Dr. Lee Yingta

29. 11. 2023

Názory na zdraví

Po čtyřicítce máme někdy  pocit, jako by naše tělo začalo samo nabírat kila navíc, přestože dodržujeme obvyklou stravu a životní styl. Proč tomu tak je?

Tři příčiny přibývání na váze po čtyřicítce

Existují tři hlavní důvody, proč je běžné přibírat a proč je problém shodit přebytečná kila po čtyřicítce.

1. Degenerace těla a stárnutí

Ve středním věku se metabolismus zpomaluje a na těle se začínají projevovat známky stárnutí. To může vést k pocitu únavy, vypadávání vlasů, suché pokožce a méně flexibilním kolenním kloubům. Snížená energie a vitalita mohou odrazovat od fyzické aktivity, což vede ke snížení svalové hmoty a zvýšenému hromadění tuku, což způsobuje postupné přibývání na váze.

2. Zhoršená funkce trávicího traktu

Když se zhorší funkce trávicího traktu, může to vést k různým problémům, jako jsou zažívací potíže, nadýmání, nafouknutí břicha a celkové otékání nebo zadržování vody. Podle tradiční čínské medicíny (TCM) je slezina zodpovědná za transport a přeměnu vody a vlhkosti, a představuje tak klíčové centrum pro metabolismus tekutin. Při problémech s trávením ve slezině a žaludku může voda přetékat a ovlivňovat celé tělo. Je to podobné situaci, kdy voda může zaplavit různé oblasti, pokud se ucpe kanalizační systém města.

Současné stravovací návyky často zahrnují konzumaci smažených jídel a ledových nápojů, které mohou působit obzvlášť nepříznivě na slezinu a žaludek. Proto se doporučuje nezdravé stravování změnit. Doporučuje se konzumovat teplá jídla nebo jídla pokojové teploty, pít hodně čisté vody a vyhýbat se jídlu pozdě v noci. Pokud zlepšíte zdraví sleziny a žaludku, můžete postupně zaznamenat úbytek hmotnosti.

Podle tradiční čínské medicíny jsou čchi, krev, esence a tělní tekutiny základními látkami pro životní činnost těla. Tyto látky pocházejí z vnitřních orgánů a nepřetržitě cirkulují v celém těle. Zajistit dostatek těchto životně důležitých látek a jejich dobrou cirkulaci je pro udržení dobrého zdraví zásadní. Nemoci a různé zdravotní potíže jsou často přičítány stagnaci nebo nedostatku těchto životně důležitých látek.

3. Faktory menopauzy

U žen menopauza snižuje hladinu estrogenu, což může zpomalit metabolismus a vést k nárůstu hmotnosti, zejména k hromadění tuku v oblasti břicha.

Je vynechání večeře účinnou strategií hubnutí?

Mnoho lidí se uchyluje k vynechávání večeře, aby se vyhnuli přibírání na váze. Je však takový přístup účinný? Ve starých dobách se používalo pravidlo zvané “žádné jídlo po poledni”, kdy se lidé zdržovali jídla po poledni (od 13 hodin). Tento zvyk byl vhodný pro jedince žijící v klášterech nebo v odlehlých horách, poněvadž usínali v 19-20 hodin a snídali kolem čtvrté hodiny ranní. Zmíněná metoda však není praktická pro lidi s moderním životním stylem.

Představte si, že v poledne obědváte, celé odpoledne a večer pracujete a druhý den v osm ráno opět snídáte – to znamená téměř 20 hodin bez jídla. To není pro většinu lidí ani udržitelné, ani zdravé.

Namísto vynechání večeře je vhodné jíst lehčí večeři založenou na zelenině. Pokud před spaním dostanete hlad, můžete si dát sklenici mléka nebo jablko. Když si časem zvyknete na menší porce večeře, můžete se přirozeně vyhnout nočnímu jídlu, a zabránit tak přibírání na váze.

Udržet si zdravou váhu bez hladovění

Jak si tedy po čtyřicítce udržet zdravou váhu, aniž byste hladověli?

