Sharleen Lucas

14. 2. 2024

Paliativní péče je samostatná lékařská specializace, která pomáhá vážně nemocným lidem žít co nejlépe a co nejdéle.

Toto je 6. část série „Příprava na dobrý konec“.

V tomto seriálu prozkoumáme způsoby, jak dát smysl smrti, a nabídneme nástroje založené na tradiční moudrosti a vědeckých důkazech, které našim čtenářům mohou pomoci žít dobře až do samého konce.

Paliativní péče je všeobecně nepochopenou lékařskou specializací, a to i mezi zdravotnickými pracovníky. Navzdory tomu, co si mnozí lidé myslí, nejde o péči na konci života, tvrdí přední americký lékař pro paliativní péči doktor Steve Pantilat.

Dr. Pantilat ve své knize Život po diagnóze popisuje tuto specializaci: „Paliativní péče je samostatná lékařská specializace, která pomáhá vážně nemocným lidem žít co nejlépe a co nejdéle a pomáhá jim zmírnit bolest, stres a další příznaky.“

Kupříkladu můj tchán Richard. Od svých 50 let procházel 30 let nemocemi srdce, rakovinou prostaty, rakovinou tlustého střeva a nakonec i vyčerpávající mrtvicí.

Prodělal tři srdeční infarkty, operaci koronárního bypassu, zavedení kardiostimulátoru a defibrilátoru, dvě kolektomie (částečné odstranění tlustého střeva), zavedení PEG hadičky pro výživu přes břicho, dvě operace kolen a náhradu kyčelního kloubu po pádu.

Patřil k tiché generaci, málo si stěžoval a málokdy od života očekával víc.

Pod jeho stoickou povahou se však skrýval duchovní neklid. Tiše se plahočil dál a neměl si s kým popovídat o svých myšlenkách na umírání, rozpadlých vztazích nebo o způsobech, jak najít vnitřní klid a spokojenost s životními výčitkami. Pravděpodobně se bál smrti, a proto souhlasil se všemi možnými zásahy. Dokonce až do bodu, kdy tři dny po operaci tlustého střeva na začátku osmdesátých let prodělal vyčerpávající mrtvici.

Jistě, „zlatá léta“ nebyla tak zlatá, což Richard přijal jako nezvratnou realitu. Představil jsem si, jak by mohla vypadat poslední čtvrtina jeho života, kdyby se mohl poradit s lékařem poskytujícím paliativní péči.

Paliativní péče poskytuje podporu pro dobré žití a umírání

Týmy paliativní péče poskytují pacientům, kteří se potýkají s vážnou nemocí – jako například Richard – v jakémkoli stadiu, další úroveň fyzické, vztahové, emocionální a duchovní podpory. Nepomáhají pacientům jen dobře umřít. Pomáhají jim dobře žít od začátku až do konce jejich cesty s nemocí.

Odbornice na paliativní péči a její příznivkyně Robin Bennett Kanarek ve své knize Living Well with a Serious Illness píše: „Kořen slova paliativní pochází z latiny a znamená ‚zahalit‘, což je obraz uklidňující podpory.“

Hlavním cílem paliativní péče není přesvědčit pacienty, aby ukončili léčbu a přešli do hospice. Místo toho prostřednictvím upřímných, otevřených a neuspěchaných rozhovorů pomáhají pacientům rozhodovat o léčbě v souladu s tím, jak chtějí žít, i když to znamená bojovat proti smrti všemi dostupnými způsoby léčby.

Proč potřebujeme specialistu na extra podporu

Paliativní péče vznikla v souvislosti s celosvětovým nárůstem chronických onemocnění, když se po začátku 20. století začala dramaticky prodlužovat délka lidského života. Ještě před několika generacemi lidé bez odpovídající lékařské techniky na nemoci, choroby a úrazy rychle umírali.

Pokroky v medicíně dnes umožňují lidem žít déle i s tak závažnými onemocněními, jako je rakovina, demence, ALS, Parkinsonova choroba, onemocnění srdce, plic, jater a ledvin a další. I když mnozí žijí déle, nemusí žít lépe. Chronická onemocnění mohou být vysilující a velmi stresující, což snižuje kvalitu života mnoha vážně nemocných pacientů.

Na rozdíl od jiných poskytovatelů se odborníci na paliativní péči důsledně vzdělávají, aby mohli pečovat o pacienty (jejich blízké) s dlouhodobě nepříjemnými diagnózami po stránce emocionální, duchovní i fyzické. Většina pacientů v paliativní péči nakonec na své onemocnění zemře, ale často až po letech života se svým onemocněním a po léčbě zaměřené na nemoc.

Týmy poskytující podpůrnou péči, což je jiný termín pro paliativní péči, se specializují na to, aby s pacienty a jejich blízkými prošly celou cestou až do jejich posledních dnů, kdy přechází do hospice. Hospic je skutečně péče na konci života, ale paliativní péče jako celek nabízí širší záběr.

Zmírnění utrpení z nadměrné léčby

Díky systému zdravotní péče, který je vynikající v prodlužování života, jsou pacienti často motivováni a povzbuzováni k tomu, aby vyzkoušeli každou léčbu až do svého posledního dne bez ohledu na to, kolik utrpení z toho plyne. Ve výsledku se jim dostane jen málo návodů, jak dobře žít a smířit se se smrtí, když se blíží.

