Michelle Standlee

21. 2. 2024

Odborníci mnohdy označují probiotika za rytíře v blyštivých lahvích, pokud jde o zdraví střev. Ale příliš mnoho dobrých věcí může z hrdiny udělat padoucha.

Střeva jsou rušnou metropolí, kde se o chod těla starají biliony bakterií. Když se však objeví nové probiotikum, může se tato kdysi harmonická střevní komunita dostat do chaosu.

U těch, kteří takovou reakcí trpí, se může spustit mozková mlha či bolest žaludku, kdy se přístup na toaletu stane nutností, protože probiotikum způsobuje spoušť.

Ačkoli jsou probiotika často oslavována jako hrdinové střevního zdraví, nový výzkum odhaluje, že se mohou při nadměrné konzumaci stát problematickými.

Jak mohou probiotika způsobit plynatost, nadýmání a mozkovou mlhu

Stejně jako každý ekosystém může i střevo čelit problémům při přizpůsobení se náhlé přítomnosti nového druhu nebo výrazné změně populace.

K syndromu bakteriálního přerůstání tenkého střeva (Small intestinal bacterial overgrowth – SIBO) dochází, když nadměrné množství bakterií napadne tenké střevo, které obvykle obsahuje méně bakterií než tlusté střevo. Tato nezvaná bakteriální armáda může způsobovat plynatost, nadýmání a břišní potíže.

Když má někdo přemnožené bakterie v tenkém střevě, obvykle se jedná o kmen bakterií Lactobacillus, vysvětlila dr. Amy Myersová, lékařka z oblasti funkční medicíny a autorka bestselleru The Autoimmune Solution, v rozhovoru z roku 2020 s Joshem Axem, doktorem přírodní medicíny, chiropraktikem a odborníkem na klinickou výživu. Lactobacillus byl pro své zdravotní účinky podrobně studován, a proto je často součástí mnoha probiotických doplňků stravy, uvedla. 

Někteří lidé však již mají v tenkém střevě nadbytek laktobacilů z důvodu poruchy motility, autoimunity nebo onemocnění štítné žlázy. Přidání většího množství probiotik Lactobacillus může zhoršit jejich nadýmání a další příznaky. Tato probiotika mají také tendenci zvyšovat hladinu histaminu, což zhoršuje SIBO.

Studie z roku 2018 odhalila souvislost mezi probiotiky a mozkovou mlhou, plynatostí a nadýmáním. Více než dvě třetiny ze 30 pacientů s mozkovou mlhou měly D-mléčnou acidózu, tedy nahromadění kyseliny mléčné z probiotik, a více SIBO než ti, kteří mozkovou mlhu neměli. Vysazení probiotik Lactobacillus jejich příznaky vyřešilo.

Dr. William Davis, kardiolog, výzkumník mikrobiomu a autor bestselleru Wheat Belly, navrhl, že SIBO vzniká, když dojde k přemnožení fekálních mikrobů, jako je E. coli, v tenkém střevě. V tlustém střevě je obvykle neškodný. Když se však fekální bakterie dostanou do těla – například když si před přípravou jídla neumyjeme ruce – a dostanou se do žaludku a tenkého střeva, mohou způsobit průjem, křeče a nakonec SIBO.

Přidání probiotik do střeva s nadměrným výskytem bakterií může zdraví střev zvrátit.

„Pokud máte SIBO a užíváte komerční probiotika, jaká je šance, že se vám uleví?“ ptá se dr. Davis. „Není to pravděpodobné.“ Na podporu zdraví trávicího traktu míchá dávky svého domácího jogurtu.

Studie z roku 2018 publikovaná v časopise American Journal of Gastroenterology odhalila souvislost mezi pacienty s příznaky SIBO, kteří v nedávné době konzumovali probiotika, a pozitivními testy na výskyt metanu. Vědci zkoumali 101 osob, které užívaly probiotika po dobu nejméně jednoho měsíce. Pozitivní dechové testy u těchto osob naznačovaly, že probiotika mohou podporovat přemnožení bakterií produkujících metan.

Studie publikovaná v roce 2018 v časopise Digestive Diseases and Sciences zjistila, že užívání probiotik může zvyšovat výskyt SIBO. Výzkumníci podávali 19 zkoumaným osobám po dobu dvou týdnů probiotika Align obsahující Bifidobacterium infantis. Hladiny metanu v dechu byly u probiotik významně vyšší, což svědčí o pozitivních testech na SIBO.

Dr. Myers uvedl, že probiotika s druhy Bifidobacterium a Lactobacillus mohou SIBO zhoršovat, a doporučil některým lidem, aby se jim vyhýbali.

Alternativní metody pro zdravé střevo

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (The Food and Drug Administration – FDA) může probiotika regulovat jako doplněk stravy, složku potravin nebo lék v závislosti na tom, jak je probiotikum uváděno na trh. Pokud je probiotikum prodáváno jako lék k léčbě onemocnění, musí splňovat přísnější požadavky a musí být prokázána jeho bezpečnost a účinnost na základě klinických studií. Pokud se prodává jako doplněk stravy, což je častý případ, předchozí schválení od FDA se nevyžaduje.

