Epoch Inspirace

11. 3. 2022

Lidé se při léčbě chronických zdravotních potíží, jako je Hashimotova hypotyreóza nebo jiné autoimunitní onemocnění, běžně zaměřují na stravu, doplňky stravy a léky. Tyto přístupy jsou však nedostatečné, pokud se nezabýváte také vlivem mysli na zdraví neboli „psychoneuroimunologií“.

Autoimunita je porucha, při níž imunitní systém napadá a ničí vlastní tělesné tkáně. V případě Hashimotovy choroby, jednoho z nejčastějších autoimunitních onemocnění, se zaměřuje na štítnou žlázu a způsobuje hypotyreózu. Hashimotova choroba představuje více než 90 % případů hypotyreózy, která postihuje víc jak 20 milionů Američanů.

Po rozsáhlém výzkumu a klinické praxi jsem v roce 2010 vydal knihu o Hashimotově nemoci s názvem „Proč mám stále příznaky nemoci štítné žlázy, když mám laboratorní testy v normě?“. V té době byly autoimunitní mechanismy hypotyreózy málo známé.

Moje kniha vysvětlovala, jak lze autoimunitu, nevyléčitelné onemocnění, přivést k remisi pomocí nefarmakologických modelů založených na důkazech. Kniha odstartovala novou kulturu blogů, webových stránek, platforem sociálních médií a knih receptů věnovaných zvládání Hashimotovy choroby a dalších autoimunitních onemocnění.

Chce to víc než jen dietu

V tomto vývoji jsem však byl svědkem znepokojivého trendu: rigidní fixace na „autoimunitní paleo dietu“, dříve známou jako eliminačně-provokační dieta. Je pravda, že mnoho lidí s Hashimotovou chorobou zjistilo, že určité potraviny u nich vyvolávají příznaky. Nejčastěji jde o lepek a mléčné výrobky. Dalšími častými spouštěči imunitního systému u lidí s autoimunitou jsou sója, kukuřice, vejce, obiloviny, lilek a luštěniny.

V naší kultuře posedlé stravou a čistotou potravin začali lidé propagovat autoimunitní dietu jako pilíř léčby. Ano,  identifikovat spouštěcí faktory ve stravě a přizpůsobit protizánětlivou dietu jedinečným potřebám každého je důležité, nicméně strava je pouze jedním dílkem větší autoimunitní skládačky.

Pokud totiž jíte dokonalou autoimunitní stravu, užíváte všechny správné doplňky stravy a berete správné léky, váš úspěch při zvládání autoimunitní Hashimotovy nemoci může být přesto nedostatečný, pakliže zároveň pracujete v zaměstnání, které nenávidíte, máte nešťastný vztah, hlavou vám neustále proudí negativní myšlenky nebo se utápíte v jiné chronicky negativní situaci.

Tento koncept se nazývá psychoneuroimunologie a ve vědecké literatuře je dobře známý. Péče o duševní a emocionální pohodu je stejně důležitá jako řešení ostatních spouštěčů zánětů.

Poučení z psychoneuroimunologie

Psychoneuroimunologie je novější medicínský obor, který se zabývá souvislostmi mezi nervovým a imunitním systémem.

Za více než 20 let práce s komplexními případy autoimunitních pacientů vám mohu říci, že pokud se nebudete starat o svou emocionální a duševní pohodu, váš úspěch při zvládání Hashimotovy choroby nebo jiného autoimunitního onemocnění může být zanedbatelný.

Je to proto, že vaše fyziologie se mění s vaším emočním stavem a váš emoční stav je často řízen tím, jak o sobě a svých okolnostech přemýšlíte. Někdy můžete změnit okolnosti, abyste provedli změny ve svých myšlenkách a pocitech, jindy je celé o vnitřní práci.

Zde je několik faktorů, které v rámci psychoneuroimunitní reakce sabotují pacientovo úsilí o vylepšení zdraví:

Nedostatek podpory: Autoimunita je neviditelná nemoc. Pacienti často nevypadají nemocní, i když mohou působit „líně“ kvůli únavě a malátnosti. Průměrnému autoimunitnímu pacientovi trvá mnoho let a několik návštěv u lékaře, než se dozví diagnózu, protože toto onemocnění je velmi málo známé. V důsledku toho se potýkají s nedostatkem podpory nebo potvrzení, včetně podpory ze strany lékařů, partnera či rodiny. Moji pacienti s dobrým podpůrným zázemím mají lepší výsledky než ti, jejichž okolí jejich stav bagatelizuje.

Nezdravé vztahy: To, že jste v chronicky toxickém vztahu – ať už v práci, nebo doma – je stresující a zánětlivé, což může sabotovat vaše úsilí o dosažení remise Hashimotovy choroby.

Profesní nepohoda: Pokud se každý den bojíte chodit do práce a svou práci nenávidíte, vyvolává to chronický stres a záněty, které brání zvládnutí autoimunitního onemocnění.

Chronická negativita: Je těžké být pozitivní, když se cítíte neustále nemocní. Nicméně pacienti, kteří jsou obecně optimističtější, jsou na tom lépe než chronicky negativní pacienti. Pozitivita je praxe podobná učení se novému nástroji nebo jazyku, kterou lze soustavným úsilím vypilovat.