1. Počítání kalorií a pravidelná strava

Vypočítejte si svou denní potřebu kalorií. Například pokud potřebujete 1800-2000 kalorií denně, zaměřte se na stravu složenou z 30 % tuků, 60 % sacharidů a 10 % bílkovin. Výpočet kalorií vám pomůže jíst přiměřené množství, a jakmile si zvyknete na velikost porcí, nebudete muset kalorie pečlivě sledovat. Kromě toho se držte pravidelných jídel s kontrolovanými porcemi, vyhýbejte se smaženým jídlům a nejezte sladkosti po jídle.

2. Vyhýbejte se ledovým a studeným potravinám

Ledové nápoje a studená jídla mohou způsobit kontrakce zažívacího traktu, které vedou ke stažení cév, a tím ke snížení metabolismu.

Kromě toho mají podle TČM žaludek a střeva rády teplo a nemají rády vlhkost nebo chlad. Studené jídlo má tendenci se hromadit ve střevech, což způsobuje mimo jiné zažívací potíže, zvětšení břicha a nadýmání, a lidé tak přibývají na váze. To platí zejména pro osoby se studenou tělesnou konstitucí, proto je nejlepší omezit konzumaci melounů, hrušek, dračího ovoce a nadměrné množství zeleného čaje, kávy a bylinných čajů.

3. Dopřejte si dostatek spánku

Správný spánek dokáže udržet rovnováhu těla a mysli, což je prospěšné z mnoha důvodů, včetně udržení zdravé váhy, a to i po dosažení středního věku. Spánku by nemělo být příliš mnoho ani příliš málo. Nedostatek spánku vede k únavě, bolestem hlavy, špatné pracovní výkonnosti, náladovosti, úzkosti, podrážděnosti a přejídání, což vše může vést k nárůstu hmotnosti. Klasická kniha TČM “Pět prací a sedm zranění” říká, že dlouhé ležení poškozuje qi a poškození qi vede k poškození plic. Jestliže spíte příliš dlouho, budete mít slabou qi, zpomalí se vám metabolismus a sníží se kapacita plic, což může vést k obezitě nebo otokům.

4. Důsledně cvičte

Doporučuji jednoduché cvičení v podobě půlhodinové procházky. Svižná chůze je vhodná pro hubnutí a celkové zdraví. Aktivní pohyb zvyšuje metabolismus, podporuje krevní oběh a posiluje tělo. Výhodou procházky je, že je jednoduchá a lze ji provádět kdekoli a kdykoli.

5. Blízko k přírodě

Když jsou lidé ve stresu, jsou náchylní k úzkosti, podrážděnosti, nespavosti a přejídání, to vše může způsobit nevědomé přibývání na váze. Pobyt v přírodě je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak se zbavit stresu, což vám umožní dosáhnout vyrovnané mysli a těla a šťastné nálady.

Myšlenky na závěr

Na závěr bych se rád podělil o vlastní zkušenost. Lékařství se věnuji již více než dvacet let a někteří z mých dlouholetých pacientů se mě často ptají: “Pane doktore Lee, jak se staráte o své tělo a jak to, že se vaše tělo za více než deset let nezměnilo?” Řeknu jim, že každé ráno cvičím Falun Gong venku. Falun Gong je duchovní disciplína, která kultivuje mysl i tělo. Nejenom že cvičíme tělo, abychom se zbavili nemocí a udrželi si zdraví, ale také pracujeme na své mysli a žijeme podle zásad pravdivosti, laskavosti a snášenlivosti.

Cvičením Falun Gongu lze udržovat tělo v dobré kondici a zlepšovat charakter a úroveň snášenlivosti. Díky tomu jsou praktikující méně náchylní k prožívání stresu v životním shonu a vyhýbají se tak přibývání na váze souvisejícímu se stresem. Pohyby Falun Gongu jsou uvolněné, pomalé a plynulé a jsou vhodné pro muže i ženy, mladé i staré. Doporučuji přečíst si knihu “Zhuan Falun” a pokusit se pochopit a praktikovat Falun Gong, který může prospět fyzickému i duševnímu zdraví lidí, zejména v této náročné současné době.

Článek vyšel původně na stránkách americké redakce Epoch Times.

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.