Toto vyhýbání se jak ze strany poskytovatelů, tak ze strany pacientů vede k nekonečnému koloběhu léčebných procedur, které „zvyšují utrpení v naději, že se zmírní další utrpení“, uvádí dr. Pantilat.

Studie z roku 2022 publikovaná v časopise JAMA Surgery zjistila, že každý sedmý starší člověk žijící v komunitách důchodců a pečovatelů zemřel do jednoho roku po závažné operaci. Tato míra se zvýšila na 40 % při akutní operaci. Největší pravděpodobnost úmrtí do jednoho roku od zákroku měli slabí pacienti a pacienti s demencí.

Výmluvným příkladem je Richard. Tři dny po operaci rakoviny tlustého střeva utrpěl mrtvici, což je hlavní riziko pro pacienty s onemocněním srdce, kteří před operací vysadí léky na ředění krve. Po mrtvici nebyl schopen bezpečně polykat, což vedlo k následnému zákroku, při kterém mu byla zavedena PEG sonda pro pravidelné krmení. Rok nemohl jíst ani pít.

Rakovina představuje ještě větší výzvu. Podle studie z roku 2022 publikované v německém lékařském časopise AINS umírá až 50 % pacientů s rakovinou do čtyř týdnů po chemoterapii, takže jsou příliš nemocní a slabí na to, aby se připravili na smrt, smířili se s blízkými a našli klid v posledních dnech života.

„Za zmínku stojí,“ píší autoři studie, „že ošetřující lékaři často přeceňují vyhlídky pacientů,“ což ztěžuje jejich rozhodování a doporučení. Problém dále zhoršuje skutečnost, že zdravotníci se často obávají diskutovat s pacienty o kruté pravdě.

Dalším příkladem toho, co studie uvádí, je případ mé tchyně Priscilly, která po prvním kole chemoterapie žila sotva měsíc. Po léčbě strávila doma pouhé dva dny a vrátila se do nemocnice, kde o měsíc později zemřela. Můj manžel vzpomíná, že jí lékař nenabídl žádnou alternativu a o strastech chemoterapie se s ní příliš nebavil.

Čím dříve, tím lépe

Přínosy paliativní péče jsou impozantní, mimo jiné pomáhají pacientům žít lépe a déle a nabízejí jim drahocenný čas strávený s blízkými. Klíčové je zapojit se do podpůrné péče raději dříve než později.

„Aby měly paliativní služby smysluplný vliv na kvalitu života pacientů a péči na konci života, musí být poskytovány v časnější fázi onemocnění,“ napsali autoři studie.

Odborníci na podpůrnou péči, jako je například dr. Pantilat, říkají, že „včas“ znamená „v době diagnózy“.

Řada studií s tím souhlasí. Většina pacientů čeká s vyhledáním paliativního lékaře až do posledních týdnů života, kdy uvažují o hospici. Údaje naznačují, že takové prodlení snižuje šance pacienta na lepší a případně delší život. Včasná péče významně zvyšuje pravděpodobnost, že pacienti dostanou péči, která odpovídá jejich potřebám, podstoupí méně marnou a obtěžující léčbunebudou muset do nemocnice.

Včasná podpora také pomáhá blízkým lépe zpracovat a vyřešit jejich smutek, když se pacientova nemoc zhorší, a zmírňuje tak dlouhodobý a komplikovaný zármutek.

Požádejte o konzultaci paliativní péče

Na rozdíl od hospice nejsou služby paliativní péče v plném rozsahu zatím všude dostupné. Dr. Pantilat přesto vyzývá ty, kteří čelí vážnému onemocnění, aby požádali o konzultaci v oblasti paliativní péče, i když jejich lékař trvá na tom, že ji „zatím nepotřebují“.

Paní Kanarek, která trpěla se svým synem Davidem po dobu jeho pětiletého boje s leukémií, souhlasí.

„Pokud nevíte, co je paliativní péče, nebudete o ni žádat a to znamená, že ji nedostanete,“ řekla. „To je prokázaný fakt, který znám z vlastní zkušenosti.“

Ve svých 15 letech David umřel dříve, než byla dostupná paliativní péče.

Pro lidi s vážným onemocněním může být paliativní péče záchranou života – vdechne jim život i v tom čase, který jim zbývá.

Dr. Pantilat říká svým studentům na Kalifornské univerzitě: „Kdyby byla paliativní péče pilulkou, každý lékař by ji předepisoval a každý vážně nemocný pacient by ji bral.“

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související články

Přečtěte si také

Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky
Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky

Během veřejného slyšení v Poslanecké sněmovně ukázal muž z Číny transparent s nápisem „Falun Gong je dobrý“, s nímž šla jeho matka protestovat na Náměstí nebeského klidu v Pekingu proti násilným represím komunistické strany.

Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran
Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran

Sněmovní volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO s 32 procenty hlasů, druhá ODS by měla 14 procent a třetí Piráty by volilo 10,5 procenta lidí.

Indoktrinace postupuje
Indoktrinace postupuje

Pokud máte alespoň mírný sklon ke konzervativismu, nejspíš jste se už v posledních letech setkali s tím, že vás někdo označil za extrémistu. Anebo vám někdo řekl, že se radikalizujete.

Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací
Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací

Evropský parlament dnes definitivně schválil nařízení, které Evropské unii umožňuje zakázat prodej, dovoz a vývoz zboží vyrobeného za použití nucené práce.

Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael
Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael

Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).