Alex Wu

11. 3. 2024

KS Číny údajně zpřísnila kontrolu nad cestováním čínských občanů do zahraničí, aby si zachovala tvář, protože mnoho občanů utíká.

Prudký nárůst počtu čínských občanů, kteří se připojují k „útěkovému“ hnutí – legálnímu či nelegálnímu útěku z Číny – přitahuje mezinárodní pozornost již od začátku tříleté drakonické politiky „zero-covid“. Tato politika lockdownu pod vedením Komunistické strany Číny (KS Číny) vedla k nesčetným humanitárním tragédiím.

Většina z nich se vydala různými cestami do Spojených států, které jsou jejich ideálním cílem.

Mezitím údajně KS Číny zpřísnila kontrolu zahraničních cest čínských občanů, aby si zachovala tvář, což je v rozporu s tvrzením strany o „důvěře“ v její systém.

Různé trasy

Podle zpráv z médií a vyjádření prchajících občanů pro Epoch Times se čínští občané z různých ekonomických vrstev vydávají různými cestami do Spojených států.

Lidé s dostatečnými finančními prostředky mohou do Mexika vstoupit po získání evropského schengenského víza nebo krátkodobého víza. Někteří využívají korejské vízum pro vstup do Panamy bez víza. Někteří lidé přímo získají mexické vízum na základě dohody s agenturou a nejkratší cestou překročí jižní hranici USA.

Jiní čínští občané se vydali na delší trasy, nejprve do Thajska, pak do Turecka a nakonec do Ekvádoru. Jiní létají do Turecka přes Hongkong.

Lu, který v Thajsku podniká, řekl Epoch Times, že čínský režim zpřísnil kontroly při odchodu ze země. Jeho celé jméno, stejně jako dalších osob zmíněných v tomto článku, není v zájmu jeho bezpečnosti zveřejněno.

Pokud se lidé připojí k turistické skupině, nebudou obtěžováni pracovníky hraniční kontroly. Lidé, kteří cestují samostatně, však budou s největší pravděpodobností delší dobu vyslýcháni celníky ohledně důvodů své cesty do Thajska.

„Úřady se obávají, že poté, co se lidé dostanou do Thajska, mohou z Thajska odejít do Turecka, Jižní Ameriky a pak vstoupit do Spojených států,“ řekl. „Někteří lidé z Chengdu, Luoyangu a dalších částí Číny mi řekli, že když opouštějí Čínu jako jednotlivci, jsou všichni vyslýcháni; nejkratší doba výslechu byla 25 minut.“

Lu řekl, že se domnívá, že celníci vyslýchají lidi tímto způsobem proto, že jim úřady nařídily, aby prověřili důvody jejich odjezdu.

Zhang, který právě uprchl z Číny, řekl Epoch Times, že když v září 2023 opouštěl Čínu přes Turecko, nebylo tam mnoho omezení. To se od začátku prosince loňského roku změnilo.

Migranti jdou podél americké strany hraniční zdi Spojených států poté, co prošli otevřenou mezerou v Jacumbě v Kalifornii 6. prosince 2023. (John Fredricks / The Epoch Times)

Zhang řekl, že jeden z jeho přátel jel do Turecka v prosinci, ale situace byla jiná.

„Koupil si letenku, která vyžadovala mezipřistání v Chengdu v Číně. To znamená, že letěl z Bangkoku do Chengdu a pak do Turecka,“ řekl. „Když vstoupil na letiště v Chengdu, zastavil ho čínský letištní personál. Následně se ho snažil odvléct do čínského vnitřního prostoru, čímž by mu zabránil odletět.

„Naštěstí zůstal s jiným cestujícím, který je tureckého původu, v mezinárodní části letiště a nepřešel na čínskou stranu letiště. Jakmile by vstoupil do čínské části letiště, rozhodně by se nemohl dostat ze země. Když o tom nyní přemýšlel, cítil, že je to dost děsivé.“

KS Číny zpřísňuje kontrolu, aby si zachovala tvář

„Ti Číňané, kteří mají prostředky k útěku, již většinou odešli poté, co KS Číny upustila od přísné kontroly z důvodu covid-19,“ řekl Epoch Times Yang, čínský emigrant v Thajsku. „Nyní stále ještě odcházejí další lidé, protože potřebovali čas, aby se mohli postarat o rodiny, děti, nemovitosti a podniky v Číně, takže odcházejí pomalu.“

Komunistický režim se to podle něj snaží potlačit, protože z Číny nyní utíká příliš mnoho lidí.

