Tchaj-pej, Tchaj-wan – 9. prosince se na náměstí Svobody sešlo asi 5 200 lidí, kteří se seřadili do obřích barevných formací, aby tak upozornili na svou duchovní praxi Falun Gong.
Aby bylo možné akci uskutečnit, vytvořil architekt v důchodu předem plán. Tři dny před sobotou více než 100 místních praktikujících Falun Gongu obkreslovalo obraz na podlahu pomocí nití a podložek k sezení.
Praktikující Falun Gongu, oblečení ve žluté, bílé, modré, červené a černé barvě, v sobotu spořádaně přicházeli na svá místa. Přibližně 2 000 z nich vytvořilo středový obraz, „kolo zákona“, známého v čínštině jako „falun“, který zahrnuje tradiční buddhistické symboly „srivatsa“ a taoistické symboly „taiji“. Jedná se o emblém Falun Gongu, známého také jako Falun Dafa, což v překladu znamená „Velká cesta kola zákona“.
Zbývajících asi 3 000 účastníků tvoří 12 tradičních čínských znaků. Čtyři znaky vlevo znamenají „Buddhův zákon je bezmezný“, čtyři znaky nahoře znamenají „otáčející se Fa dosahuje vrcholu“ a čtyři znaky vpravo znamenají „Falun se neustále otáčí“.
Huang Chun-mei, organizátorka akce a místopředsedkyně taiwanské asociace Falun Dafa, řekla Epoch Times, že těchto 12 znaků bylo pečlivě vybráno.
„Doufám, že lidé pocítí silnou pozitivní energii, která z těchto 12 znaků vychází,“ řekla Huangová, ať už měli možnost vidět formování znaků osobně, nebo narazit na fotografie z akce na internetu. Dodala, že taková pozitivní síla je obzvláště potřebná v současném světě, který má nejrůznější módní trendy, které nemusí být pro lidi dobré.
Každoroční akce se konala na pozadí toho, jak se společenské systémy na Tchaj-wanu a v Číně výrazně liší – Komunistická strana Číny (KS Číny) kontroluje všechny aspekty společnosti a netoleruje náboženskou svobodu, zatímco obyvatelé Tchaj-wanu se těší živé demokracii.
Praktikující Falun Gongu v Číně jsou proto od roku 1999, kdy KS Číny zahájila brutální kampaň na likvidaci této skupiny, vystaveni riziku uvěznění, mučení a dalšímu nelidskému zacházení.
Falun Gong je duchovní praxe, která zahrnuje meditační cvičení a morální učení založené na principech pravdivosti, soucitu a tolerance.
„Ukončete pronásledování Falun Gongu.“ Shromáždění a průvod ve Washingtonu z roku 2023
Koncem 90. let 20. století se tato praxe stala v Číně velmi populární, podle tehdejších oficiálních odhadů ji praktikovalo 70 až 100 milionů lidí. Vysoký počet příznivců považoval bývalý vůdce KS Číny Jiang Zemin za hrozbu a v červenci 1999 zahájil brutální kampaň za potlačení této praxe.
Podle Informačního centra Falun Dafa jsou již 24 let miliony praktikujících Falun Gongu zadržovány ve věznicích, pracovních táborech a dalších zařízeních, přičemž statisíce z nich byly během věznění mučeny. Mnozí z nich se stali oběťmi státem schváleného nuceného odběru orgánů, kdy jim čínské nemocnice odebíraly životně důležité orgány, aby podpořily rychle rostoucí průmysl transplantací orgánů v Číně.
Huangová vysvětlila, že náměstí Svobody, hlavní turistická atrakce na Tchaj-wanu, slouží jako portál kultury, svobody a historie ostrova. „Kdyby se podobné akce formování tradičních symbolů mohly konat na náměstí Nebeského klidu, Čína, kterou známe, by byla úplně jiná,“ řekla.
Falun Gong
Ne všichni praktikující, kteří se zúčastnili sobotní akce, byli Tchajwanci, asi 200 jich přijelo z Jižní Koreje.
Jednou z nich byla 48letá jihokorejská zubařka Park Mi-ra, která začala Falun Gong praktikovat v roce 2016. Park řekla Epoch Times, že letos cestovala na Tchaj-wan na tuto akci již potřetí.
Uvedla, že bylo velmi krásné strávit čas s tolika dalšími praktikujícími. Přirovnala se k „částici“ mezi mnohými a dodala, že se cítí skvěle, když je jednou z těch, kteří tvoří emblém v centru formace.
„Říkám lidem o odebírání orgánů. V Číně by se to nemělo dít,“ dodala.
V sobotu přišel na náměstí Svobody podpořit akci 44letý Lo Yu-tang, zástupce nákupu pracující v ostrovní elektrárenské společnosti Taipower, a jeho 41letá manželka Chien Lien-ying.
Lo, který praktikuje Falun Gong od roku 2004, vysvětlil, že se mu nyní daří lépe udržovat vnitřní klid. Řekl, že místo toho, aby se stále soustředil na sebe, naučil se myslet především na druhé.
„Kdybych necvičil, asi bych se v práci často dostával do ostrých sporů. Rozčiloval bych se nad tím, jak je pracovní zátěž nerovnoměrně rozdělena,“ řekl Lo.
Lo zdůraznil, že tři zásady Falun Gongu – pravdivost, soucit a tolerance – jsou univerzálními hodnotami, a vyjádřil naději, že si lidé uvědomí, jak krutá je KS Číny.
Tvorba znaků trvala několik hodin, než kolem poledne skončila, a mnoho turistů a místních obyvatel Tchaj-wanu stálo poblíž a sledovalo ji. Projektový manažer z Paříže ve Francii, který si říká Hicham, řekl Epoch Times, že chápe, že Čína a Tchaj-wan jsou odlišné.
„Jsem muslim. V Číně jsou pronásledováni Ujgurové. Jsem z toho smutný. A na Tchaj-wanu je to úplně jiné, lidé mohou svobodně praktikovat náboženství. To je pro svět dobré,“ řekl Hicham.
Sumit, který přijel z Indie, řekl Epoch Times, že „je naprosto krásné a nutné, aby svět pochopil základní rozdíly mezi Tchaj-wanem a Čínou, že je zde více svobody“.
„Pronásledování jakéhokoli člověka na základě jeho víry a náboženství rozhodně není správné, ať už je to v Číně, nebo v jiné části světa,“ dodal Sumit.
Po skončení formování znaků se praktikující Falun Gongu seřadili podle barev svého oblečení a společně prováděli cvičení.
Wu Ching-hsiang, architekt v důchodu a tvůrce plánu formace, vyzval lidi, aby navštívili oficiální webové stránky Falun Dafa, a řekl, že učení této praxe je k dispozici v mnoha různých jazycích.
„Váš pohled na svět se změní, život je mnohem víc než jen boj o slávu a peníze,“ řekl pan Wu Epoch Times.
Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times