Komerční probiotika mohou selhávat při řešení gastrointestinálních potíží, a zatímco léky na trávení mohou přinést dočasnou úlevu, někdy mohou přidat nežádoucí vedlejší účinky.

Probiotika utvářející spory

Nový výzkum upozorňuje na probiotické spory jako na slibnou alternativu k tradičním probiotikům Lactobacillus, která jsou běžně k dostání na pultech obchodů. Podle dr. Myerse jsou tato probiotika na bázi spor lepší a lépe snášená osobami se SIBO.

Historicky lidé konzumovali přirozeně se vyskytující spory probiotik konzumací fermentovaných potravin a syrové zeleniny.

Sporotvorná probiotika mají oproti jiným typům probiotik jedinečnou výhodu, protože mohou přežít náročné podmínky v trávicím traktu. Obvykle nevyžadují chlazení a mohou být bezpečná při pokojové teplotě. Podle článku v časopise Journal of Functional Foods z roku 2020 poskytuje druh Bacillus coagulans, který tvoří spory, významné zdravotní výhody, včetně regulace imunity, prevence zácpy a snižování hladiny cholesterolu.

Při nákupu probiotik se spotřebitelé mohou poohlédnout po trvanlivých probiotických žvýkačkách, které obvykle obsahují Bacillus coagulans a někdy i Bacillus subtilis, dalšího prospěšného mikroba, který se vyskytuje ve fermentovaných sójových potravinách, jak uvádí recenze z roku 2021 v časopise Annals of Microbiology.

Bylinní spojenci: kořen proskurníku lékařského, kořen lékořice a jilmu mazlavého

Přestože studie Microorganisms z roku 2023 pojednává o obecných zdravotních přínosech probiotik Lactobacillus, upozorňuje také na výhody tradičních bylin při žaludečních potížích. Bylinky, jako je kořen proskurníku lékařského (Althaea officinalis), kořen lékořice lysé (Glycyrrhiza glabra) a jilmu mazlavého (Ulmus rubra), mají zklidňující vlastnosti, které mohou pomoci při stavech, jako je střevní propustnost, jinak známá jako děravá střeva. Tyto léčivé byliny se často vyskytují v čajích a dalších bylinných produktech.

Pomoci mohou také zklidňující potraviny, jako je kokosové mléko, med, kolagen a syrovátkový protein. Mohou pomoci utěsnit střevní bílkoviny těsného spojení, které udržují buňky neporušené a zabraňují pronikání bílkovin do krevního oběhu. Tím se zklidňuje zánět a zlepšují se příznaky SIBO.

Léčivý smoothie recept 

Pan Axe doporučuje recept na smoothie obsahující protizánětlivé a střeva zklidňující složky pro podporu zdraví trávicího traktu.

Složení

 • 1 až 2 šálky plnotučného kokosového nebo mandlového mléka 
 • 2 šálky kapusty 
 • 2 šálky špenátu 
 • 1/2 avokáda 
 • 2 mražené banány nakrájené na kousky 
 • 1 lžička čerstvě nastrouhaného zázvoru 
 • 1/2 lžíce chia nebo lněných semínek 
 • 1/2 lžíce včelího pylu 
 • 1 polévková lžíce konopných srdíček 
 • 1 lžíce neupraveného medu nebo manukového medu 
 • 2 polévkové lžíce kolagenového nebo syrovátkového proteinu

Návod 

Všechny ingredience vložte do mixéru a rozmixujte na nejvyšší výkon do hladka (asi 2 až 3 minuty). Podávejte s ledem. Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Přečtěte si také

Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky
Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky

Hlavní důvod, proč u nás Volkswagen nepostaví gigatovárnu na baterie, je násobně dražší elektřina ve srovnání se Severní Amerikou. Na úterní senátní konferenci „Green Deal s rozumem“ to uvedl ředitel vnějších vztahů Škoda Auto...

Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti
Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti

Na mezinárodním zdravotním portálu vyšla českým expertům studie, v níž docházejí k závěru, že účinnost vakcíny proti covidu-19 je v observačních studiích „nadhodnocena“ v důsledku tzv. efektu zdravého očkovaného.

Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou
Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou

Jde o miliardový obchod s vakcínami, který byl uzavřen prostřednictvím textové zprávy se šéfem společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Mluvčí von der Leyenové jsou zdrženliví.

Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál
Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál

Konference Národní konzervatismus, která probíhá 16. a 17. dubna v Bruselu, přežila tři pokusy o zrušení. Na poslední místo přijela policie, aby akci uzavřela. Organizátorů se zastal belgický i britský premiér...

Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury
Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury

Česko patří za posledních několik let mezi země s nízkou nezaměstnaností. Najít vhodného kandidáta pro obsazení manažerské pozice trvá podle personálních agentur někdy i měsíce. Překážkou je nízká kvalifikace i neochota nést zodpovědnost za chod firmy.