„Mnoho Číňanů nebylo vyslechnuto národní bezpečností KS Číny,“ řekl. „Nepřitahovali pozornost strany nebo nebyli v jejím středu zájmu, takže mohli odejít. Lidé, kteří byli vyslýcháni národní bezpečností, mají omezený odchod z Číny, takže si musí najít způsob, jak opustit zemi nelegálně.“

Wei, který přijel do Spojených států teprve loni, řekl Epoch Times: „Od mnoha lidí jsem se dozvěděl, že výstupní kontrola v mnoha čínských přístavech je v současné době zpřísněna.“

Li Beixing, který loni odcestoval do Spojených států, řekl: „Celníci KS Číny mě požádali, abych ze svého zavazadla všechno vyndal. Pak mi vzali mobilní telefon, aby zkontrolovali mé komunikační záznamy. Vyslýchali mě nejméně dvě hodiny a kladli mi všechny otázky, které je napadly.“

Zatímco dříve mohl v pevninské Číně požádat o cestovní pas kdokoli, dnes už to zřejmě neplatí, řekl Epoch Times Liang Shaohua, právník a bývalý ředitel pro dodržování předpisů jedné z pevninských společností spravujících aktiva. Ti, kteří pas mají, si ho zatím nemohou obnovit.

V posledních dnech vzbudil velkou pozornost příspěvek na čínských sociálních sítích. Vyplývá z něj, že okres Lianjiang v provincii Fujian pořádal schůzku „k potlačení pašování do Spojených států a kontrole klíčových pracovníků zapojených do podvodů“, která se měla zaměřit na hnutí „útěku“ v okrese.

Wu z Fujianu řekl Epoch Times, že to, co se stalo v Lianjiangu, je skutečné.

„Pokud tam někoho chytí, dostane pokutu až k bankrotu,“ řekl.

Wu uvedl, že okres Lianjiang je rodným městem zámořských Číňanů a je místem známým pašováním lidí ze země. Po třech letech lockdownů kvůli covid-19 a přísných kontrol začalo velké množství lidí opět utíkat. Mnoho lidí je pašováno do jiných zemí, přičemž nejvíce jich utíká do Spojených států.

„Proč to [musí KS Číny] potlačovat? Všichni lidé jsou pryč, nikdo tu už není a v mezinárodním společenství to vyznívá špatně,“ řekl Wu.

Li v Lianjiangu rovněž potvrdil, že okres vydal oznámení o omezení, a uvedl, že v poslední době je obzvláště přísný.

„Je to proto, že se KS Číny bojí ztráty tváře, a tak vyšší místa tlačí na místní úředníky,“ řekl Epoch Times.

Agent pohraniční stráže zadržuje 25. ledna 2022 čínský pár, který právě překročil Rio Grande z Mexika do Eagle Pass v Texasu. (Charlotte Cuthbertson / The Epoch Times)

Mezinárodní skupina pro lidská práva Safeguard Defenders zveřejnila v květnu loňského roku zprávu, podle níž se KS Číny „stále častěji uchyluje k zákazům vycestování. Trestá tak obránce lidských práv a jejich rodiny. Drží lidi jako rukojmí, aby přiměla cíle v zahraničí k návratu do Číny (praktika zvaná přesvědčování k návratu, forma mezinárodní represe), kontroluje etnicko-náboženské skupiny, používá diplomacii jako rukojmí a zastrašuje zahraniční novináře.“

Zpráva uvádí, že zákaz vycestování a další opatření KS Číny jsou „nelegitimní“. Porušují zásadu svobody pohybu uvedenou ve Všeobecné deklaraci lidských práv.

Na této zprávě se podíleli Song Tang a Yi Ru.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.