Izolace: Online interakce nenahradí skutečnou osobní interakci s jinými lidmi, což podle studií upevňuje zdraví. Máloco nás uklidní a dodá nám pocit bezpečí jako přátelský osobní kontakt s člověkem, který má pro vás pochopení.

Nedostatek duševní stimulace: Přestože vás při chronickém onemocnění může srážet únava, je důležité najít způsob, jak svůj mozek pravidelně stimulovat, abyste se vyhnuli depresím a zánětům.

Psychoneuroimunita pro zdravou štítnou žlázu

Chápu, že ne vždy je možné jednoduše odejít ze zaměstnání nebo opustit vztah, nicméně je nezbytné, abyste pochopili, jaký dopad mohou mít tyto situace na vaše zdraví. Uvědomění je často prvním krokem na mnoha cestách.

Často nás neovlivňuje jen samotná situace, ale i to, jak o ní přemýšlíme. Pokud nemůžete změnit okolnosti, možná můžete změnit svou vnitřní reakci na ně.

Klíčem je pochopit roli plasticity mozku ve vašem autoimunitním stavu. Plasticita mozku znamená schopnost mozku učit se novým věcem. Když něco děláte znovu a znovu, váš mozek je v tom čím dál efektivnější, ať už je to golf nebo vděčnost.

Špatnou zprávou je, že si můžeme vyvinout i negativní plasticitu prostřednictvím chronicky negativních myšlenek a návyků. Dobrá zpráva je, že plasticitu můžeme využít k posílení psychoneuroimunitního zdraví, i když mnohé okolnosti našeho života nejsou ideální.

Vděčnost

Jedním z nejjednodušších a neúčinnějších způsobů, jak zlepšit psychoneuroimunitní zdraví, je pravidelné procvičování a uplatňování vděčnosti. Může to být zcela prosté, například že si několikrát týdně napíšete pět věcí, za které jste vděční, nebo si zacvičíte meditaci vděčnosti, kterou můžete najít na Spotify, YouTube nebo v meditačních aplikacích. Stačí být důsledný, abyste si vybudovali pozitivní plasticitu mozku, která vám zlepšuje imunitní zdraví.

Smích a hra

Děti intuitivně vědí to, na co my dospělí zapomínáme – smích a hra neodmyslitelně patří k dobré pohodě. Výzkumy divoké přírody ostatně ukazují, že inteligentní živočišné druhy si hrají po celou dobu dospělosti, snad s výjimkou dospělého člověka ponořeného do starostí. Smích také zlepšuje náladu. Sledujte pořady, které vás rozesmějí, a najděte způsob, jak zapojit své vnitřní dítě do lehkých, hravých aktivit.

Socializujte se

Být ve společnosti u klávesnice se nepočítá – zapojte se do pravidelných společenských setkání. Může jít o osobní setkávání facebookových skupin, Meetup, zájmové a řemeslné kroužky, knižní kluby nebo jen klábosení s kolegy psíčkaři.

Meditujte

Meditace a cvičení ve všímavosti mění pravidla hry a ovlivňují psychoneuroimunitní reakce. Já osobně se věnuji transcendentální meditaci dvakrát denně po dobu 20 minut a má to zásadní vliv na mou výkonnost, funkci mozku a náladu.

Meditace je obzvláště důležitá, pokud trpíte příznaky souvisejícími s mozkem, které jsou běžné u pacientů s Hashimotovou hypotyreózou, jako jsou deprese, špatná koncentrace, úzkost a chronická bolest.

Meditace je tak účinná, že skutečně mění strukturu mozku k lepšímu. Pouhé dva měsíce každodenní meditace zvětšují tloušťku hipokampu, centra učení a paměti. Meditace také snižuje objem amygdaly, mozkového centra pro strach, úzkost a stres. Pokusné osoby také uváděly, že se cítí méně vystresované. Meditace rovněž tlumí záněty a pomáhá regulovat imunitní systém.

Rozbor relevantních studií z roku 2016 ukazuje, že meditace snižuje regulaci nukleárního faktoru kappa B, což je hlavní zánětlivá dráha, a rozbor studií z roku 2021 naznačuje, že redukce stresu založená na vnímavosti (MBSR) snižuje aktivitu imunitních drah, které podporují autoimunitu.

Pečujte o svou psychoneuroimunitu

Zatímco změna stravování a životního stylu jsou základem úspěšného zvládání Hashimotovy choroby a autoimunity, nezapomínejte pečovat také o své sociální, psychické a dokonce i duchovní zdraví prostřednictvím každodenních praktik, které vám přinášejí radost a zbavují vás stresu.

Pokud se chcete dozvědět více o tom, jak zvládat váš Hashimotův stav prostřednictvím individuálního přístupu, který je jedinečný pro vaše potřeby, navštivte můj kurz Hashimoto: Řešení skládačky, který je k dispozici na mých stránkách drknews.com.

Datis Kharrazian, Ph.D., DHSc, DC, MS, MMSc, FACN studoval na Harvardské lékařské fakultě, je oceněný výzkumný pracovník, akademický profesor a světově uznávaný lékař funkční medicíny. Vyvíjí vzdělávací materiály a informační zdroje pro pacienty i lékaře v oblasti autoimunitních, neurologických a neidentifikovaných chronických onemocnění s využitím nefarmakologických aplikací.

Zdroj.

Související články

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.