápojích. Na mnoha trzích se prodává tmavý třtinový cukr spolu s jeho blízce příbuzným světle třtinovým cukrem, který obsahuje tři a půl procenta melasy. Příklad jak vypadá produkt v obchodě.

Související články

Přečtěte si také

USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem
USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem

Evropa i Spojené státy musejí aktivně pomáhat Ukrajině a nemohou připustit, aby ruská agresivní politika zvítězila. Uvedl to český premiér Petr Fiala po dnešním setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem, které označil za velmi přátelské.

„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva
„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva

Švýcarská vláda dle evropského soudu porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na ochranu před klimatickými riziky. Jak vnímají toto, pro mnohé kontroverzní, rozhodnutí česká ministerstva a politici?

Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni
Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni

Dnes začínají jednotné přijímací zkoušky na šestiletá a osmiletá gymnázia, druhý termín je vypsaný na středu.

Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát
Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát

Ministerstvo vnitra předložilo novelu, která se podle kritiků snaží obejít omezení evropského aktu pro používání technologií s funkcí rozpoznávání obličejů. Biometrické kamery se běžně používají v autoritářských režimech.

Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka
Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka

Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s ministrem Marianem Jurečkou připravuje další novelu zákoníku práce. Novela by mimo jiné měla umožnit větší flexibilitu zaměstnanců na trhu práce.